W pełni zautomatyzowana maszyna Agfa Onset X3 HS w N Smith & Co
21 Feb 2024 14:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Agfa poinformowała o zainstalowaniu w firmie N Smith & Co, specjalizującej się w produkcji z zastosowaniem podłoży kartonowych, pierwszej na rynku brytyjskim, w pełni zautomatyzowanej wersji maszyny drukującej Onset H3 HS.

Jak zapewnia Nigel Reynolds, dyrektor zarządzający N Smith & Co była to znacząca inwestycja dla firmy, której ambicją są ciągłe wzrosty. Dodaje przy tym, że cały proces zakupu i wdrożenia przebiegł bardzo sprawnie, stanowiąc duże wsparcie w kontekście dłuższej awarii dotychczas wykorzystywanej maszyny, przy jednoczesnym spływie nowych zamówień: Nasze doświadczenia z firmą są bardzo dobre od samego początku, a trzeba podkreślić, że nie ułatwiliśmy im zadania. – Od roku 2013 w firmie N Smith & Co pojawiło się w sumie pięć maszyn cyfrowych, w tym dwa plotery marki Inca (obecnie należącej do Agfy). – Te inwestycje wiele nas nauczyły, więc tym razem parametry, jakie sobie określiliśmy, były bardzo konkretne – mówi. – Zależało nam na jak najwyższych parametrach nowej maszyny, aby zredukować obciążenie na dotychczas stosowanych urządzeniach i by wyjść naprzeciw rosnącym zamówieniom od obecnych klientów. Chcieliśmy też wznieść nasz biznes na jeszcze wyższy poziom, a także otworzyć się na nowe rynki dzięki większym możliwościom technologicznym.

Jak dodaje Nigel Reynolds, maszyna Onset X3 HS umożliwiła realizację prac o wysokiej jakości: Była ona wyższa, niż się spodziewaliśmy. Początkowo szacowaliśmy, że przepływ zleceń będzie dzięki niej większy, a proces ich realizacji skróci się o jedną, pełną zmianę. Tak się jednak nie stało, gdyż nieoczekiwanie musieliśmy sprostać gwałtownemu napływowi nowych prac.

Firma N Smith & Co została założona w 1901 roku i od początku specjalizuje się w produkcji z udziałem kartonów. Zaczynała od wykonanych na ich bazie opakowań pudełkowych do komponentów stosowanych w branży motoryzacyjnej. W latach 50. firma przeniosła się do obecnej siedziby w Tividale (Oldbury). Karton wciąż pozostawał głównym surowcem wykorzystywanym do lat 80., kiedy to dołączyła do niego tektura falista. Ta rodzinna firma, prowadzona z sukcesami przez kolejne pokolenia, została sprzedana – na zasadach wykupu zarządczego – pod koniec lat 90. Konwencjonalne opakowania pudełkowe stanowiły bazę jej asortymentu do przełomu wieków – we wczesnych latach 2000-ych N Smith & Co przejęła drukarnię sitodrukową i zaczęła zadrukowywanie wytwarzanych wciąż we własnym zakresie opakowań. W roku 2013 firma zakupiła pierwszą maszynę, bazującą na technologii cyfrowej. Obecnie firma zatrudnia 70 osób pracujących w trzech lokalizacjach.

Pierwszy kontakt z firmą Agfa ze strony przedstawicieli N Smith & Co miał miejsce w maju 2023 roku. Wzięli udział w prezentacjach maszyny Onset X3 HS, które były pierwszymi, realizowanymi w firmowym showroomie od czasu przejęcia marki Inca. Jak powiedział Kerry Tyers, dyrektor i menedżer generalna N Smith & Co: Przed wizytą w Mortsel wysłaliśmy bardzo złe pliki i najgorsze z możliwych podłoży, które były odzwierciedleniem ewentualnych, również złych scenariuszy w kontekście zleceń, jakie mogłyby nas spotkać. Jak się okazało, technicy Agfy doskonale sobie z nimi poradzili, rozwiązując każdy problem. Przekonali nas tym samym, że mamy do czynienia z właściwą maszyną.

Zamówienie na maszynę złożyliśmy w maju ubiegłego roku, odbiór miał miejsce pod koniec lipca, zaś już we wrześniu byliśmy gotowi, by zacząć na niej pracę – po niezbędnych szkoleniach, jakie przeszli nasi operatorzy. Ploter niemal natychmiast zaczął realizować prace, gdyż w owym czasie spotkał nas ich nieoczekiwany przypływ. Co więcej, zbiegł się on w czasie z awarią wcześniej używanej maszyny, więc nasi pracownicy musieli bardzo szybko wdrożyć się i przyzwyczaić do nowego urządzenia. Obecnie niezwykle sobie chwalą jego automatyzację. Trudno wręcz ocenić, jak wiele czasu traci się przez ręczne podawanie brytów do maszyny – zastosowana tu automatyzacja eliminuje ten etap. Praca manualna może być też bardzo wyczerpująca, gdyż niektóre bryty mają format nawet 1,5 x 2,8 m, a operator jednocześnie musi ich podnieść 4-5. Zatem automatyzacja także jemu jest bardzo na rękę – dodaje Gary Hogg, dyrektor operacyjny N Smith & Co.

Maszyna Onset X3 HS umożliwia drukowanie – w trybie pojedynczym – z prędkością do 1450 m2/h. Wyposażona jest w głowice Dimatix Spectra, które – jak podkreśla Agfa – zapewniają wyjątkowo precyzyjne nanoszenie kropel atramentu i niezawodność działania. W urządzeniu znajdują zastosowanie stworzone we własnym zakresie przez firmę Agfa atramenty, dedykowane różnym aplikacjom i podłożom. Pracą maszyny steruje system workflow Asanti, a w sprawnej pracy wspiera ją robotyka – dzięki niej wiele prac wykonywanych wcześniej ręcznie zostało zautomatyzowanych. Konfiguracja wybrana przez kierownictwo N Smith & Co – poza maszyną – uwzględnia bowiem dwa roboty i zautomatyzowany w 3/4 stół podawczy, co znacząco zwiększyło wydajność pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu już w trakcie procesu drukowania kolejne arkusze są wstępnie pozycjonowane. Po sfinalizowaniu bieżącego zlecenia, zadrukowane bryty są zabierane, a w ich miejsce pojawiają się nowe. System może ładować do trzech arkuszy jednocześnie i jest dostosowany – pod względem precyzji pasowania – do druku dwustronnego, jak zapewnia producent.

Nigel Reynolds podsumowuje: Cały zespół firmy Agfa wykonał gigantyczną, wspaniałą pracę, dostarczając nam dokładnie to czego oczekiwaliśmy, decydując się na zakup nowej maszyny. Nie ułatwiliśmy im procesu sprzedażowego, gdyż byliśmy zdeterminowani, by zakupić właściwe i przyszłościowe rozwiązanie w zadowalającej cenie – to zaś wymaga wielu dyskusji i negocjacji. Cieszę się, że proces ten został pomyślnie zakończony, stając się początkiem długofalowej współpracy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa