30 lat poligrafii w Politechnice Łódzkiej
6 Dec 2016 14:44
W dniu 11 marca 2005 roku w gmachu Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej odbyła się okolicznociowa konferencja ă30 lat poligrafii w Politechnice ŁódzkiejÓ.
Jednym z patronów medialnych była Poligrafika.
Program konferencji zawierał częć jubileuszowš (popołudniowš) oraz prezentację referatów na temat najnowszych rozwišzań technologicznych i konstrukcyjnych w branży poligraficznej.
W częci pierwszej przedstawiony został rys historyczny poligrafii w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii PŁ oraz spis absolwentów. Z kolei przedstawiono 5-letniš działalnoć Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych w Łodzi. Po przerwie Đ w częci drugiej konferencji Đ absolwenci Instytutu wygłosili referaty na następujšce tematy:
Ľ ăInnowacyjne rozwišzania technologiczne w produkcji farb dla opakowańÓ (Wojciech Bryszewski, firma BASF Poligrafia Polska);
Ľ ăKierunki rozwoju w technologii CtPÓ (Piotr Orliński, firma Grafikus Systemy Graficzne);
Ľ ăTechnika wklęsłodruku w produkcji opakowań i publikacji na przykładzie urzšdzeń firmy Hell Gravure SystemsÓ (Maciej Ochman, firma Scorpio);
Ľ ăKalibracja i standaryzacja procesów technologicznych we współczesnej poligrafiiÓ (Przemysław Kida, firma Profikolor).
Po otwarciu konferencji przez dyrektora Instytutu dr hab. Barbarę Surmę-lusarskš, profesora Politechniki Łódzkiej i powitaniu przedstawicieli władz uczelni oraz zaproszonych goci miały miejsce wystšpienia okolicznociowe, które wygłosili:
Ľ doc. dr inż. Kazimierz Stępniewski, prezes Zarzšdu Głównego Sekcji Poligrafów SIMP, inicjator i organizator studiów o specjalnoci poligraficznej na Politechnice w Łodzi;
Ľ dr inż. Krzysztof Stępień, kierownik Zakładu Technologii Poligrafii i Maszyn Poligraficznych;
Ľ dr inż. Marek Kryczka, zastępca dyrektora Instytutu ds. kształcenia;
Ľ mgr Wiesław Grabowski, przewodniczšcy Rady Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych w Łodzi, prezes Zarzšdu Łódzkiej Drukarni Dziełowej.
W roku bieżšcym przypada 30. rocznica wypromowania pierwszego absolwenta Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej (inżynier Ziemowit Małecki), co stanowiło okazję do zapoznania się bliżej z historiš i dynamicznym rozwojem kierunku kształcenia kadr poligraficznych w Łodzi. Łšcznie liczba absolwentów Wydziału sięga prawie 100 osób! O poziomie naukowym i kwalifikacjach pracowników Wydziału może wiadczyć fakt, iż nawet tak wyspecjalizowana firma, jakš jest Polska Wytwórnia Papierów Wartociowych w Warszawie, zleca opracowanie okrelonych tematów ważnych dla PWPW Instytutowi w Łodzi. Nie jest to przypadek. Naukowcy IPiP pracujšcy w tym instytucie majš dobre przygotowanie nie tylko w zakresie poligrafii, ale i papiernictwa.
***
Wydana z okazji 30-lecia poligrafii w Politechnice Łódzkiej publikacja okolicznociowa jest bogatym ródłem informacji na temat nie tylko samego Instytutu, ale i całej branży poligraficzno-papierniczej w Łodzi. W żadnym innym regionie kraju nie istnieje tak aktywna działalnoć społeczna w naszej branży, jak włanie w Łodzi.
Szczególnie widoczna jest działalnoć Stowarzyszenia Inżynierów i Tech-ników Mechaników SIMP Đ Sekcji Poligrafów, którego siedziba Zarzšdu Głównego znajduje się włanie w Łodzi. Największy liczebnie i najbardziej aktywny jest oddział Sekcji również w Łodzi. Inicjatorem powołania i prowadzenia wydziału poligraficznego w Instytucie Papiernictwa w Łodzi był aktyw Sekcji Poligrafów, jej Zarzšd Główny. Podczas uroczystoci 30-lecia wielokrotnie podkrelano szczególnš rolę, jakš odegrał (i cišgle odgrywa) Kazimierz Stępniewski, przewodniczšcy Zarzšdu Głównego Sekcji Poligrafów SIMP. Dzięki cisłej współpracy pomiędzy Instytutem i stowarzyszeniem SIMP Đ Sekcjš Poligrafów powstało pierwsze w Polsce Koło Naukowe Studentów w Instytucie. Jednš z dwojga studentów odbywajšcych staż w USA (w ramach ăPaszportów stypendialnychÓ ufundowanych przez firmy Quad Graphics i Winkowski) jest włanie przedstawicielka Koła Naukowego w Łodzi.
Przekształcenie łódzkiego Instytutu Papiernictwa w Instytut Papiernictwa i Poligrafii zaowocowało między innymi przyspieszeniem rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej w naszej branży.
W Zakładzie Technologii Poligrafii i Maszyn Poligraficznych kadrę stanowiš obecnie profesor i 4 adiunktów. Sš nimi absolwenci Politechniki Łódzkiej oraz jeden profesor i adiunkt pozyskani z Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie. Dobra współpraca z Akademiš we Lwowie umożliwia również korzystanie z dowiadczeń ukraińskich innym naszym naukowcom Đ na przykład z orodka warszawskiego (działania habilitacyjne).
O aktywnoci naszych łódzkich kolegów może wiadczyć również powstanie przed pięciu laty jedynej w kraju Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych w Łodzi. Współpracujš z Instytutem łódzkim czołowe drukarnie regionu, przedstawicielstwa producentów maszyn, urzšdzeń i materiałów poligraficznych (te ostatnie prezentujš swe referaty podczas seminariów organizowanych przez Instytut wspólnie z Oddziałem Łódzkim Sekcji Poligrafów SIMP).