touchpoint textile prezentuje rozwiązania dla druku na tekstyliach
11 Apr 2024 14:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wprowadzając touchpoint textile, targi drupa stworzyły specjalne forum prezentujące pionierskie zastosowania w cyfrowym druku tekstylnym. Najważniejszym wydarzeniem będzie Digital Textile Micro Factory – w pełni zintegrowany łańcuch procesów, począwszy od zapytania klienta i projektu, aż po wielkoformatowy cyfrowy druk tekstylny.

Jako światowe targi technologii druku, drupa śledzi rosnące znaczenie cyfrowego druku na tekstyliach i podkreśla jego pozycję jako generatora impulsów i siły napędowej dla nowych linii biznesowych w sektorze druku. touchpoint textile reprezentuje rosnącą ekspansję drupy na nowe rynki, obejmujące obok produkcji opakowań takie segmenty, jak produkcja opakowań, druk wielkoformatowy lub przemysłowy i funkcjonalny. Wszystkie te rynki przechodzą te same procesy transformacji i oferują ogromny potencjał wzrostu.

Wdrażanie touchpoint textile

Specjalne forum obraca się wokół możliwości i wyzwań związanych z cyfrowym drukiem na tekstyliach, gromadzi renomowanych wystawców, partnerów branżowych i właścicieli marek oraz zapewnia możliwość współpracy międzybranżowej, nowych projektów, a także pomysłów na produkty i produkcję. Partnerami operacyjnymi touchpoint textile są Niemiecki Instytut Badań Tekstyliów i Włókien Denkendorf (DITF), jako największe w Europie centrum badań nad tekstyliami, a także ESMA, Europejskie Stowarzyszenie Producentów Druku Specjalistycznego.

Digital Textile Micro Factory: produkty na żądanie i wirtualne na drodze do zrównoważonej produkcji

We współpracy z 12 partnerami z branż przemysłowej i badawczej, DITF zademonstruje na targach drupa Digital Textile Micro Factory, a tym samym w pełni zintegrowany łańcuch procesów od projektu do gotowego produktu. Stworzy to nowe możliwości cyfryzacji i bezpośredniego zaangażowania klientów, np. w postaci symulacji odzieży 3D. Cyfrowe workflow i wirtualne produkty są połączone bezpośrednio z procesem produkcyjnym. Jako specjalna atrakcja dla wszystkich odwiedzających targi, partnerzy technologiczni Micro Factory zademonstrują zautomatyzowaną produkcję na żądanie od drukowania tekstyliów, po cięcie i sortowanie – bez jakiejkolwiek ręcznej interakcji. W przyszłości takie zdecentralizowane i cyfrowo połączone projektowanie i produkcja umożliwią przemysłowi tekstylnemu reagowanie na żądania klientów i trendy w bardziej ukierunkowany sposób. Oznacza to, że touchpoint textile 2024 technologicznie wskazuje drogę do przyszłości bez zbędnego magazynowania produktów, na które nie ma popytu. Ponadto ślad węglowy dla całego procesu od projektu wirtualnego do gotowego produktu zostanie odwzorowany i zaprezentowany na targach.

Ekscytujący program

W programie znajdzie się wiele projektów, takich jak wydajna spersonalizowana produkcja odzieży sportowej i wierzchniej ze zrównoważonych materiałów w jednym spójnym cyfrowym przepływie pracy. Na przykład Digital Textile Micro Factory na targach drupa będzie produkować różne wyroby, ze szczególnym uwzględnieniem koszulek i koszulek kolarskich.

W 2024 roku po raz pierwszy odbędzie się konkurs drupa – textile design talents. Został on wymyślony przez DITF i zostanie wdrożony przez partnera Mitwill. Jego celem jest zapewnienie przyszłym projektantom tekstyliów i nowicjuszom wyjątkowej okazji do zaprezentowania swoich pomysłów profesjonalnej publiczności.

Wsparcie branżowe

Projekt Micro Factory wspierają następujące firmy: Assyst z Niemiec, Mitwill Textiles Europe z Francji, D.G.I. Digital Graphics Incorporation z Korei Południowej, Multi-Plot Europe z Niemiec, LEONHARD KURZ Stiftung z Niemiec, Zünd ze Szwajcarii, robotfactory z Danii, Asco z Holandii, a także Brother z Japonii. Vaude i berger textiles będą sponsorować touchpoint. Kolejnym kluczowym partnerem będzie Uniwersytet Albstadt-Sigmaringen, który wyznaczył sobie misję włączenia tych nowych tematów do swojego programu nauczania.

Program konferencji

Kolejnym partnerem touchpoint textile jest Europejskie Stowarzyszenie Producentów Druku Specjalistycznego (ESMA), które odpowiada za program wykładów. ESMA reprezentuje druk przemysłowy, funkcjonalny i specjalistyczny oraz działa jako organizator wydarzeń edukacyjnych w dziedzinie druku na tekstyliach. Podczas targów drupa prelegenci zajmujący się badaniami, rozwojem i przemysłem poruszą kwestie związane z technikami drukowania i wykańczania, przepływami pracy, rozwojem rynku i zrównoważonym rozwojem. Nacisk zostanie również położony na trendy i rozwiązania, które uwalniają coraz to nowy potencjał dzięki współdziałaniu druku cyfrowego i podłoży do druku na tekstyliach. Wykłady podzielone są na kategorie: badania, wykończenie, systemy druku i sprzęt, podłoża, atramenty i chemia oraz oprogramowanie i elektronika.

Firma Assyst wygłosi prelekcje na temat wirtualnego rozwoju odzieży, a także projektu badawczego ECOShoring, który jest finansowany przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU (Niemiecką Federalną Fundację Środowiska) i koncentruje się na spersonalizowanej i zrównoważonej produkcji na żądanie. Inni prelegenci to: Adobe, Balta Group, Barbieri Electronic, Brother, Centexbel, CST, DITF, Fujifilm Speciality Ink Systems, HS Albsig, Kornit Digital, Meteor Inkjet, Mimaki, Mitwill, Multiplot, Print-Rite, RWTH Aachen, Seiko Instruments, Tiger Coatings, Xaar, Zünd. Lista prelegentów jest regularnie aktualizowana.

Cyfrowy druk tekstylny będzie również stanowił kluczowy element oferty wystawców poza specjalnym punktem kontaktowym forum. Umożliwi to odwiedzającym branżę uzyskanie 360-stopniowego widoku aktualnych osiągnięć i trendów w druku na tekstyliach.

Opracowano na podstawie informacji organizatora targów drupa