Meccanotecnica opracowała oklejarkę do produkcji pojedynczych egzemplarzy i książek cyfrowych, co stanowi jej pierwszy krok w kierunku oprawy klejonej.
Włoski dostawca sprzętu introligatorskiego, firma Meccanotecnica, opracowała oklejarkę, która będzie konkurować m.in. z maszynami Muller Martini i Horizon.
Sirio to pierwsza maszyna do klejenia bloków firmy, wcześniej Meccanotecnica koncentrowała się na produkcji urządzeń do bloków szytych nićmi. Została zaprojektowana z myślą o zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, zarówno do produkcji małych partii, jak i pojedynczych książek. Jego prędkość znamionowa wynosi 1350 cykli na godzinę, czyli tyle samo, co popularnej oklejarki Vareo firmy Muller Martini, która stała się inspiracją dla włoskiego producenta.
Podobnie jak Vareo, Sirio jest maszyną z trzema zaciskami, które mogą być regulowane „w locie” pod kątem grubości i pracować niezależnie od siebie.
Sukces szwajcarskiej maszyny i rosnący popyt na produkcję książek na żądanie stały się bodźcem do opracowania nowej maszyny. Zostanie ona zaprezentowana po raz pierwszy na targach Printing United w Atlancie (18-20 października br.).
Meccanotecnica twierdzi, że jej system napędowy jest wyjątkowy. Podczas podawania i odbierania bloków książek system napędowy rozłącza trzy niezależne zaciski bez zatrzymywania produkcji. Oznacza to mniej ruchomych części, a w konsekwencji mniej czynności konserwacyjnych – twierdzi firma. Okładka jest podawana od dołu, co umożliwia jej uzupełnianie podczas pracy urządzenia. Wałki bigujące automatycznie dostosowują się do oprawianej książki.
Sirio może pracować w linii z trójnożem Meccanotecnica, opracowanym dla książek szytych nićmi. Umożliwia to produkcję okładki ze składanymi skrzydełkami podczas przycinania samego bloku.
Konfiguracja i sterowanie odbywa się za pomocą dużego panelu z ekranem dotykowym. Sirio jest zgodny ze standardem JDF, za pomocą którego pobiera ustawienia dla bloku książki i automatyzuje przyrząd. Opcjonalny system kamer pomaga monitorować maszynę.
Nie jest to pierwszy produkt Meccanotecnica przeznaczony do druku cyfrowego w krótkich seriach. Niciarka Universe prezentowana na Dniach Innowacji Hunkeler, zintegrowana była z odwijakiem Hunkeler i krajarką. Może ona poradzić sobie z automatyczną zmianą wymiarów książek drukowanych kolejno na atramentowej maszynie w postaci arkuszy lub złamanych składek. Następnie zespół Proxima przygotowuje blok do oprawy w twardą okładkę, nakładając wyklejkę i gazę introligatorską.
Opracowano na podstawie informacji firmy Meccanotecnica