Badanie ujawnia wysokie koszty druku ulotek na żądanie
7 Mar 2024 08:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Intergraf z zadowoleniem przyjmuje opublikowanie badania przeprowadzonego przez swego partnera, MLPS (Medical Leaflet = Patient Safety), podgrupę Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Kartonów (ECMA), rzucającego światło na potencjalne koszty ekonomiczne związane z proponowanym wykorzystaniem ulotek drukowanych na żądanie (PoD) w nowelizacji przepisów farmaceutycznych. W związku z propozycją Komisji Europejskiej, która umożliwi poszczególnym państwom decydować o formacie ulotek medycznych, MLPS podkreśla konieczność zrozumienia finansowych implikacji tej decyzji.

Badanie zlecone przez MLPS odnosi się do kluczowej kwestii, która pozostała nierozstrzygnięta w proponowanej dyrektywie: niezwykle wysokich całościowych kosztów wdrożenia ulotek PoD wraz z elektroniczną informacją o produkcie (ePI). Ostrożna ocena zawarta w badaniu zapewnia zainteresowanym stronom cenny wgląd w ekonomiczne skutki wprowadzenia ulotek PoD. Szacowany całkowity koszt ulotek PoD w 27 krajach UE waha się od 1,680 mld euro do 3,495 mld euro rocznie, w zależności od tego, czy ulotki są drukowane czarnym czy czterokolorowym tuszem. Nie jest jasne, kto poniesie te koszty, które w obecnej chwili spoczywają na przemyśle farmaceutycznym.

Na koszt jednej ulotki PoD składa się kilka kluczowych elementów, których apteki potrzebują do jej wydrukowania, w tym papier, atrament, amortyzacja drukarek, koszty pracy oraz uwzględnienie obecnych zdolności cyfrowych i liczby aptek w całej UE. Badanie wykazało, że wpływ ulotek PoD na koszty jest 2 do 3 razy większy niż obecny całkowity koszt ulotek z informacjami medycznymi.

Przy całym naszym zaangażowaniu na rzecz bezpieczeństwa pacjentów i dostępności do kluczowych informacji medycznych konieczne jest dokładne zrozumienie konsekwencji finansowych związanych z proponowaną zmianą legislacyjną, taką jak usunięcie papierowych ulotek - stwierdził Mike Turner, dyrektor zarządzający MLPS. - Badanie to podkreśla potrzebę kompleksowego rozważenia wszystkich czynników (społecznych, ekonomicznych i środowiskowych) związanych z przejściem na cyfryzację ulotek i formatów druku na żądanie; mamy nadzieję, że raport umożliwi zrozumienie konsekwencji PoD dla farmaceutów, aptek i pacjentów.

Sekretarz generalny Intergraf, Beatrice Klose powiedział: Intergraf z zadowoleniem przyjmuje opublikowanie badania MLPS dotyczącego kosztów drukowania ulotek medycznych na żądanie. Potwierdza ono, że proponowane przez Komisję 'prawo pacjentów do drukowanej kopii ulotek' jako alternatywa dla ulotek papierowych ma znaczący wpływ finansowy, oprócz obciążenia logistycznego dla aptek związanego z przechowywaniem ulotek i dopasowywaniem właściwej ulotki do właściwego leku. Koszty te nie byłyby już ponoszone przez przemysł farmaceutyczny, ale przez społeczeństwo.

Raport pokazuje również, że usunięcie papierowych ulotek będzie miało szczególnie odczuwalny wpływ na starszą populację, ponieważ ponad połowa leków trafia do osoby w wieku powyżej 65 lat. Powołując się na Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego Komisji Europejskiej raport dowodzi, że ten segment populacji ma najniższy poziom umiejętności cyfrowych, zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej. W efekcie wprowadzenie druku ulotek na żądanie wielu pacjentów i tak będzie życzyło sobie dostępu do papierowych ulotek.

MLPS podkreśla potrzebę zajęcia się kwestią PoD, począwszy od ich aspektu finansowego, oraz znalezienia odpowiedzi na pytania, w jaki sposób różne państwa członkowskie będą wdrażać PoD w praktyce i kto poniesie te koszty.

Opracowano na podstawie informacji Intergraf