Balansowanie opłacalności i zrównoważonego rozwoju
22 Oct 2024 11:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Maszyny wielkoformatowe swissQprint zostały zaprojektowane z myślą o trwałości przy minimalnej konserwacji. Jak przekazuje firma, utrzymują one w ten sposób niskie koszty operacyjne i minimalizują wpływ na środowisko.

Producent powiedział, że jego klienci potwierdzają, iż maszyny swissQprint mają niskie koszty utrzymania. A co najważniejsze, przestoje konserwacyjne można zaplanować z wyprzedzeniem. Nasze maszyny zawsze były projektowane tak, aby działały z dużą niezawodnością przez lata pracy wielozmianowej – wyjaśnia Marc Baumgartner, CTO w swissQprint. Około 90 proc. maszyn pierwszej generacji jest nadal w użyciu. Innymi słowy, pracują nawet po 15 latach.

Niewielkie zużycie

Marc Baumgartner podkreśla kluczowy wymiar: Mniejsze zużycie oznacza mniej wezwań serwisowych, a tym samym niższe koszty konserwacji i emisji CO2. Dwie rzeczy mają strategiczne znaczenie dla osiągnięcia tego celu. Po pierwsze, zastosowanie wysokiej jakości materiałów i komponentów. Po drugie, posiadanie jak najmniejszej liczby części zużywających się.

Jedną z nich były rtęciowe lampy UV. Od 2017 r. swissQprint używa wyłącznie lamp LED. Są one energooszczędne, a toksyczne odpady nie są już problemem i – co ważne – żywotność lamp jest podobna do żywotności maszyn drukujących. To pozwala oszczędzać zasoby. Podobnie jest oczywiście z faktem, że 95 proc. części maszyn ma potencjał powrotu do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Marc Baumgartner podkreśla, że jako firma będzie wspierać wcześniejsze generacje maszyn: Nie tylko nadal wspieramy oprogramowanie wyjściowe pierwszej generacji, ale oczywiście dostarczamy również części zamienne i atramenty – „koniec życia” nie znajduje się w naszym słowniku.

Nie wymieniaj – naprawiaj

Marc Baumgartner omawia kolejny aspekt filozofii swissQprint,  „Nie wymieniaj – zamiast tego naprawiaj”: W procesie rozwoju zawsze zadajemy sobie pytanie, jakie komponenty można naprawić. W szczególności głowice drukujące lub płytki obwodów elektronicznych, które są nadal w dobrym stanie, otrzymują drugie życie. Dokonywanie napraw nie tylko oszczędza pieniądze naszych klientów, ale także chroni cenne zasoby – podsumowuje.

Opracowano na podstawie informacji firmy swissQprint