Nowa maszyna Agfa Jeti Tauro 3300 UHS w firmie CP Arts
15 Aug 2024 13:59

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W grudniu ub.r. park sprzętowy firmy CP Arts wzbogacił się o nową wielkoformatową maszynę Jeti Tauro 3300 UHS. To trzecie już rozwiązanie produkcyjne marki Agfa zakupione przez to brytyjskie przedsiębiorstwo na przestrzeni ostatnich 12 lat. Jak podkreśla John Skudder – dyrektor CP Arts, nowa maszyna była kluczową, by sprostać rosnącym potrzebom i oczekiwaniom klientów firmy. Została ona wyposażona w dodatkową funkcję lakierowania UV, co pozwoliło zastąpić – w obszarze uszlachetniania prac – wysłużone urządzenie sitodrukowe.

Nie sądziłem, że doczekam czasów, gdy sitodruk stanie się zbędny w naszej firmie ale za sprawą nowej inwestycji tak właśnie się stało – mówi John Skudder, będący od ponad 20 lat dyrektorem CP Arts. – Byliśmy bowiem od zawsze drukarnią bazującą na tej technice poligraficznej. Pierwsza maszyna sitodrukowa w wielkim formacie pojawiła się tu jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. We wczesnych latach 2000-ych zaczęliśmy postrzegać sitodruk jako technikę odchodzącą w przeszłość i jednocześnie bacznie obserwować pojawiające się na rynku rozwiązania cyfrowe. Gdy uznaliśmy, że nadszedł właściwy czas, rozpoczęliśmy konsultacje w tej sprawie z naszymi kluczowymi klientami, by zaspokoić ich oczekiwania względem jakości druku. Największe wrażenie zrobiły na nich testowe wydruki z maszyny Agfa M Press Leopard, która trafiła do nas w 2012 roku. Było to zdumiewające – pod względem inżynieryjnym – rozwiązanie jak na swój czas. Zakup ten zapoczątkował naszą długookresową współpracę z firmą Agfa.

Założycielem CP Arts był w 1972 roku Chris Price. Ten utalentowany artysta otworzył wówczas własny biznes sitodrukowy, kupując Owen – market wielobranżowy z oddziałem w Coventry. Przez wiele lat drukarnia obsługiwała różne sklepy w nim działające, produkując dla nich systemy POS. Z biegiem lat zyskała wśród swoich klientów odpowiednią reputację, oferując atrakcyjne projekty i wysokiej jakości wydruki. Portfolio firmy obejmowało kreatywne rozwiązania tworzone przez jej własne zespoły projektanckie. Jednocześnie zapewniała klientom wszechstronność usług i elastyczność w obsłudze. Z biegiem lat grono obsługiwanych przez nią firm znacząco wzrosło, także pod względem geograficznym – zaczęła dostarczać usługi nie tylko firmom z Wielkiej Brytanii, ale też z innych krajów europejskich. W międzyczasie dwukrotnie zmieniała swoją siedzibę, by wreszcie – w roku 2022 - osiąść w obecnej lokalizacji w Marsh Barton. Zatrudnia tu 32 osoby i prowadzi działalność na powierzchni ponad 24 tys. m2.

Najnowsza maszyna Agfa Jeti Tauro 3300 UHS została zainstalowana w CP Prints w grudniu 2023 roku. To tradycyjnie bardzo pracowity okres dla tej firmy, więc zastąpienie wcześniej użytkowanego tu plotera Tauro szybszą wersją musiało być przeprowadzone sprawnie, by nie powodować zbędnych przestojów w produkcji. W związku z tym wymianę maszyn zaplanowano na weekend, a cały proces zajął zaledwie cztery dni. Kierownictwo CP Arts chwali sobie sprawność działania i zaangażowanie ze strony techników serwisowych Agfa, odpowiedzialnych za wdrożenie nowej maszyny, jak też przedstawicieli jej działu handlowego, wspierających proces sprzedażowy.

Maszyna skonfigurowana została już wcześniej – podczas wizyty kierownictwa CP Arts w siedzibie firmy Agfa w Mortsel (Belgia). Tu przeprowadzone zostały jej testy jak i oceniano ich rezultaty. Część prac wykonano z myślą o jednym z kluczowych klientów CP Arts, który towarzyszy firmie od chwili wdrożenia przez nią pierwszej maszyny do druku cyfrowego. Wszyscy byli zgodni, że należy pozostać przy kolejnym rozwiązaniu Agfa i że wymiana maszyny na nową to właściwy kierunek rozwoju. Testy pokazały, że realny czas przestoju – w przypadku nowego Tauro – jest minimalny, a wyższa wydajność i opcja lakierowania zapewniają dodatkową elastyczność realizowanej produkcji.

Jeti Tauro H3300 to maszyna pracująca w technologii UV LED, zadrukowująca różne media sztywne i giętkie. Producent podkreśla, że jest ona dedykowana zleceniom realizowanym w wysokich nakładach, wymagających wielozmianowej pracy, także w cyklu 24/7. Za sprawą szybkiego suszenia UV LED i niskiego zużycia atramentów (posiadających certyfikat GREENGUARD), jej użytkownicy zyskują – jak podkreśla Agfa – rozwiązanie bardziej proekologiczne, umożliwiające obniżenie śladu węglowego. W wersji dostarczonej do CP Arts maszyna drukuje w sześciu kolorach, posiada też opcje aplikowania primera, dodatkowej bieli lub lakieru. Jednoprzebiegowy proces nie tylko usprawnia produkcję, ale też wpływa na energooszczędność – zwłaszcza w porównaniu z maszynami sitodrukowymi, wcześniej używanymi tu do prac z połyskiem.

James Nicholls, menedżer produkcji w firmie CP Arts powiedział: Była to dla nas znacząca inwestycja, także pod względem krótkiego okresu jej amortyzacji, wymuszonego niejako przez szybki rozwój technologiczny całego rynku. Przez pierwsze miesiące jej pracy okazała się bardzo funkcjonalnym i niezawodnym rozwiązaniem. Jesteśmy pod dużym wrażeniem jej jakości i prędkości. W przypadku każdej inwestycji poszukujemy stabilnego, perspektywicznego partnera i cieszymy się, że Agfa stała się nim już przy pierwszym zakupie. Od chwili pojawienia się tu nowej maszyny, stale przybywa nam prac, które bez oferowanych przez nią opcji nie byłyby możliwe do zrealizowana. Gdy tylko uporządkujemy miejsce po wielokolorowej maszynie sitodrukowej, z pewnością rozważymy wstawienie kolejnego plotera z rodziny Tauro.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa