Dostawy z fińskich papierni wstrzymane przez strajk
14 Mar 2024 13:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dwutygodniowy strajk w fińskich papierniach ma wpływ na dostawy z portów i sieci transportowej w tym kraju.

Strajk rozpoczął się w poniedziałek (11 marca). Został on zwołany przez SAK, Centralną Organizację Fińskich Związków Zawodowych, która sprzeciwia się rządowym reformom rynku pracy.

SAK obejmuje 18 związków zawodowych. Prowadzi kampanię pod hashtagiem  #SeriousGrounds, wyszczególniając propozycje rządowe, którym się sprzeciwia, w tym pogorszenie warunków pracy, ograniczenia prawa do strajku i cięcia kosztów w opiece społecznej.

Strajk ma szerokie konsekwencje dla funkcjonowania portów i transportu kolejowego, a także może spowodować niedobory paliwa.

Przedstawiciel giganta produkującego biomateriały, UPM, powiedział portalowi Printweek: UPM jest pośrednią ofiarą strajków politycznych, które związki zawodowe zwołały przeciwko planom legislacyjnym fińskiego rządu. Ponieważ Fiński Związek Zawodowy Pracowników Transportu AKT bierze udział w strajku, w zasadzie cała logistyka do i z fińskich fabryk UPM została zatrzymana.

Strajk ma trwać dwa tygodnie.

Oznacza to, że produkcja we wszystkich naszych fińskich celulozowniach i papierniach zostanie zawieszona w odpowiednim czasie, w zależności od lokalnych okoliczności i decyzji kierownictwa. Do tej pory produkcja została wstrzymana w papierniach UPM Rauma i UPM Jämsänkoski – wyjaśnił przedstawiciel.

Papiernia UPM Kymi przygotowuje się do zamknięcia w najbliższych dniach. Oczekuje się, że produkcja w celulozowniach UPM Kaukas i UPM Kymi zostanie zatrzymana przed końcem tygodnia.

Firma Stora Enso również skomentowała sytuację spowodowaną strajkiem.

Oczywiście trwające w Finlandii strajki mają wpływ na funkcjonowanie firmy, ponieważ mogą one opóźniać dostawy do naszych klientów, a porty i koleje mają kluczowe znaczenie dla transportu – powiedziała Ingrid Peura, szefowa Stora Enso ds. relacji z mediami w Finlandii. – Staramy się utrzymać produkcję tak długo, jak to możliwe, i będziemy przechowywać produkty w magazynach, aby mogły one zostać wysłane do klientów od razu po zakończeniu strajku i powrocie transportu do normy.

Jednak w niektórych zakładach musimy tymczasowo ograniczyć funkcjonowanie poszczególnych linii produkcyjnych lub sektorów.

Sytuacja już powoduje problemy, m.in. związane z ograniczeniem alternatywnych opcji zaopatrzenia ze względu na liczbę zamknięć fabryk, które miały miejsce poza Finlandią.

UPM ogłosił również, że Fiński Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego wypowiedział układy zbiorowe z firmami UPM Pulp, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers, UPM Raflatac i UPM Biofuels.

Umowy wygasną w połowie okresu obowiązywania, czyli 21 lub 22 kwietnia.

Decyzja Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Papierniczego o wypowiedzeniu umów zbiorowych w połowie okresu ich obowiązywania jest godna pożałowania. Mieliśmy nadzieję, że podwyżki płac i poprawa produktywności będą mogły być konstruktywnie przedyskutowane bez wypowiadania umów. Naszym celem jest znalezienie wzajemnie korzystnych rozwiązań bez tworzenia niepotrzebnej niepewności – powiedział Jyrki Hollmén, wiceprezes ds. rynków pracy w UPM.

UPM twierdzi, że środowisko biznesowe znacznie się zmieniło od czasu podpisania umów w 2022 r.

UPM chce nagradzać dobre wyniki. Konkurencyjność jest kluczem do przyszłości firm UPM, a jej ciągłe wzmacnianie leży w interesie wszystkich – dodał Hollmén.

UPM zaznacza również, że negocjacje ze Związkiem Zawodowym Pracowników Przemysłu Papierniczego będą kontynuowane tak szybko, jak to możliwe, a wypowiedzenie umów zbiorowych nie oznacza zakończenia negocjacji.

Strajki polityczne opisane powyżej nie są związane z procesem negocjacji między UPM a Związkiem Zawodowym Pracowników Przemysłu Papierniczego.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu Printweek