Obchody 35-lecia marki Artistri wyznaczają trajektorię firmy od pierwszych atramentów dyspersyjnych wprowadzonych do stacjonarnych maszyn drukujących do najnowszej oferty zestawów atramentów tekstylnych do DTF.
W tym roku firma DuPont obchodzi 35. rocznicę wprowadzenia na rynek cyfrowych atramentów DuPont Artistri. W 1989 r. firma wprowadziła na rynek Cromalin, pierwsze dyspersyjne atramenty pigmentowe, których próbki trafiły do drukarek biurkowych. Od tego czasu portfolio Artistri Digital Inks znacznie ewoluowało, oferując rozwiązania dla wielu sektorów druku: domowego i biurowego, tekstylnego, komercyjnego i opakowaniowego.
To niezwykły moment dla DuPont i całego zespołu Artistri. W trakcie tej podróży wprowadziliśmy na rynek niezliczone innowacje i skupiliśmy się na ich rozwoju we współpracy z naszymi partnerami OEM – skomentował Tucker Norton, Global Business Director DuPont Artistri Digital Inks.
Po wprowadzeniu na rynek pierwszego atramentu dyspersyjnego w 1989 r., DuPont wyprodukował żywice GTP (Group Transfer Polymerization), kontrolowaną technologię polimerową wykorzystywaną do produkcji pierwszego atramentu dyspersyjnego czarnego pigmentu, zastępując bazę barwnikową w drukarkach biurkowych. Była to niezwykła innowacja, ponieważ zastąpiła barwnik stabilną dyspersją pigmentu, w wyniku czego tusze miały lepsze wydajność i kolor.
W 1996 r. firma DuPont wprowadziła na rynek swoje pierwsze pigmentowane atramenty dyspersyjne barwne i pierwszą sadzę SDP (Self Disperse Pigment). Ta zastrzeżona technologia stała się ważnym wyróżnikiem w swoim segmencie, tak że później DuPont zainwestował w drugą linię produkcyjną, aby zaspokoić popyt na SDP. W 1998 r. fabryka w Fort Madison w stanie Iowa otrzymała swój pierwszy certyfikat ISO 9001 i nadal jest certyfikowana zgodnie z najnowszymi standardami.
Pierwsze atramenty pigmentowe Artistri na bazie wody w cyfrowym segmencie tekstylnym dla szerokiego formatu zostały wprowadzone w 2000 r., a następnie wprowadzono dwie maszyny drukujące na tekstyliach: DuPont Ink Jet 3210 i Artistri 2020. Zastosowanie atramentów pigmentowych na bazie wody w tekstyliach oznaczało poprawę zrównoważonego rozwoju w procesie drukowania. Ponieważ atramenty pigmentowe eliminują etap przetwarzania końcowego, maszyny zużywają mniej wody i energii w swoim procesie.
Cyfrowy sektor tekstylny rozwinął się, gdy w 2004 r. firma DuPont wprowadziła na rynek pierwsze zestawy atramentów kwasowych, reaktywnych i bezpośrednio dyspergujących do druku na tekstyliach w technologii roll-to-roll (RTR). W następnym roku wprowadzono pierwszy zestaw atramentów Direct-to-Garment (DTG), umożliwiając drukarniom odzieżowym drukowanie nie tylko na białych koszulkach, lecz także na czarnych, za pomocą białych atramentów DTG Artistri.
W 2010 r. wprowadzono Ivory, zastrzeżoną technologię sieciowania. Była to kolejna innowacja w dziedzinie atramentów dyspersyjnych, ponieważ zapewniła większą stabilność dla szerokiej gamy produktów do druku atramentowego.
Po kilku latach wprowadzono nowy zestaw atramentów dedykowany dla papieru komercyjnego, odpowiadając na zapotrzebowanie tego segmentu, ponieważ druk cyfrowy zaczął się rozwijać. W 2015 r. DuPont wprowadził na rynek swoje pierwsze atramenty sublimacyjne do druku na tekstyliach.
Podążając za trendem wzrostu druku cyfrowego na opakowaniach i zapotrzebowaniem na produkty przeznaczone do przechowywania żywności, firma Artistri wprowadziła w 2018 r. pierwsze atramenty dyspersyjne do zastosowań w druku opakowań.
Do 2020 r. uruchomiono nową linię przetwarzania białego atramentu dyspersyjnego, dostarczając nową generację białych atramentów pigmentowych do DTG. Ta generacja atramentów była przełomową technologią, ponieważ zapewniała lepsze nieprzezroczystość i stabilność oraz mniejsze osiadanie, co jest kluczowe dla białych atramentów.
W 2022 r. firma DuPont ogłosiła zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie w Fort Madison, co było odpowiedzią na ciągły rozwój działalności Artistri Digital Inks. Rozbudowa pozwoliła firmie zwiększyć produkcję pigmentowych atramentów na bazie wody i dyspersji do atramentowych maszyn oraz szybciej reagować na popyt.
Najnowsza premiera Artistri została wprowadzona w 2023 r., jako pierwszy zestaw atramentów do druku Direct-to-Film (DTF). Demonstrując rozległą wiedzę swoich naukowców i formulatorów, DuPont wprowadził zróżnicowaną technologię, która zaspokoiła potrzeby drukarni poszukujących spójności, jasnych kolorów i wydajności w druku DTF.
Od ponad 35 lat nasz zespół pasjonatów i ekspertów w dziedzinie atramentów cyfrowych niestrudzenie pracuje nad wprowadzaniem postępu technologicznego w branży druku cyfrowego, oferując atramenty, które zapewniają spójność, wysoką jakość i niezawodność. Co więcej, atramenty pigmentowe DuPont na bazie wody zapewniają mniejszy wpływ na środowisko, odpowiadając na zapotrzebowanie na bardziej zrównoważone rozwiązania w druku. To jest powód, dla którego nadal intensywnie inwestujemy w ofertę atramentów pigmentowych na bazie wody, ponieważ wierzymy, że jest to przyszłość druku – powiedział Norton.
Wraz z krótszymi nakładami, większą personalizacją i potrzebą szybszego wprowadzania produktów na rynek, coraz więcej firm stosuje druk cyfrowy jako uzupełnienie swoich obecnych technologii. A postępy w najnowszych osiągnięciach druku cyfrowego umożliwiają tej technologii zdobycie większego udziału. Mając przed sobą przyszłość, DuPont Artistri potwierdza swoje zaangażowanie w tę branżę, wprowadzając innowacje w cyfrowych atramentach do maszyn atramentowych w zastosowaniach tekstylnych, komercyjnych i opakowaniowych, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez drukarzy.
Opracowano na podstawie informacji firmy DuPont