Niedobór wykwalifikowanych pracowników
23 Apr 2024 11:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niemieckie MŚP cierpią z powodu niedoboru wykwalifikowanych pracowników i braku siły roboczej – fakt ten został podkreślony w ankiecie przeprowadzonej wśród decydentów MŚP przez F.A.Z. Institute dla Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg). Według tego badania dziewięć na dziesięć niemieckich MŚP nie ma wystarczającej liczby pracowników. Nieco mniej niż połowa (49 proc.) stwierdziła, że niedobór kwalifikacji i siły roboczej ma na nich zły lub bardzo zły wpływ.

Nasi klienci z branży poligraficznej od lat borykają się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Dlatego Heidelberg chciał wiedzieć, czy jest to ogólny trend wśród niemieckich MŚP. Nasze rozwiązania w walce z niedoborem pracowników w drukarniach to automatyzacja i cyfryzacja, które sprawiają, że miejsca pracy są bardziej techniczne, a także oznaczają, że te miejsca pracy są atrakcyjne dla większej liczby potencjalnych pracowników. Ta strategia może służyć jako przykład dla MŚP z innych sektorów – mówi dr Ludwin Monz, dyrektor generalny Heidelberg.

Korzystając z najnowszych maszyn, drukarnie mogą pracować w pełni automatycznie zarówno przy produkcji opakowań, jak i druku komercyjnym. Cały proces podlega cyfryzacji. Systemy robotyki uzupełniają maszyny drukujące, co oznacza, że drukarnie mogą zarządzać mniejszą liczbą pracowników prepressu i postpressu. Na przykład nowy robot StackStar C pracuje bezpośrednio obok ludzi i odciąża ich. Wszystkie niemieckie MŚP potrzebują strategii, która pozwoli im zrekompensować braki kadrowe przy użyciu najnowocześniejszych technologii, a jednak badanie pokazuje, że wiele małych i średnich przedsiębiorstw wciąż ma do nadrobienia zaległości w zakresie cyfryzacji – kontynuuje Monz.

Według badania prawie połowa MŚP ocenia swoje firmy jako nie lepsze niż umiarkowane, jeśli chodzi o cyfryzację. Jednocześnie jednak większe wykorzystanie technologii jest dla wielu MŚP dobrym sposobem na zrekompensowanie niedoborów kadrowych. Trzy czwarte respondentów (74 proc.) oczekuje, że cyfryzacja ich procesów pracy będzie środkiem zaradczym. Dwie trzecie (67 proc.) uważa wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w oprogramowaniu i własnych procesach za skuteczny sposób na zminimalizowanie niedoborów personelu w ich firmie. W szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa przemysłowe widzą możliwości w dalszej automatyzacji produkcji. Około 67 proc. respondentów z sektora produkcyjnego uważa, że automatyzacja oparta na maszynach jest dobrym sposobem na rozwiązanie problemu niedoboru kwalifikacji i siły roboczej, podczas gdy 58 proc. małych i średnich przedsiębiorstw przemysłowych uważa, że korzystanie z robotów przemysłowych i usługowych jest dobrym pomysłem.

Niemiecka gospodarka ma jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o cyfryzację, a to wykracza poza poszczególne firmy – mówi Monz. Siedmiu na dziesięciu respondentów ocenia cyfryzację niemieckiej gospodarki jako nie lepszą niż umiarkowaną. Tylko niecała jedna trzecia uważa ją za zaawansowaną lub bardzo zaawansowaną.

Cyfryzacja i automatyzacja jako kluczowe czynniki lokalizacyjne

Niemcy potrzebują cyfrowych i zautomatyzowanych procesów, aby w przyszłości pozostać odnoszącą sukcesy lokalizacją przemysłową. Około 91 proc. MŚP biorących udział w badaniu zgodziło się, że niemiecka gospodarka nie będzie konkurencyjna bez cyfryzacji i automatyzacji.

Na pytanie o najbardziej dotkliwe obecnie problemy, MŚP najczęściej wymieniały niedobór wykwalifikowanej siły roboczej (50 proc.), wysokie ceny energii i surowców (37 proc.) oraz biurokrację (31 proc.).

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg