Najlepsze drukarnie dziełowe wybrane!
31 Oct 2023 13:11

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W czwartek 26 października, tradycyjnie pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, poznaliśmy wyniki dwóch rankingów polskich drukarń dziełowych 2022/2023.

Już po raz 22. swój ranking zorganizował magazyn „Wydawca” wraz z Sekcją Poligrafów SIMP i Polskim Towarzystwem Wydawców Książek.

Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiegał w dwu etapach: WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE i DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU.W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen: 1-6.

W drugiej części rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej części. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Do drugiej części rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2022/2023 przeszło 16 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych nadesłało 7 z nich.

A które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?

Na najwyższym miejscu utrzymał się poznański Abedik. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,89 (wyżej o 0,3 pkt. niż rok temu), do tego świetne wyniki produkcyjne (kolejny wzrost obrotów prawie o 40 proc. oraz tradycyjnie już najwyższa wydajność) zapewniły tej drukarni po raz kolejny to zaszczytne miejsce. W sumie 5,42 pkt.

Na miejscu drugim, podobnie jak w roku ubiegłym, lubelska Drukarnia Akapit. To miejsce dała drukarni bardzo wysoka, najwyższa w tej edycji rankingu, ocena wydawców (5,96) oraz solidna ocena za wyniki produkcyjne 4,52. W roku 2022 drukarnia ta najwięcej zainwestowała w grupie ocenianych zakładów (w przeliczeniu na jednego zatrudnionego). W sumie 5,25 pkt.

Na miejscu trzecim, po raz pierwszy na podium od lat – gratulujemy, inowrocławski Pozkal. Oceny: 5,76 (ocena wydawców), 2,87 (wyniki rozwoju drukarni; solidna wydajność i wzrost obrotów) – w sumie 4,32.

Wyniki produkcyjne 2022 roku nie nastrajają pozytywnie. Mimo że wszystkie zakłady odnotowały wzrost obrotów, w sumie prawie taki sam wzrost jak rok temu: 21 proc. w stosunku do 22 proc., to bodaj po raz pierwszy w historii naszego rankingu spotkaliśmy się ze spadkiem fizycznej produkcji – w przypadku oprawy twardej to prawie o 35 proc., zintegrowanej – 10 proc. Czy kompensuje to nieznaczny, bo o niecałe 3 proc. wzrost produkcji książek w oprawie klejonej? Przypominamy, że w 2021 roku w oprawie złożonej odnotowaliśmy wzrost o 14,6 proc., natomiast książek klejonych o 8,9 proc. Niestety wzrost obrotów wynika głównie ze wzrostu cen papieru i generalnie inflacji.

Co rok sprawdzamy wielkość eksportu w produkcji polskich drukarń. W ocenianej grupie zakładów udział ten wzrósł nieznacznie o jeden procent (w 2021 spadł o 3,5 proc.), co dało wzrost obrotów o ponad 33 proc .

Ciekawie wypada porównanie wydajności pracy w poszczególnych zakładach. Od lat przoduje tu ABEDIK, gdzie jedna osoba wypracowuje w ciągu roku 0,73 mln zł (w 2021 ‒ 0,58, w 2020 ‒ 0,51). Wysoką wydajnością może pochwalić się toruński Zapolex ‒ 0,38 mln zł na jednego pracownika i inowrocławski Pozkal (0,37; w 2021 roku ‒ 0,25 mln zł). Ze względu na inflację wskaźnik ten wzrósł we wszystkich zakładach i na ile to wynika z istotnie lepszej wydajności, trudno powiedzieć.

Wszystkim laureatom gratulujemy. AP

Więcej info na stronie:

https://wydawca.com.pl/2023/10/31/xxii-ranking-drukarn-dzielowych-drukarnia-dzielowa-roku-2022-2023-wybrana-2/

xxx

Jak informuje portal rynek-ksiazki.pl, po raz osiemnasty swój ranking zorganizował „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” . O tym, które miejsce w rankingu zajmuje drukarnia, decydują liczba oddanych głosów i punkty. Przyznają je wydawcy, a o ocenie współpracy decydują: jakość wykonywanej produkcji, terminowość realizowania zleceń, elastyczność na prośby i sugestie klienta, jakość kontaktów interpersonalnych oraz satysfakcja z zakresu świadczonych usług.

W tegorocznej edycji rankingu oddano 110 głosów na 23 drukarnie.

Wydawcy za najlepszą drukarnię uznali drukarnię Totem.com.pl. Nowoczesna drukarnia cyfrowa zajmująca się drukiem książek i akcydensów (kalendarze książkowe, pocztówki, plakaty, foldery, katalogi) cieszy się ogromnym zaufaniem wśród klientów

Na drugim miejscu uplasowała się drukarnia Opolgraf. Firma jest doceniana przez wydawców za komunikatywność, jakość i terminowość.

Trzecie miejsce zajęła w tym roku  Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca. Firma otrzymała najwyższe noty w każdej z pięciu kategorii.

Gratulacje dla laureatów!