Inteligentna fabryka Müller Martini
24 May 2024 11:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Doświadczenie introligatorów i zautomatyzowane procesy optymalnie zintegrowane z maszyną sprawiają, że system wykańczania jest inteligentny. W ostatnich latach firma Müller Martini osiągnęła ten poziom synergii, czyniąc go jednym z pionierów „inteligentnych fabryk”. Odwiedzający targi drupa będą mogli zapoznać się z ofertą zautomatyzowanych systemów firmy na jej stoisku.

Müller Martini wymienia trzy powody sukcesu firmy w tej dziedzinie. Po pierwsze, podjęła ten temat w branży poligraficznej znacznie wcześniej niż konkurencja. Przykładem tego jest SigmaLine. Dwadzieścia lat temu, na targach drupa 2004, firma była pierwszą, która zaprezentowała kompletne rozwiązanie do produkcji książek na żądanie. Ten system do ekonomicznej produkcji małych nakładów – całkowicie zgodny z mottem „PDF in, book out”– był stale rozwijany. W 2021 r. wprowadzono SigmaLine III, a kilka miesięcy temu do portfolio dodano system produkcji bloków książkowych SigmaLine Compact jako kolejnego członka rodziny SigmaLine. Adrian Mayr, dyrektor ds. zarządzania produktami w Müller Martini, komentuje: W ten sposób możemy jeszcze lepiej obsługiwać rynek i spełniać jeszcze więcej wymagań klientów.

Na targach drupa firma Müller Martini pokaże, w jaki sposób trzy systemy przekształcają się w rozwiązanie inteligentnej fabryki do przemysłowej produkcji książek: SigmaLine Compact, nowo opracowana maszyna do oprawy broszurowej Antaro Digital oraz robot przycinający InfiniTrim. Rozwiązanie to ma umożliwiać wydajną produkcję bardzo krótkich serii, po niestandardowe pojedyncze egzemplarze książek z prędkością do 2000 egzemplarzy na godzinę na niewielkiej przestrzeni.

Wydajny łańcuch dostaw

Po drugie, dzięki strategii rozwoju Finishing 4.0 zapoczątkowanej na targach drupa 2016, wszystko w Müller Martini koncentruje się na tematach łączności, automatyzacji, zmienności i bezdotykowego przepływu pracy. Zapewniamy wydajny łańcuch dostaw, aby utrzymać koszty produkcji na niskim poziomie pomimo rosnącej personalizacji produktów – np. globalnego boomu na fotoksiążki produkowane głównie w nakładzie jednej sztuki – mówi Adrian Mayr.

Po trzecie, firma przekazuje, że dzięki globalnej bazie klientów z ich specyficznymi wymaganiami była w stanie zdobyć doświadczenie, które zostało uwzględnione w jej rozwiązaniach. Na przykład Stany Zjednoczone są liderem w produkcji cyfrowej i to doświadczenie wykorzystało Müller Martini w innych projektach na całym świecie.

Zrozumienie przepływu danych

Zainteresowanie klientów obszarami transformacji cyfrowej i inteligentnej fabryki stale rośnie, co m.in. wiąże się ze zmianą pokoleniową, młodsi ludzie z nowoczesnymi wizjami stają się decydentami. Jednak wiele operacji poligraficznych jest wciąż dalekich od poziomu inteligentnej fabryki. Müller Martini przyznaje, że istnieją pewne przeszkody.

Oprócz inwestycji w nową technologię – czyli maszyny cyfrowe – wymagana jest wiedza specjalistyczna w zakresie odpowiednich procesów biznesowych. Markus Bracher, dyrektor ds. inżynierii rozwiązań w Müller Martini, podkreśla: W szczególności krytyczne jest zrozumienie całego przepływu danych. Do tego dochodzi pewne poczucie niepewności. Wielu naszych klientów pyta, co rynek (cyfrowy) może dla nich zrobić i czy ich inwestycje się zwrócą.

Nic nie działa bez systemu workflow

Ważnym czynnikiem w dążeniu do większej automatyzacji jest – ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników – czynnik personalny. Müller Martini współpracuje z firmą Hunkeler nad kolejnym elementem układanki dla inteligentnej fabryki: opracowuje nowe rozwiązania intralogistyczne z podajnikami taśmowymi, układami buforującymi, podajnikami wózkowym i robotami do podawania i dostarczania zwojów, składek, bloków książek i okładek do produkcji książek cyfrowych. W ten sposób poszczególne maszyny mogą stać się autonomicznymi komórkami produkcyjnymi z inteligentnymi sekcjami transportującymi. Na targach drupa 2024 firma zaprezentuje również maszynę do szycia książek Ventura MC z robotem Solema, który układa gotowe produkty na palecie.

System przepływu pracy jest kluczem do wydajnej produkcji w inteligentnej fabryce. Za sprawą naszego systemu Connex klienci uzyskują to, co najlepsze w produkcji,  dzięki całkowicie zautomatyzowanemu przepływowi pracy, od etapu wstępnego drukowania do wytwarzania  produktu końcowego – mówi Markus Bracher. – (…) Connex, jako skalowalny system przepływu pracy, za pomocą którego nasi klienci mogą decydować, których elementów potrzebują, sprawia, że inteligentna fabryka jest zintegrowaną strukturą.

Opracowano na podstawie informacji firmy Müller Martini