Arctic Paper ogłasza wstępne wyniki finansowe
16 Feb 2024 09:15

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rok 2023 zakończył się niejednoznacznym obrazem sytuacji rynkowej ze względu na zawirowania w gospodarce światowej. Można jednak zaobserwować pierwsze oznaki ożywienia rynku. Jak w tych trudnych rynkowo czasach wypada Arctic Paper SA?

Według danych podanych przez firmę, przychody ze sprzedaży w IV kw. wyniosły 825,9 mln PLN (181,8 mln EUR).  „W czwartym kwartale skonsolidowane przychody Arctic Paper wyniosły 825,9 mln PLN, choć warto zauważyć, że porównywalny kwartał (Q4 2022) był jednym z najlepszych w historii Grupy. EBITDA wyniosła 96,3 mln PLN (140,0 mln PLN), co odpowiada marży EBITDA na poziomie 11,7 proc. (12,9 proc.). Segment papieru osiągnął lepsze wyniki niż segment celulozy, przypominając nam o korzyściach płynących z połączenia obu segmentów, ponieważ ich wahania wzajemnie się równoważą.” – komentuje Michał Jarczyński, Prezes Zarządu Arctic Paper SA.

Według wstępnych danych w całym 2023 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 3 549,2 mln PLN (781,1 mln EUR).

Rozwój w segmencie energetycznym

Arctic Paper nie zwalnia tempa w dążeniu do rozwoju. W czwartym kwartale 2023 firma podpisała umowę dot. finansowania inwestycji w budowę zakładu produkcji biomasy i produkcji pelletu drzewnego w Grycksbo. Dodatkowo farma fotowoltaiczna o mocy 17 MWh w Kostrzynie zostanie ukończona w drugim kwartale 2024 r., a równolegle trwają prace nad rozszerzeniem portfolio projektów Arctic Paper z obszaru energii odnawialnej, aby osiągnąć samowystarczalność energetyczną. “Kontynuujemy strategiczną dywersyfikację w kierunku produkcji energii i opakowań, przy jednoczesnym utrzymaniu silnej pozycji w segmencie papierniczym i celulozowym.” – dodaje Jarczyński.

Umocnienie pozycji w niepewnych czasach

Nowy rok to wciąż dla światowej gospodarki niepewność, która tak jak w poprzednich latach, również w 2024 może wpływać na branżę. Dywersyfikacja w kierunku produkcji energii i opakowań, przy jednoczesnym utrzymaniu silnej pozycji w segmencie papierniczym i celulozowym wydaje się być dla Arctic Paper SA stabilną strategią. „Ponieważ zielona transformacja przyspiesza, napędzana zarówno przez wymagania klientów, jak i nowe przepisy UE, ważniejsze niż kiedykolwiek jest posiadanie zdolności finansowej do inwestowania. Dlatego w przyszłość patrzymy ze spokojem i przekonaniem.” – podsumowuje Michał Jarczyński, Prezes Zarządu Arctic Paper SA.

Grupę Arctic Papier tworzą Arctic Paper SA (spółka holdingowa), papiernie Arctic Paper (segment papieru) i producent celulozy Rottneros AB, w którym Arctic Paper SA posiada 51 proc. udziałów.

 

Opracowano na podstawie materiałów Arctic Paper SA