Należąca do grupy Polskapresse drukarnia Prasa Łódzka była pierwszą w Polsce firmą, która zainwestowała w gazetowy system CtP.
Po kilku latach w drukarni pojawiła się druga naświetlarka CtP, również dostarczona przez firmę Agfa. Oba zainstalowane tu systemy pracują w technologii fioletowej.
Pierwsza w Prasie Łódzkiej i zarazem pierwsza w Polsce gazetowa naświetlarka CtP ruszyła pod koniec 2000 roku. Już kilka miesięcy później kierownictwo drukarni bardzo chwaliło tę instalację twierdząc, że nie tylko przyspieszyła proces produkcji, ale też wpłynęła na poprawę jakości produkowanych gazet i innych wydawnictw. Inwestycja w CtP pozwoliła również na redukcję zatrudnienia w przygotowalni, przy czym część osób znalazła zatrudnienie w innych działach Prasy Łódzkiej. Już wówczas też przewidywano, że z czasem drugi system CtP będzie koniecznością.
Biorąc pod uwagę sygnały docierające z łódzkiej firmy wydawać by się mogło, że będzie to początek boomu w dziedzinie gazetowego CtP w naszym kraju. Tak się jednak nie stało. Do dziś w Polsce zainstalowano niespełna dziesięć gazetowych systemów CtP, z czego większość stanowią urządzenia firmy Agfa. Także pionierska naświetlarka zakupiona przez Prasę Łódzką pochodziła od tego producenta. Jak wynika z wypowiedzi Krzysztofa Sipy, dyrektora drukarni i wiceprezesa Polskapresse Sp. z o.o. Oddział Prasa Łódzka, system Agfy sprawował się na tyle dobrze, iż wybór dostawcy przy zakupie drugiego urządzenia był sprawą oczywistą: Zakupiona prawie sześć lat temu naświetlarka :Polaris 100E pracowała praktycznie bezawaryjnie przez cały okres eksploatacji. Co więcej, zastosowany w niej laser typu YAG pracował o osiem miesięcy dłużej niż wynosił deklarowany przez Agfę okres jego żywotności. Także serwisowanie urządzenia, dostawy i jakość płyt oraz środków chemicznych były przez cały okres naszej współpracy bez zarzutu.
Na początku tego roku w naświetlarce :Polaris 100E laser YAG został wymieniony na nowoczesny laser fioletowy. Niedługo potem w Prasie Łódzkiej rozpoczęła pracę druga naświetlarka Agfy – wyposażony także w laser fioletowy model :Polaris XEV. Dzięki urządzeniu, zainstalowanemu pod koniec marca br., wydajność wzrosła ponad dwukrotnie. Krzysztof Sipa wymienia też inne powody ostatniej inwestycji w CtP: Decyzję o zakupie podjęliśmy w 2005 roku. Wynikała ona z konieczności posiadania drugiego, równorzędnego urządzenia jako swego rodzaju zabezpieczenia ciągłości produkcji. Musieliśmy też wyeliminować niewydolny montaż ręczny, który nam doskwierał zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych.
Naświetlarka :Polaris 100E, połączona bezpośrednio z wywoływarką VSP, wytwarza do 30 płyt panoramicznych/h przy rozdzielczości 1200 dpi. Wraz z nowo zainstalowanym urządzeniem, również połączonym z wywoływarką VSP 85S, przygotowalnia pozwala na produkcję do 90 płyt panoramicznych/h w rozdzielczości 1200 dpi. Mówi Krzysztof Sipa: Miesięcznie obie naświetlarki wytwarzają ok. 7,2 tys. płyt panoramicznych (4-kolumnowych)
o wymiarach 820x618 mm. Wykorzystujemy je wyłącznie na własne potrzeby, choć jesteśmy technicznie przygotowani do tego, aby oferować naświetlanie usługowe dla klientów zewnętrznych.
Jeśli chodzi o konfigurację urządzeń, naświetlarka :Polaris 100E jest wyposażona w system produkcyjny :Apogee Series 3, w skład którego wchodzą moduły :Apogee Pilot S3, PDF RIP, NewsDrive i PrintDrive. Z kolei naświetlarka :Polaris XEV została dostarczona wraz z modułem sterującym :Arkitex PrintDrive. Urządzenie to, pochodzące z rodziny systemów CtP wprowadzonych przez Agfę na rynek przed targami Ifra 2002, jest wyposażone w specjalny wózek mieszczący do 500 płyt panoramicznych. Na obydwu systemach naświetlane są wyłącznie płyty fotopolimerowe, także dostarczane przez Agfę.
Gdy w 2000 roku w Prasie Łódzkiej była uruchamiana pierwsza z naświetlarek CtP, drukarnia obsługiwała przede wszystkim gazety wydawane przez spółkę Polskapresse. Obecnie nie tylko liczba drukowanych tytułów jest większa; zmieniły się też proporcje tytułów własnych i zewnętrznych. Mówi Krzysztof Sipa: Przeciętnie drukujemy 22 tytuły miesięcznie o łącznym nakładzie 2,9 mln egz. Są wśród nich zarówno gazety codzienne („Dziennik Łódzki”, „Express Ilustrowany”, „Dziennik”, „Echo Miasta”), jak i tygodniki („Motoexpress”, „Fakty i Mity” i inne). Produkcja, biorąc pod uwagę czas pracy maszyn, to w 65% druk tytułów wydawanych przez Polskapresse, pozostałe 35% stanowią prace dla klientów zewnętrznych.
Przyjęcie do druku nowych gazet, m.in. „Dziennika”, było jednym z najważniejszych powodów inwestycji w drugi system CtP. Jego pojawienie się zwiększyło bowiem znacznie wydajność przygotowalni Prasy Łódzkiej. To zaś pozwoliło na przesunięcie deadline’ów w obsługiwanych tytułach, co dla wielu gazet, zwłaszcza w dobie mediów elektronicznych, staje się kwestią niezwykle istotną. Należy pamiętać, że to termin rozpoczęcia druku decyduje o godzinie przesłania ostatniej strony – zaznacza Krzysztof Sipa. – Jednak skrócenie deadline’ów nie byłoby możliwe bez wydajnej przygotowalni. Kolejna ewidentna korzyść z zakupu drugiego CtP to likwidacja nadgodzin w sytuacji spiętrzenia się prac.
Gdy w Prasie Łódzkiej został zainstalowany pierwszy system CtP, przewidywany boom w zakresie CtP w Polsce nie nastąpił. Obecnie, gdy w łódzkiej drukarni Polskapresse rozpoczęła pracę druga naświetlarka do płyt, wysyp kolejnych gazetowych systemów CtP w naszym kraju jest faktem. Wiele z nich stanowią urządzenia firmy Agfa pracujące w technologii fioletowej. Ich nabywcy, także potencjalni, mogli naocznie przekonać się o praktycznych zaletach korzystania z CtP w czasie wizyty w Prasie Łódzkiej. Miała ona miejsce podczas 1. Ogólnopolskiego Spotkania Gazetowego zorganizowanego przez Agfę pod koniec maja. Oprowadzający gości z całej Polski po drukarni szef produkcji Prasy Łódzkiej, Henryk Adamczewski, mówił: Dziś, po niemal sześciu latach od zainstalowania pierwszej naświetlarki CtP, nie wyobrażamy sobie pracy bez tej technologii. Wygląda na to, że do tego samego wniosku dochodzą też inne drukarnie gazetowe w Polsce.
Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa