12. Krajowe Targi Ksišżki Đ najważniejsze, że były
6 Dec 2016 14:42
W tym duchu o zakończonych wczoraj Krajowych Targach Ksišżki, które odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki w dniach 20-23 wrzenia, wypowiadali się organizatorzy, niektórzy wydawcy i recenzenci, a co najistotniejsze Đ chyba także publicznoć, której było w roku bieżšcym więcej niż w ubiegłym (targi odwiedziło ponad 18 tys. osób). Mniej natomiast było wystawców Đ 112 wobec 123 w roku 2000, przy czym zabrakło m.in. tak znaczšcych wydawnictw, jak ăNasza KsięgarniaÓ, Amber, Wilga i WSiP. Odwołano również zapowiedziane wczeniej spotkania z Laurš Claridge Đ autorkš biografii Tamary Łempickiej i Tadeuszem Różewiczem. Jednakże Đ jak przekonywały w rozmowie z przedstawicielkš naszej redakcji panie Aleksandra Stępień Đ wiceprezes Ars Polony, organizatora KTK oraz Joanna Aleksandrowicz Đ sekretarz generalny MTK i KTK, w sytuacji ogólnego załamania na rynku oraz recesji w branży wydawniczo-księgarskiej, mnogoci specjalistycznych imprez targowych, a także ogólnego kryzysu targów w tradycyjnej formule (o czym moglimy się przekonać również na przykładzie tegorocznych targów poligraficznych w Polsce i na wiecie), 12. Krajowe Targi Ksišżki można uważać za sukces. Zwłaszcza, że cena powierzchni wystawienniczej w PKiN jest bardzo wysoka w porównaniu np. z halš wystawienniczš Targów w Krakowie, tak więc Ars Polona nie spodziewa się zysku z KTK.
Atrakcjš Targów było z pewnociš stoisko Fanów HarryŐego Pottera zorganizowane przez internetowy Portal Magicznych Ludzi, stworzony przez Tytusa Hołdysa, autora pierwszej w Polsce i jednej z największych w Europie stron internetowych powięconych temu bohaterowi ksišżek dla młodzieży. Na stoisku można było spotkać Magicznych Ludzi, Demony, Czarodziejów i Potwory oraz goci, m.in. Ewę Bem i Jerzego Owsiaka, a także za darmo napić się Coca-Coli i wzišć udział w licznych konkursach.
Po raz pierwszy zorganizowano stoisko Teatru Wielkiego Đ Opery Narodowej, gdzie można było kupić bilety na spektakle, plakaty i inne wydawnictwa. Spore zainteresowanie Đ zwłaszcza młodzieży licznie odwiedzajšcej Targi Đ wzbudzało stoisko Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich w Polsce.
Wród nowoci prezentowanych na KTK znalazły się m.in.: ăEncyklopedia LemianaÓ J.M. Rymkiewicza, ăTaniec z BaczyńskimÓ W. Budzyńskiego, ăW ogrodzie pamięciÓ J. Olczak-Ronikier. Ksišżki podpisywali Maria Janion, Julia Hartwig, ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, Barbara Wachowicz, Katarzyna Grochola i wielu innych autorów.
Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR 2001 przyznano księgarniom Empik za nowoczesne i skuteczne działanie w promocji i sprzedaży ksišżek oraz umiejętnoć partnerskiej współpracy z wydawcami.
Sporód imprez towarzyszšcych warto wymienić: konferencję powięconš dystrybucji ksišżek w Polsce zorganizowanš przez Polskš Izbę Ksišżki, Ars Polonę i wydawnictwo Metapress, prezentację strony internetowej Targów Ksišżki we Frankfurcie, promocję ksišżki Łukasza Gołębiewskiego ăRynek ksišżki w Polsce 2001Ó.
Odbyła się również konferencja prasowa Porozumienia Wydawców w zwišzku z zakończeniem edycji serii ăKanon na koniec wiekuÓ; w jej ramach wydano 25 tytułów w nakładzie łšcznym 271 tys. egz. Sponsorami serii sš International Paper-Kwidzyn SA i Olsztyńskie Zakłady Graficzne SA. Podczas konferencji poinformowano, że na życzenie czytelników seria będzie kontynuowana Đ planuje się wydanie kolejnych 15 tytułów od wrzenia br. do końca przyszłego roku. Pierwsze dwa już się ukazały.
Patronat honorowy nad Krajowymi Targami Ksišżki objšł prezydent Warszawy, a patronat medialny: Telewizja Polska SA, ăGazeta WyborczaÓ, ăCity MagazineÓ, Polskie Radio SA i Onet.pl. IZ