Kodak wzywa do nałożenia ceł na importowane płyty drukowe
11 Oct 2023 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kodak wezwał do nałożenia ceł na chińskich i japońskich producentów płyt, którzy importują produkty do USA, powołując się na „nieuczciwie niskie ceny, które znacznie podcinają” rynek krajowy.

Kodak jest ostatnim krajowym producentem aluminiowych płyt offsetowych w Stanach Zjednoczonych. Złożył on petycję do Departamentu Handlu USA i Międzynarodowej Komisji Handlu USA, aby uzyskać ulgę od „nieuczciwego importu”.

W liście do klientów prezes i dyrektor generalny firmy Kodak, Jim Continenza powiedział: Kodak jest zaangażowany w wysokiej jakości produkty, niezawodne dostawy i zrównoważoną produkcję krajową. Nasi konkurenci przyjęli inne podejście: importują płyty z Chin i Japonii i sprzedają je po nieuczciwie niskich cenach. To nie są równe szanse.

Wzrost nieuczciwego importu z Chin i Japonii zagraża naszej zdolności do kontynuowania produkcji płyt w Stanach Zjednoczonych, powodując poważne szkody dla naszej firmy, naszych pracowników i naszych cenionych klientów – stwierdził Continenza. - Nie podjęliśmy tego kroku lekkomyślnie i zdecydowaliśmy, że jest to konieczne działanie w celu przywrócenia uczciwości w ustalaniu cen, abyśmy mogli zachować amerykańskie miejsca pracy i nasze zrównoważone procesy produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, jednocześnie nadal obsługując naszych cenionych klientów.

Jeśli Kodak odniesie sukces, oznaczałoby to nałożenie ceł na płyty od chińskich i japońskich dostawców „w nadchodzących miesiącach”.

Kodak złożył swoją petycję pod koniec ubiegłego miesiąca. W swoim wniosku wymienił szereg producentów i dystrybutorów płyt i stwierdził, że fabryka Fujifilm w Suzhou w Chinach była największym eksporterem płyt do USA.

Fujifilm zamknęła swoją amerykańską fabrykę płyt w Południowej Karolinie w zeszłym roku. Wcześniej Agfa zamknęła swój zakład w New Jersey.

Co więcej, ECO3 (dawny dział offsetowy Agfy) została wymieniona jako drugi co do wielkości chiński eksporter płyt do USA, a na trzecim miejscu znalazła się firma Lucky Huaguang Graphics.

W 2019 roku Kodak sprzedał swoją własną chińską fabrykę płyt firmie Lucky, będącej własnością państwa, w ramach umowy partnerskiej, która dała Lucky dostęp do know-how firmy Kodak w zakresie produkcji płyt.

Fujifilm jest również jednym z największych japońskich eksporterów płyt do USA ze swojej fabryki w Kanagawie.

W swojej petycji Kodak stwierdził, że cła antydumpingowe wprowadzone w Brazylii i Korei (na chińskie płyty) oraz w Indiach (na chińskie i japońskie płyty) spowodowały znaczną zachętę dla producentów do kierowania eksportu płyt offsetowych na duży i otwarty rynek amerykański bez ulgi handlowej.

Podczas gdy działania Kodaka są specyficzne dla Stanów Zjednoczonych, zmiany szykują się również na rynku europejskim. Fujifilm ogłosiło już plany zamknięcia swojego zakładu produkcji płyt w Tilburgu w Holandii do końca tego roku, co oznacza, że płyty dla europejskich klientów będą w przyszłości importowane z Japonii i/lub Chin.

Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak