Organ federalny podtrzymuje decyzję w sprawie ceł na formy drukowe
31 Oct 2024 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Międzynarodowa Komisja Handlu, amerykańska agencja federalna, która doradza prezydentowi i Kongresowi, w głosowaniu trzy do jednego orzekła, że import z Japonii i Chin jest szkodliwy dla amerykańskiego przemysłu.

Płyty są sprzedawane po cenie niższej od wartości godziwej i subsydiowane przez rząd Chin. Import z Chin będzie podlegał dodatkowemu cłu, a płyty z Chin i Japonii będą podlegać nakazom antydumpingowym. Spowoduje to wzrost o 91,83 proc. cen płyt z Japonii i 151,51 proc. cen płyt z Chin. Pełny raport zostanie opublikowany na początku grudnia.

Decyzja wywołała natychmiastową reakcję ze strony firmy Fujifilm, która dostarcza płyty klientom z Ameryki Północnej i posiada zakłady zarówno w Chinach, jak i w Japonii. Fujifilm zobowiązuje się do bycia odpowiedzialnym dostawcą aluminiowych płyt offsetowych – mówi Hidetoshi Kino, dyrektor generalny na Amerykę Północną. Klienci wybierają nasze produkty ze względu na ich innowacyjną technologię, doskonałe funkcje i wyjątkową obsługę.

Taryfy zostały nałożone na nierodzimych producentów w ciągu bieżącego roku, a drukarnie mogą ponieść dodatkowe koszty, które stanowią niewielką część ich ogólnych kosztów. Wyciągi z faktur dla klientów wyraźnie wskazują na obecność taryfy w kosztach.

Firma Fujifilm już odpowiedziała Kodakowi, twierdząc, że płyta Sonora narusza patenty Fujifilm i że po opublikowaniu uzasadnienia w listopadzie oceni decyzję i rozważy różne opcje, w tym możliwość odwołania.

Dochodzenie rozpoczęło się po skargach firmy Kodak. Firma nie była w stanie zakupić aluminiowych rolek do produkcji płyt offsetowych w cenie, w jakiej chińskie płyty pojawiały się w Ameryce Północnej. Wskazywało to na ogromne dotacje na aluminium zatwierdzone przez chiński rząd, informuje Kodak. Wszystko, czego chcemy, to równe szanse – mówi Jim Continenza, dyrektor generalny i prezes wykonawczy.

Pole bitwy może teraz przenieść się do Europy, a skarga do Komisji Europejskiej jest prawdopodobna, gdy stanowisko USA będzie jasne. Każde dochodzenie prawdopodobnie będzie zgodne z ustaleniami amerykańskich śledczych.

Obecnie nie ma kary finansowej za płyty eksportowane do USA z Europy, co ECO3 z fabryką w Wiesbaden, a także w Chinach, jest w stanie wykorzystać. Jeśli jednak produkcja ta zostanie zastąpiona przez chiński produkt, który będzie miał niższą cenę niż cena zakupu aluminium przez firmę Kodak, z ogromną fabryką w Osterode, KE zostanie sprowokowana do działania.

Aluminium do produkcji płyt offsetowych, najczystszej jakości metal, jest dostarczane przez dwie firmy w Europie: Bridgnorth Aluminium w Shropshire i Speira w pobliżu Düsseldorfu. Te dwie firmy mogą ucierpieć w wyniku eskalacji konfliktu handlowego. Jednakże firma Fujifilm może zostać skłoniona do wznowienia produkcji płyt w Tilburgu, jeśli dodatkowe koszty importu z Japonii staną się zbyt wysokie z powodu taryf i ceł.

Kodak zwrócił uwagę, że istnieje większe zagrożenie dla amerykańskiego przemysłu poligraficznego, jeśli sprawdzą się wzorce z innych branż, w których Chiny stały się dominujące po zniszczeniu rodzimego przemysłu poprzez ceny.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu printbusiness.co.uk