Fałszerz euro aresztowany
23 Aug 2024 11:32

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Fałszerz, który wydrukował i sprzedał w całej Europie sfałszowane banknoty o wartości 8 mln euro, a kolejne 3 mln euro przygotował do sprzedaży w swojej drukarni w Neapolu, został aresztowany.

W dniu akcji przeprowadzonej we włoskim mieście w środę 14 sierpnia br., włoska żandarmeria aresztowała fałszerza pieniędzy, zlikwidowała jego „wyrafinowaną drukarnię fałszerstw” i przejęła prawie 3 mln euro w wysokiej jakości sfałszowanych banknotach. Nazwisko aresztowanego nie zostało podane.

Współpracując ściśle z francuską policją krajową, eksperci z odpowiednich jednostek zajmujących się zwalczaniem fałszerstw walutowych namierzyli przestępcę uważanego za odpowiedzialnego za sprzedaż fałszywych banknotów o wartości kilku milionów euro.

Unijna agencja ścigania Europol wspierała to dochodzenie, które rozpoczęło się w 2022 r. Od tego czasu co najmniej 10 krajów zgłosiło konfiskaty tego samego rodzaju fałszywych banknotów euro.

Przed dniem akcji władze w całej Europie przechwyciły fałszywe banknoty o różnych nominałach – głównie 20, 50 i 100 euro – o wartości ok. 950 000 euro, zanim trafiły do obiegu, a wszystkie można było przypisać temu samemu producentowi.

Uważa się, że aresztowany fałszerz był odpowiedzialny za ponad 27 proc. wszystkich fałszywych banknotów euro wykrytych i wycofanych z obiegu tylko w 2023 r. Łączną wartość nominalną tych banknotów szacuje się na ok. 8 mln euro.

Żandarmeria śledcza, zajmująca się zwalczaniem fałszerstw pieniędzy, przy wsparciu ekspertów Europolu, miała na celowniku drukarnię w Neapolu, a kiedy funkcjonariusze dokonali nalotu na lokalizację, natknęli się na „niemal przemysłową linię produkcyjną zawierającą 31 cyfrowych maszyn drukarskich i duże ilości surowców wykorzystywanych do produkcji podrabianych banknotów”.

Europol ułatwiał wymianę informacji oraz finansował i koordynował szereg działań operacyjnych. Zapewnił również wsparcie analityczne w celu zidentyfikowania krajów, w których banknoty były rozprowadzane.

Podczas dnia akcji Europol wysłał eksperta do Włoch, aby zapewnił wsparcie techniczne i sprawdził informacje operacyjne z bazami danych Europolu i systemami Europejskiego Banku Centralnego.

Europol oświadczył: Przestępca założył sklep we własnym domu, ukrywając zakład produkcyjny w garażu, za ruchomą ścianą, co pozwoliło mu uzyskać dostęp do laboratorium drukarskiego po uruchomieniu domowej roboty systemu elektronicznego.

Władze uważają, że fałszerz korzystał z kilku krajowych i międzynarodowych kanałów dystrybucji, głównie we Francji, aby sprzedawać swoje podrobione banknoty.

Analiza ekspertów, w tym ocena Europejskiego Banku Centralnego, potwierdziła, że fałszywe zabezpieczenia na banknotach (takie jak hologramy) były wysokiej jakości.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu Printweek.com