Wzrost przychodów na tle znacznie wyższych kosztów energii i surowców
20 Dec 2023 07:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jako firma globalna z udziałem eksportu na poziomie 67 proc., Grupa Koehler jest w dużym stopniu zależna od globalnych warunków gospodarczych. Zarówno wysoka inflacja, jak i wojna Rosji z Ukrainą miały decydujący wpływ na rok finansowy 2022. Fakt, że rodzinna firma jest częścią energochłonnego przemysłu, oznaczał, że mocno ucierpiała z powodu znacznie wyższych cen energii. Średnie roczne ceny energii na rynku wzrosły o niemal 170 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym kontekście znacznie wyższych cen energii i surowców w roku obrotowym 2022 i wynikających z tego podwyżek cen produktów firma osiągnęła roczny przychód w wysokości 1,323 mld euro, zatrudniając około 2500 osób.

Wzrost przychodów w wyniku znacznie wyższych kosztów energii i surowców

Według statystyk stowarzyszenia DIE PAPIERINDUSTRIE e. V. łączna sprzedaż papierni w Niemczech spadła w 2022 r. o 6,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W Grupie Koehler całkowita wielkość sprzedaży papieru specjalistycznego wyniosła 557 619 ton w 2022 r., czyli o 1,8 proc. mniej niż w roku poprzednim. Niemiecki przemysł papierniczy, podobnie jak Grupa Koehler, eksportuje dużą część swoich produktów za granicę, a zatem podlega globalnym warunkom gospodarczym i polityce handlowej. W porównaniu ze średnimi rocznymi za 2021 r., średnie roczne ceny na rynkach energii wzrosły w 2022 r. o 167 proc. w przypadku gazu ziemnego, 157 proc. w przypadku węgla kamiennego i 54 proc. w przypadku ropy naftowej.

Kai Furler, dyrektor generalny Grupy Koehler, powiedział: Rok finansowy 2022 przyniósł nam poważne wyzwania. Wojna w Ukrainie postawiła globalne warunki na głowie, co od razu odczuliśmy jako firma prowadząca działalność na całym świecie.

Pomimo napiętej sytuacji ogólnej Grupa Koehler zainwestowała więcej w badania i rozwój niż w poprzednim roku – dokładnie około 10,2 mln euro. Jest to zgodne z celem firmy, jakim jest badanie zrównoważonych rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym w przyszłości i utrzymanie wizerunku jednego z liderów technologicznych w branży papierniczej.

Rok finansowy 2022 był dobrym rokiem dla drugiego filaru Grupy Koehler, czyli produkcji energii odnawialnej. Koehler Renewable Energy zarobił około 165 milionów euro. Dział ten, założony ponad dziesięć lat temu, planuje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię odnawialną w Europie. Turbiny wiatrowe, elektrownie wodne, systemy fotowoltaiczne i elektrownie na biomasę Grupy Koehler znacznie przybliżyły rodzinne przedsiębiorstwo do celu na rok 2030. W poprzednim roku obrotowym około 70 proc. netto zapotrzebowania na energię dla operacji produkcji papieru firmy zostało wygenerowane ze źródeł odnawialnych – celem jest osiągnięcie 100 proc. w 2030 roku.

Zwiększony współczynnik kapitału własnego na poziomie 54,2 proc. zapewnia niezależność firmie rodzinnej

Grupa Koehler została założona w 1807 roku i od tego momentu do dnia dzisiejszego jest firmą rodzinną. Koehler jest obecnie w ósmym pokoleniu pod kierownictwem Kaia Furlera. Aby zapewnić, że firma rodzinna będzie nadal w stanie działać niezależnie w dłuższej perspektywie, długoterminowym celem Koehler jest osiągnięcie wskaźnika kapitału własnego powyżej 40 proc. Przy wartości 54,2 proc. w poprzednim roku obrotowym, cel ten został przekroczony dzięki zwiększonemu bilansowi, a wskaźnik kapitału własnego firmy ponownie wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem (2021 z 51,5 proc.). Wspomniany cel wskaźnika kapitału własnego na poziomie ponad 40 proc. zapewni spółce niezależność.

Perspektywy na trwający rok obrotowy 2023

Jak wyraźnie pokazał poprzedni rok, Grupa Koehler w znacznym stopniu podlega czynnikom międzynarodowym ze względu na fakt, że jej działalność biznesowa ma charakter globalny. W związku z tym trendy w przychodach należy rozpatrywać w tym kontekście.

Nie jest tajemnicą, że produkcja papieru to energochłonne zajęcie. Suszenie papieru wymaga sporej ilości energii cieplnej, a praca maszyn papierniczych - dużej ilości energii elektrycznej. Nic dziwnego, że Grupa Koehler od ponad 20 lat inwestuje w produkcję energii odnawialnej. Jednak dopóki nie będzie dostępna wystarczająca ilość energii ze źródeł odnawialnych, firma będzie potrzebowała pilnego wsparcia w celu ograniczenia kosztów energii, aby zagwarantować swoją międzynarodową konkurencyjność. W obecnej sytuacji międzynarodowi konkurenci producenta papieru mają w wielu przypadkach znacznie niższe koszty energii, co zapewnia im znaczną przewagę cenową. Niedawno ogłoszony przez niemiecki rząd limit cen energii nie wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo miejsc pracy i zakładów energochłonnego przemysłu w Niemczech.

W trakcie trwającego roku finansowego Grupa Koehler opublikowała swój drugi raport dotyczący zrównoważonego rozwoju, podwajając sposób, w jaki firma komunikuje swoją strategię zrównoważonego rozwoju. „Strategia Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r.” firmy rodzinnej jest jej planem dalszego zrównoważonego rozwoju, a także kluczem do oddzielenia wzrostu od wpływu na środowisko, aby pomóc w urzeczywistnieniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Cała branża papiernicza jest mocno dotknięta znacznym spadkiem napływających zamówień w tym roku finansowym, a Grupa Koehler również nie została oszczędzona przez ten trend. Należy się spodziewać, że tegoroczny roczny przychód będzie niższy niż roczny przychód za rok 2022. Kai Furler dodaje: Biorąc pod uwagę, że jesteśmy solidnym przedsiębiorstwem rodzinnym, Grupa Koehler jest doskonale przygotowana do przetrwania nawet trudnych ekonomicznie czasów. Wynika to w dużej mierze z naszego wyjątkowo wysokiego wskaźnika kapitału własnego, naszej zdrowej struktury finansowania i naszych sukcesów w minionych latach obrotowych, które stanowią również solidną podstawę dla naszego zrównoważonego rozwoju jako firmy.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Koehler