47 mln euro od rządu polskiego dla drukarni Bauera
6 Dec 2016 14:50
29 grudnia 2008 francuski portal branżowy poinformował, że Komisja Europejska zatwierdziła pomoc rządu polskiego o wartości 47 mln euro dla spółki BDN, polskiej filii grupy Bauer. Jest ona związana z budową drukarni wklęsłodrukowej w Nowogrodźcu (Wykrotach) na Dolnym Śląsku, o łącznej wartości blisko 160 mln euro. Drukarnia, dysponująca technologią wklęsłodrukową najnowszej generacji, obsługuje rynki magazynów, druków komercyjnych, wrzutek i różnego rodzaju katalogów.
Pomoc udzielona przez polski rząd polega na zwolnieniu spółki z podatku dochodowego do wysokości 47 mln euro w ramach programu rozwoju regionalnego dla Dolnego Śląska.
KE miała początkowo wątpli- wości zarówno co do samego projektu, czyli zasadności inwestowania w technikę wklęsłodrukową wobec sytuacji na rynku europejskim, jak i co do zgodności decyzji rządu polskiego z unijnymi przepisami o pomocy regionalnej (informowaliśmy o tym w Poligrafice nr 4/2008).
Po szczegółowym zbadaniu sprawy brukselska komisja stwierdziła, że ta wyjątkowej wysokości subwencja nie narusza zasad konkurencyjności, ponieważ wzrost zdolności produkcyjnych powstałych w wyniku nowej inwestycji nie przekracza poziomu 5% na wszystkich odnośnych ryn-kach związanych z wklęsłodrukiem, a udział beneficjenta w rynku w tzw. europejskiej strefie ekonomicznej na poziomie całej grupy pozostanie niższy od 25%. Potwierdziła to ankieta przeprowadzona przez Komisję Europejską w marcu 2008 roku.
Neelie Kroes, unijny komisarz ds. konkurencji stwierdziła ponadto, że Komisja zatwierdziła tę pomoc rządową uwzględniając wkład inwestycji w rozwój regionu dolnośląskiego charakteryzującego się niskim poziomem życia i dużym bezrobociem, a także utworzenie nowych stanowisk pracy.
Na podstawie Graphiline.com opracowała IZ