Marco Eikelenboom, CEO Sappi Europe – nowym przewodniczącym Cepi
17 Jan 2024 14:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Marco Eikelenboom, dyrektor generalny Sappi Europe, przejmuje funkcję przewodniczącego Cepi od swojego poprzednika Ilkki Hämälä, dyrektora generalnego Metsä Group. Cepi jest jednym z wiodących stowarzyszeń handlowych w sektorze przemysłu leśnego i bioproduktów. Jego siedziba znajduje się w Brukseli, skąd Marco Eikelenboom będzie sprawował swoją dwuletnią kadencję jako przewodniczący Cepi.

Od 2021 r. Eikelenboom jest dyrektorem generalnym Sappi Europe z siedzibą w Brukseli. Sappi jest jednym z wiodących globalnych dostawców zrównoważonych produktów i rozwiązań z włókna drzewnego w dziedzinie rozpuszczalnej masy celulozowej, papierów drukarskich, opakowań i papierów specjalistycznych, papierów odlewniczych i antyadhezyjnych, biomateriałów i bioenergii. Sappi Europe jest częścią Sappi Limited, globalnej firmy z siedzibą w Johannesburgu, posiadającej klientów w ponad 150 krajach na całym świecie. Swoją karierę w Sappi Eikelenboom rozpoczął w 1997 r., a w jej trakcie zajmował różne stanowiska wysokiego szczebla.

Ustępujący przewodniczący, Ilkka Hämälä, zwolennik bardziej otwartego dialogu między przemysłem a instytucjami UE, pomógł uruchomić Circular Choices, koalicję na rzecz bardziej konkurencyjnej i ambitnej biogospodarki UE. Jest to – jak dotąd –  najszersza koalicja europejskich stowarzyszeń handlowych reprezentujących dostawców wysokiej jakości produktów drewnopochodnych, papieru i tektury na bazie włókien, a także opakowań i rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, która jest również wspierana przez właścicieli i zarządców lasów w UE.

Eikelenboom obejmie stanowisko w momencie, gdy instytucje UE przygotowują się do okresu wyborczego i rozpoczęcia nowej kadencji posłów do Parlamentu Europejskiego oraz nowego kolegium komisarzy UE. Kolejna pięcioletnia kadencja jest już powszechnie postrzegana jako krytyczny czas na działania, w którym Unia Europejska musi przekształcić elementy pakietu legislacyjnego Zielonego Ładu w konkretne działania i zrealizować swoje cele w zakresie redukcji i usuwania emisji.

Przemysł celulozowo-papierniczy reprezentowany przez Cepi, a także szersze sektory, takie jak drzewny, produkcji masy włóknistej i odnawialnych źródeł energii, znajdują się w wyjątkowej sytuacji, aby zaoferować rozwiązania dla zielonego wzrostu, zapewniając, że neutralność klimatyczna, biogospodarka i konkurencyjność mogą iść w parze w UE wolnej od paliw kopalnych.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sappi