Heidelberg i Koenig & Bauer zapowiadają, że maszyny do druku opakowań będą główną atrakcją ich stoisk na targach drupa, a ich japońscy rywale obiecują zrobić to samo. Zarówno RMGT, jak i Komori zaprezentują odwiedzającym targi drupa wysoce zautomatyzowane, wydajne maszyny do druku opakowań B1.
Podczas dni otwartych w Utrechcie Komori zaprezentowała siedmiokolorową maszynę Lithrone GX740+CC z podwójnym lakierowaniem. Oczekuje się, że będzie ona w centrum uwagi także na targach drupa za sześć tygodni. Maszyna jest zautomatyzowana, co wpisuje się w temat Connected Automation firmy Komori na targi. Jest ona wyposażona w nową funkcję Smart Color. Firma przekazuje, że ta funkcja zmieni postrzeganie wydajnej produkcji opakowań o specjalnych kolorach.
Funkcja Smart Color umożliwia maszynom drukującym uzyskanie większości kolorów spotowych przy użyciu kolorów pomarańczowego i zielonego oprócz CMYK. Oznacza to, że nie ma potrzeby mycia maszyny między zadaniami i nakładania specjalnego koloru, co zwiększa produktywność i zmniejsza ilość odpadów. Maszyna ma długość 25 m od podania do odbioru.
RMGT wprowadzi nową maszynę B1, 1060LX, zwykle dostarczaną jako sześciokolorowa z możliwością lakierowania z rozszerzoną dostawą i modernizacją istniejącego modelu B1. RMGT zachowuje możliwość zobaczenia pracy maszyn specjalnych na targach drupa, pokazując szybkość zmiany z zadania na zadanie.
Firma zapewnia, że maszyna będzie pracować z prędkością 17 100 obrotów na godzinę, nawet w przypadku cięższych materiałów, i może pracować w sposób ciągły dzięki podajnikowi non stop i wykładaniu na dwa stosy. Obejmuje ona w pełni automatyczną wymianę form drukowych i możliwość przygotowania maszyny do lakierowania do kolejnego zadania podczas pracy oraz LED UV do natychmiastowego suszenia.
Obie firmy zademonstrują również maszyny SRA1. RMGT, wprowadzając model 970 do Europy w konfiguracji ośmiokolorowej z utwardzaniem LED, a Komori – Lithrone 837P, również ośmiokolorową maszynę. Jest to kolejny krok w kierunku autonomicznej pracy dzięki autopilotowi.
Komori zapowiada szerokie wykorzystanie robotów, zarówno jako statycznych ramion do załadunku i rozładunku palet, jak i robotów mobilnych do przenoszenia materiałów w toku między maszyną a urządzeniami wykańczającymi.
Opracowano na podstawie informacji firm Komori oraz RMGT