Burgo na drodze do produkcji papieru zasilanej energią słoneczną
3 Oct 2023 10:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Włoski producent papieru Burgo obrał kurs na zrównoważoną przyszłość, budując farmę słoneczną w swojej papierni w Ardenach.

Włoski producent papieru Burgo wydał swoją mapę celów zrównoważonego rozwoju Go 2030, zobowiązując się do zmniejszenia śladu węglowego o 45 proc. i pozyskiwania 40 proc. zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych.

W ramach tego procesu papiernia Burgo w Ardenach w Belgii będzie zasilana przez połączenie biomasy i paneli słonecznych. Prawdopodobnie będzie to pierwsza papiernia na świecie zasilana energią słoneczną, dzięki czemu produkcja papieru będzie miała minimalny ślad węglowy. Nadal będzie istniał wpływ transportu surowców do papierni, dostaw i transportu personelu, ale nie jest on porównywalny z energią wymaganą do produkcji papieru.

Wydajność papierni wynosi 390 000 ton rocznie powlekanego papieru bezdrzewnego i może ona produkować podobną ilość masy celulozowej – 400 000 ton rocznie.

Farma słoneczna obejmie 40 akrów, będzie się składać z 57 000 paneli fotowoltaicznych i będzie generować 12 MW. W ubiegłym roku dyrektor generalny Burgo, Ignazio Capuano powiedział włoskiemu magazynowi biznesowemu: Budujemy zieloną fabrykę, która będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla w ciągu trzech lub czterech lat i samowystarczalna energetycznie. Oznacza to, że nie będzie już wykorzystywać paliw kopalnych. Nie będzie już spalać gazu, będzie produkować energię cieplną z przetwarzania celulozy, a dzięki nowemu 12-megawatowemu parkowi fotowoltaicznemu nie będzie już kupować energii elektrycznej, również dzięki wykorzystaniu biomasy drzewnej.

Chociaż jest to wyróżniający się projekt w zakresie wysiłków na rzecz ograniczenia emisji, nie jest on jedyny. We włoskich zakładach firmy planowane są kolejne projekty związane z energią słoneczną, a firma zamierza przejść z gazu ziemnego na biomasę i wodór, gdy będzie to możliwe. Rozważane będą również technologie wychwytywania dwutlenku węgla.

Firma rozpoczyna realizację Go 2030 z przytupem. Firma posiada certyfikaty ISO 14001 i ISO 45001 w większości zakładów, EcoLabel dla papierów LWC i MWC oraz EcoVadis na poziomie srebrnym.

Oprócz redukcji emisji dwutlenku węgla, firma zobowiązuje się do odzyskiwania 99 proc. zużywanej wody, co stanowi 29 milionów metrów sześciennych, projektowania produktów z myślą o recyklingu i pełnej analizie ich cyklu życia. Będzie także wybierać dostawców w odniesieniu do ich polityki ESG.

Capuano mówi, że raport zrównoważonego rozwoju 2022, opublikowany w zeszłym miesiącu, podkreśla jak ważne jest dla naszej Grupy osiągnięcie wymiernych rezultatów w tym obszarze, bez zaniedbywania naszego zaangażowania w produkcję papierów graficznych, specjalistycznych i opakowaniowych, które mogą zaspokoić potrzeby naszych klientów.

Nasze programy nie zmieniają się, a wręcz są wzmacniane przez doskonałe wyniki finansowe w 2022 r. i popychają nas do podążania w tym kierunku, co w ramach akronimu ESG oznacza zmniejszenie bezpośredniego wpływu na emisję dwutlenku węgla, opracowywanie nowych produktów zastępujących produkty oparte na paliwach kopalnych, zwracanie większej uwagi na kwestie społeczne i zarządzanie działalnością grupy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Burgo