Naprzód z energią słoneczną
16 Feb 2024 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W siedzibie głównej swissQprint uruchomiono instalację fotowoltaiczną. Ma ona pokryć ponad 50 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w kompleksie budynków Schützenwiese w Kriessern, gdzie mieści się siedziba swissQprint.

Instalacja solarna z 1276 panelami fotowoltaicznymi w Kriessern, w Szwajcarii, została podłączona do sieci elektrycznej w lutym 2024 r. Jest ona zainstalowana na dachu głównej hali produkcyjnej swissQprint i będzie produkowała ok. 613 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Odpowiada to ponad połowie zapotrzebowania na energię elektryczną w parku biznesowym Schützenwiese, gdzie swissQprint jest jedną z największych firm.

Krok w kierunku samowystarczalności energetycznej

Instalacja fotowoltaiczna będzie również zasilać osiem nowo wybudowanych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Została ona zaprojektowana z myślą o łatwej rozbudowie w przyszłości. Projekt solarny to dla nas duży krok naprzód w zakresie zrównoważonego rozwoju i samowystarczalności – mówi Reto Eicher, współwłaściciel swissQprint i koordynator projektu.

Fundament zrównoważonego rozwoju

Kiedy park biznesowy został zbudowany w latach 2013-2014, swissQprint położył nacisk na zrównoważony rozwój. Usługi budowlane są niezależne od paliw kopalnych. Wnętrza są ogrzewane i chłodzone przez wody gruntowe. Pompy elektryczne napędzają system wymiany ciepła, który w przyszłości będzie zasilany z instalacji fotowoltaicznej.

Szwajcarskie standardy budowlane są wyższe od międzynarodowych, a park biznesowy Schützenwiese wyprzedza standardy dla budynków przemysłowych. Obejmuje to współczynnik izolacji R przegród zewnętrznych i okien, a także automatyczne żaluzje przeciwsłoneczne. Celem jest zoptymalizowane zarządzanie temperaturą.

Cały kompleks budynków wykorzystuje energooszczędne oświetlenie LED. Co więcej, obie hale produkcyjne swissQprint mają dachy w kształcie zębów piły, które wpuszczają dużą ilość naturalnego światła do wnętrza budynku. Sprawia to, że sztuczne oświetlenie jest czasami zbędne i dodatkowo zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Opracowano na podstawie informacji firmy swissQprint