Sappi obniża emisję dwutlenku węgla dla papieru Galerie
25 Jul 2024 08:07

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rok po przejściu na wytwarzanie energii z biomasy w papierni w Kirkniemi, firma Sappi ogłosiła obniżenie emisji dwutlenku węgla dla swojego dobrze znanego papieru.

Sappi Europe może pochwalić się 55-procentową redukcją śladu węglowego powlekanych papierów mechanicznych z rodziny Galerie, produkowanych w papierni Kirkniemi w Finlandii.

Nastąpiło to rok po tym, jak papiernia przestawiła się z węgla jako paliwa na biomasę do wytwarzania pary i energii. Oznacza to 90-procentową redukcję emisji w zakresie 1 po osiągnięciu dalszych oszczędności do końca roku. Do tego czasu ślad węglowy papieru używanego do produkcji katalogów, korespondencji bezpośredniej i podobnych produktów spadnie o 90  proc.

Papiernia posiada trzy maszyny o wydajności 750 tys. ton rocznie. W wyniku realizacji projektu o wartości 16,5 mln euro, emisja CO2 zostanie zmniejszona o 230 tys. ton rocznie. Bojler na biomasę będzie zasilany korą i zrębkami drzewnymi, których zapas wystarczy na dwa i pół dnia pracy bez konieczności ich uzupełniania.

Podczas gdy Sappi redukuje własne emisje w zakresie 1 i 2, dane te zostaną przekazane klientom drukarni, którzy w konsekwencji zmniejszą emisje dwutlenku węgla w zakresie 3. Firma ma nadzieję, że dzięki temu Sappi będzie bardziej atrakcyjna dla użytkowników końcowych, którzy chcą zmniejszyć swój wpływ na emisję dwutlenku węgla.

Dekarbonizacja Sappi Europe uległa znacznemu przyspieszeniu od 2020 r. Jesteśmy dumni, że udało nam się dotrzymać harmonogramu, pomimo trudnych warunków gospodarczych – mówi Sarah Price, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Sappi Europe. Dla nas to znacznie więcej niż emisje. Teraz chodzi o inwestowanie w długoterminowe pozytywne zmiany i umożliwienie naszym klientom zrobienia tego samego.

Jest to jeden z 80 produktów, które są obecnie wdrażane w całej firmie Sappi. Innym jest wprowadzenie drugiego e-boilera w fabryce w Maastricht, gdzie para wytwarzana z energii elektrycznej może zastąpić parę wytwarzaną z gazu. Powinien on zostać uruchomiony do listopada przyszłego roku z 14-procentową redukcją emisji w zakresie 1 i 2 w 2026 r. i o 30  proc. do 2030 r.

Technologia ta umożliwi zakładowi dostarczanie energii do sieci za pomocą kotła gazowego, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest szczególnie wysokie, przy jednoczesnym pobieraniu energii elektrycznej z sieci, gdy jest to korzystne.

Opracowano na postawie informacji firmy Sappi