Canon i Heidelberg ogłosiły globalną współpracę
28 May 2024 08:24

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy Canon i Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg), technologiczni liderzy  w obszarze – odpowiednio - druku atramentowego oraz arkuszowego druku offsetowego, ogłosiły podczas  rozpoczętych w poniedziałek 27 maja br. targów drupa nawiązanie współpracy sprzedażowej i serwisowej w zakresie druku inkjetowego. Spółki chcą wspólnie wspierać komercyjne drukarnie pragnące poszerzyć swoją ofertę o hybrydową produkcję offsetowo-cyfrową, niezbędną dla spełnienia zmieniających się potrzeb klientów i zwiększenia zdolności do obsługi krótszych nakładów bardziej zróżnicowanych zleceń.

Heidelberg rozszerzy swoją ofertę, wprowadzając własną rodzinę rozwiązań inkjetowych – pod nazwą Jetfire - opartych na nowo zapowiedzianym modelu maszyny do arkuszowego druku atramentowego Canon B2 oraz popularnej na rynku maszynie Canon B3. Obie maszyny zostaną zintegrowane z systemem workflow HeidelbergPrinect; usługi serwisowe oraz atramenty Saphira będą dostarczane przez Heidelberga.

Heidelberg i Canon widzą potencjał wzrostu w ekspansji druku atramentowego i chcą wspólnie wprowadzić tę technologię w branży poligraficznej do produkcji przemysłowej. Tym krokiem Heidelberg dodaje również do swojej oferty rozwiązania atramentowe do druku arkuszowego, obok systemów Versafire opartych na tonerze oraz offsetowych maszyn arkuszowych.

Jetfire 50

W pierwszym kroku – od targów drupa - Heidelberg będzie oferował pod nazwą Jetfire 50 istniejący system druku cyfrowego B3 firmy Canon, uzupełniony o odpowiednie rozwiązania integrujące go z workflow Prinect, usługami serwisowymi niemieckiego producenta oraz z jego materiałami eksploatacyjnymi. W kolejnym etapie, od połowy 2025 r., ma zaoferować inkjetową cyfrową maszynę drukującą w formacie B2 do druku komercyjnego, z pierwszymi dostawami do klientów zaplanowanymi na początek 2026 r. Ta maszyna będzie wykorzystywać najnowocześniejszą technologię atramentową, aby przenieść przemysłowy druk cyfrowy na nowy poziom, i będzie oferowana jako Jetfire 75 firmy Heidelberg. Nowe systemy druku cyfrowego mają być również obsługiwane w pełni automatycznie w zintegrowanym systemie wraz z maszynami offsetowymi, przy użyciu Prinect Touch Free za pośrednictwem workflow Prinect Heidelberga.

Jetfire 50 to nowe cyfrowe rozwiązanie produkcyjne dla dostawców usług druku przemysłowego poszukujących alternatywnych metod produkcji. Przeznaczony do druku na arkuszach w formacie B3 system łączy w sobie wszystkie zalety elastyczności druku cyfrowego ze stabilnością druku atramentowego dla zleceń komercyjnych. Przy wydajności 9.120 arkuszy SRA3 na godzinę (ekwiwalent ok. 18 tys. arkuszy A4/godz.), maszyna oferuje doskonałą wydajność w połączeniu z wysoką elastycznością i niezawodnością. Będzie w stanie zadrukować dwustronnie do 2,5 mln arkuszy SRA3 miesięcznie w maksymalnej rozdzielczości 1200x1200 dpi, z wykorzystaniem ekologicznych atramentów na bazie wody, na podłożach o gramaturze od 60 do 350 g/m2.
Jetfire 75 oparty na technologii atramentowej w formacie arkuszowym B2 ma na celu ustanowienie nowych standardów w przemysłowym druku cyfrowym. System może drukować wodnymi atramentami w rozdzielczości 1200x1200 dpi do 8.700 arkuszy B2 na godzinę (ok. 35 tys. arkuszy A4/godz.) i do 54 mln rocznie, na podłożach o gramaturze od 60 do 450 g/m2. To sprawia, że jest ponad dwukrotnie szybszy niż poprzednie maszyny na rynku. Rezultatem ma być wydajność druku do 54 milionów arkuszy B2 rocznie. Dzięki formatowi papieru 61x75 cm możliwe będzie wyjątkowo wydajne drukowanie broszur, książek i innych zleceń komercyjnych, podobnie jak plakatów, banerów 6-up oraz zleceń z danymi zmiennymi oraz numeracją.

Jetfire 75

Akira Yoshida, prezes i dyrektor generalny oraz przewodniczący zarządu Canon Production Printing Holding B.V, komentuje: Canon przeznaczył sporo energii i inwestycji na rozwój swojej wiodącej technologii inkjetowej i zapewnienie klientom z branży druku komercyjnego jasnej wizji ich przyszłości. Heidelberg może pochwalić się wyjątkowym dziedzictwem, rozległą bazą klientów i dogłębną znajomością potrzeb firm z branży druku komercyjnego. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z Heidelbergiem przyspieszy przejście na mieszaną produkcję offsetowo-cyfrową i umożliwi transformacyjne innowacje dla wielu innych firm zajmujących się drukiem offsetowym na całym świecie.
Dr David Schmedding, szef sprzedaży Heidelberger Druckmaschinen AG, dodaje: Jesteśmy przekonani, że Canon to idealny partner dla Heidelberga przy wspieraniu naszych klientów najlepszą w swojej klasie technologią maszyn atramentowych, popartą głęboką wiedzą specjalistyczną w zakresie aplikacji cyfrowych i rozwoju biznesu. Naszym celem jest zaoferowanie drukarniom, które jednocześnie używają offsetowych i cyfrowych maszyn arkuszowych, atrakcyjnego i zintegrowanego portfolio usług i produktów. Dlatego cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom innowacyjne przemysłowe maszyny do druku inkjetowego, zintegrowane z naszym workflow Prinect, aby uzyskać elastyczną i opłacalną autonomiczną produkcję.

Aktualnie klienci z całego  świata z powodzeniem używają ponad 650 arkuszowych maszyn inkjetowych Canon B3, które zapewniają im zwiększoną elastyczność oraz możliwość wydajnej i opłacalnej produkcji szerokiego spektrum niskonakładowych zleceń. W oparciu o tą rekordową sprzedaż, nowa maszyna arkuszowa Canon B2 – gdy tylko trafi do sprzedaży – ma zapewnić optymalny poziom cyfrowej wydajności, jakości i wszechstronności w obsłudze podłoży jej użytkownikom.

Na przykładach maszyn Gallus Labelfire i Gallus One do druku etykiet Heidelberg potwierdza, że jest w stanie zaoferować skuteczne rozwiązania inkjetowe do produkcji na skalę przemysłową. Co więcej, firma przeprowadziła już ponad 3000 instalacji druku cyfrowego opartych na tonerze Versafire i ponad 1500 projektów integracji z cyfrowymi maszynami drukującymi innych producentów na rynku. Według szacunków rynkowych rynek druku cyfrowego, dla którego rozwiązania Heidelberga są potencjalnie atrakcyjne - w tym rynek usług i materiałów eksploatacyjnych - wzrośnie z około 5 miliardów euro obecnie do 8 miliardów euro do 2028 roku. Firma dąży do znacznego zwiększenia obrotów dzięki rozwiązaniom do druku cyfrowego w perspektywie średnioterminowej.
Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg