Maksymalna automatyzacja dzięki logistyce płyt Koenig & Bauer
2 Apr 2024 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Systemy logistyki płyt drukowych, zainstalowane przez firmę Koenig & Bauer, obsłużyły ponad milion płyt w ciągu zaledwie dwóch lat użytkowania w dwóch lokalizacjach należących do drukarni Druckhaus Mainfranken (DHM). Podczas kontroli w dniu 15 marca 2024 r. liczniki w systemach logistycznych, które zostały uruchomione i podłączone do arkuszowych maszyn offsetowych Rapida w zakładach DHM w Marktheidenfeld i Kesselsdorf w grudniu 2021 r., odnotowały przepustowość dokładnie 1.160.634 płyt drukowych.

Automatyzacja załadunku i transportu płyt bezpośrednio do kanałów płytowych w zespołach drukujących, a następnie z powrotem do stacji utylizacji, znacznie zwiększa wydajność maszyny drukującej. Produkcja może być wówczas realizowana znacznie bardziej opłacalnie – zwłaszcza tam, gdzie dominują bardzo krótkie serie, co jest charakterystyczne dla branży web-to-print. Firma Koenig & Bauer umożliwia maksymalną automatyzację procesu dzięki systemowi logistyki płyt, co ilustruje ponad milion płyt wymienionych w ciągu zaledwie dwóch lat użytkowania przez Druckhaus Mainfranken.

Różne koncepcje w różnych lokalizacjach

W zakładzie w Marktheidenfeld dla każdej maszyny Rapida stosowany jest oddzielny system, w którym działa logistyka płyt. Płyty są przewożone wózkiem z działu pre-press do maszyn. Tam płyty są ładowane jedna po drugiej do systemu transportowego, identyfikowane za pomocą kodu data matrix i transportowane do odpowiednich zespołów drukujących, gotowych do wymiany płyt. Po ich wymianie zużyte płyty są transportowane do stacji utylizacji i umieszczane w tym celu na palecie. System transportowy oparty jest na przenośnikach łańcuchowych z odpowiednimi uchwytami na płyty. Od czasu zainstalowania systemu dwa lata temu obsłużono ponad 716 tys. płyt.

W Kesselsdorf koło Drezna wielkoformatowe arkuszowe maszyny offsetowe z serii Rapida zostały zintegrowane z modułowym systemem logistyki płyt, który idzie o krok dalej niż jego odpowiednik w Marktheidenfeld. Płyty są przekazywane do przenośników łańcuchowych z dużym wyprzedzeniem podczas czynności pre-press. Zwrotnica gwarantuje, że każda maszyna Rapida otrzyma właściwe płyty do kolejnych zadań – zgodnie ze zdefiniowanymi zadaniami. Systemy logistyki płyt dla wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych – zwłaszcza na tym poziomie automatyzacji – oferują użytkownikom wyjątkowe korzyści. Do tej pory były one instalowane wyłącznie przez firmę Koenig & Bauer.

Opłacalna produkcja ultra-krótkich nakładów

Ulrich Stetter, dyrektor zarządzający Druckhaus Mainfranken, uważa systemy logistyki płyt za przełom w branży web-to-print: Liczba zleceń, które jesteśmy w stanie przetworzyć na zmianę lub w dzień roboczy, znacznie wzrosła, odkąd zaczęliśmy korzystać z systemów logistycznych. Jednocześnie popełnianych jest znacznie mniej błędów w porównaniu z procesami wymiany płyt, gdy płyty są ręcznie ładowane do zmieniarek.

System logistyki płyt gotowy do w pełni automatycznej zmiany zadań

Rzadko zdarzają się dłuższe okresy między zmianą zleceń. Większość prac – zazwyczaj wymagających 300 dobrych arkuszy – jest wykonywana w czasie nie dłuższym niż trzy minuty. Dla jednej osoby utrzymanie takiego tempa zmian byłoby ledwo możliwe – zwłaszcza w trakcie całej zmiany. Zakładając ciągłą sekwencję takich ultrakrótkich przebiegów, osoba ta przemierzałaby w tym czasie dystans 3 km, aby zmienić płyty w średnioformatowym urządzeniu Rapida. I to przenosząc co godzinę płyty o łącznej masie 148 kg. W przypadku maszyn wielkoformatowych liczby te są odpowiednio wyższe. Takie obciążenie pracą szybko doprowadziłoby do granic możliwości nawet doświadczonych operatorów.

Zużyte płyty są składowane na paletach w stacji utylizacji

Oczywisty wniosek: automatyzacja załadunku i transportu płyt bezpośrednio do zmieniaczy płyt na zespołach drukujących, a następnie z powrotem do stacji utylizacji, znacznie zwiększa wydajność maszyny drukującej – w szczególności tam, gdzie dominują bardzo krótkie serie. Krótkoseryjne zadania produkcyjne, takie jak te charakterystyczne dla branży web-to-print, mogą być realizowane z dużo większą rentownością.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer