Branża drukarska jest w fazie dynamicznych zmian
1 Jul 2024 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Quad Europe podsumowuje targi drupa 2024
Udział w tegorocznych targach drupa stanowi znacznie więcej niż tylko okazję do poznania najnowszych produktów i usług. Jest to również wyjątkowa szansa na zanurzenie się w najnowsze trendy rynkowe oraz zrozumienie dynamicznie zmieniających się potrzeb naszej branży.

Rewolucja w druku cyfrowym

Branża drukarska przechodzi znaczącą transformację napędzaną przejściem od tradycyjnych metod analogowych do zaawansowanych technologii druku cyfrowego.

Druk cyfrowy bez wątpienia rewolucjonizuje branżę, oferując niezrównaną elastyczność i możliwość personalizacji. Było to dostrzegalne szczególnie wśród wystawców maszyn i urządzeń dedykowanych właśnie temu segmentowi druku – powiedział Dariusz Tomczak, wiceprezes ds. sprzedaży w Quad – Obserwujemy wyraźny trend zmniejszania nakładów, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardziej zindywidualizowane produkty. Firmy coraz częściej zwracają się w stronę strategii marketingowych, które koncentrują się na bezpośrednim i indywidualnym dotarciu do klienta. Druk cyfrowy pozwala na dostarczanie produktów o wysokiej jakości w krótkim czasie, co staje się kluczowym czynnikiem konkurencyjności w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym.

Rozmowy dotyczące ekonomicznych punktów równowagi między tradycyjnym, a cyfrowym drukiem przekształciły się w bardziej zaawansowane dyskusje na temat tego, jak cyfrowy druk może zmieniać rynek, nie tylko będąc ekonomicznym rozwiązaniem dla krótkich nakładów i szybkiego realizowania zamówień, ale też oferując elastyczność i personalizację.

Popularność druku cyfrowego nadal rośnie, a dostawcy urządzeń odpowiednio reagują, wprowadzając na rynek nowe, zaawansowane technologicznie produkty. Trend integracji wielu elementów łańcucha produkcyjnego, jest coraz bardziej widoczny. Dane procesu produkcyjnego, wspomagane przez nowoczesne technologie, tworzą spójny i efektywny system, który znacząco zwiększa wydajność i jakość końcowych produktów.

Automatyzacja procesów i zwiększenie wydajności

Nowoczesne narzędzia do sprawnego planowania, ofertowania prac oraz analizy danych poprodukcyjnych stanowią klucz do optymalizacji produkcji. Dzięki nim możliwe jest nie tylko lepsze zarządzanie zasobami, ale również znaczne usprawnienie podejmowania decyzji i planowania operacji produkcyjnych.

Automatyzacja staje się coraz bardziej istotna dla drukarni na całym świecie. Proces ten jest etapowy, zaczynając od braku automatyzacji, przez zautomatyzowane procesy prepress, po zautomatyzowane workflow w trakcie i po druku, aż do pełnej integracji workflow (JDF lub podobne). W skali globalnej, 54 proc. drukarni zautomatyzowało procesy prepress, 35 proc. zautomatyzowało workflow w trakcie i po druku, a 13 proc. ma pełną integrację workflow (drupa Global Trends report 2023).

Wartością dodaną jest teraz nie tylko sama maszyna, ale przede wszystkim jej oprogramowanie. Inteligentne systemy zarządzania produkcją, które wykorzystują sztuczną inteligencję (AI), pozwalają na płynniejsze i bardziej efektywne zarządzanie całym procesem produkcyjnym. AI wspiera analizę i interpretację danych, co z kolei umożliwia szybsze reakcje na zmieniające się potrzeby rynku i optymalizację poszczególnych etapów produkcji.

Branża drukarska zmierza w kierunku większej automatyzacji i inteligentnych rozwiązań. Integracja zaawansowanych technologii, takich jak AI, z procesami produkcyjnymi oraz coraz większy nacisk na oprogramowanie wspierające maszyny, to kluczowe trendy, które będą kształtować przyszłość produkcji w naszym sektorze. Widzimy wyraźnie, że współpraca między dostawcami technologii a producentami staje się fundamentem nowoczesnej, efektywnej produkcji nie tylko z obszaru druku ale też POS i nie tylko. – skomentował Przemysław Raszeja, menedżer ds. produkcji cyfrowej w Quad POS.

Zgodnie z raportem drupa, drukarze kładą znacznie większy nacisk na szybsze, bardziej wydajne konwencjonalne urządzenia drukujące i/lub wykończeniowe niż dostawcy, 49 proc. w porównaniu z 28 proc.. Podobnie kompleksowa automatyzacja jest priorytetem dla 38 proc. drukarzy, ale tylko 22 proc. dostawców (drupa Global Trends report 2023).

Zaangażowanie w zieloną przyszłość

Obserwujemy wyraźny trend, gdzie coraz więcej drukarni na całym świecie implementuje polityki zrównoważonego rozwoju z konkretnymi celami i zadaniami. Dla wielu firm staje się to nie tylko obowiązkiem, ale również strategicznym wyborem, odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów oraz wymagania regulatorów. Minimalizacja wpływu na środowisko jest teraz kluczowym priorytetem, który nie tylko zwiększa efektywność operacyjną, ale również przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku marki. Firmy, które skutecznie integrują zrównoważony rozwój w swoje strategie biznesowe, zyskują przewagę konkurencyjną i budują trwałe relacje z klientami.

Podczas targów drupa zaprezentowano również wiele proekologicznych rozwiązań, które jednoznacznie wskazują na rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju w branży poligraficznej. Te rozwiązania nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale także zwiększają efektywność operacyjną firm i budują pozytywny wizerunek marki. Coraz więcej drukarni wdraża polityki zrównoważonego rozwoju, co świadczy o ich odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń oraz o chęci sprostania rosnącym oczekiwaniom klientów i wymogom regulacyjnym.

Targi drupa wyraźnie pokazały, że branża ma ogromny potencjał na przyszłość, nawet w obliczu wielu wyzwań. Tegoroczna edycja pokazała, że branża nie tylko jest gotowa na przyszłość, ale również dynamicznie się rozwija, adaptując się do nowych wyzwań i wykorzystując potencjał nowoczesnych technologii.

Opracowano na podstawie informacji firmy Quad Europe