19% VAT na prasę i ksišżki?
6 Dec 2016 14:44
Od końca listopada nie ustajš dyskusje spowodowane rzšdowymi planami ujednolicenia stawki podatku VAT. 29 listopada wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział, że rzšd wkrótce przedstawi projekt zmniejszenia podstawowej stawki VAT z 22% na 19%. Nowš jednolitš stawkš zostałyby objęte także towary obecnie uprzywilejowane (objęte stawkš 3 lub 7%); z owej ăurawniłowkiÓ rzšd chce wyłšczyć tylko żywnoć. Z jednej strony cieszš się producenci towarów objętych dzi 22% podatkiem VAT, ale w zupełnie innych nastrojach sš np. wydawcy prasy, której sprzedaż jest objęta stawkš 7%, oraz ksišżek, dzi obłożonych stawkš ă0Ó.
Co może oznaczać dla wydawców prasy i ksišżek jej zwiększenie do 22%? Wzrost podatku spowoduje natychmiastowš podwyżkę cen gazet i czasopism. Czytelnicy sš bardzo wrażliwi na cenę i mogš zrezygnować z zakupów Đ cytuje prezesa Izby Wydawców Prasy Wiesława Podkańskiego ăGazeta WyborczaÓ.
Przypomnijmy, że podniesienie VATu na sprzedaż prasy groziło wydawcom już przy okazji wejcia Polski do Unii Europejskiej. Wówczas próbowano zwiększyć stawkę 7% (obowišzujšcš od 2001 roku) do 22%.
Z kolei na sprzedaż ksišżek do końca 2007 roku miała obowišzywać stawka 0%. Okres przejciowy z tym zwišzany (dotyczšcy także innych produktów) Polska wynegocjowała z UE i został on wpisany do ustawy o VAT.
Wyglšda na to, że branżę poligraficznš i wydawniczš czeka kolejny bój o podatek VAT. Nie jedyny zresztš, bo w branży od pewnego czasu panuje konsternacja spowodowana niejasnš interpretacjš obowišzku odprowadzania 22% podatku VAT z tytułu eksportu usług poligraficznych. Miejmy nadzieję, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku rzšd i Sejm nie pozostanš głuche na opinie rodowiska wydawców i drukarzy. SS
W dniu zamykania numeru grudniowego Poligrafiki losy projektu rzšdowego były nieznane.