26 września na Politechnice Łódzkiej zorganizowano uroczystą sesję z okazji 60-lecia kształcenia fachowców z dziedziny papiernictwa na tej uczelni.
Uczestniczyło w niej około 300 gości, m. in. przedstawicieli władz miasta, uczelni, przemysłu, a także absolwentów i studentów.
Sesję zainaugurowało wystąpienie rektora PŁ prof. Jana Krysińskiego, który wręczył także odznaki „Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej” przedstawicielom przemysłu, a Medale 60-lecia PŁ - emerytowanym profesorom tej uczelni.
Historię papiernictwa w PŁ przypomniała prof. Barbara Surma-Ślusarska, dyrektor Instytutu Papiernictwa i Poligrafii PŁ. Zapoczątkowało ją utworzenie w marcu 1946 r. - z inicjatywy twórcy uczelni i jej pierwszego rektora, prof. Bohdana Stefanowskiego, przy wydatnej pomocy przemysłu papierniczego - Sekcji Maszyn i Urządzeń Celulozowo-Papierniczych na Wydziale Mechanicznym. Zaangażowani zostali wybitni profesorowie o dużym doświadczeniu w przemyśle, m.in. Henryk Karpiński, Józef Łapiński, Edward Szwarcsztajn i Włodzimierz Surewicz.
W następnym roku na tym wydziale została powołana Katedra Papiernictwa, a w 1949 - Katedra Maszyn Papierniczych. W 1956 roku zostały one połączone. Od początku lat 50. rozwijało się również papiernictwo w ramach Wydziału Chemicznego; początkowo był to tylko przedmiot „technologia papiernictwa”, a następnie specjalność „technologia celulozy i papieru”, która przekształciła się w katedrę. W roku 1956 utworzono na bazie istniejących katedr dwuzakładową Katedrę Papiernictwa i Maszyn Papierniczych.
W 1970 r. nastąpiło połączenie Katedry Papiernictwa i Maszyn Papierniczych Wydz. Mechanicznego oraz Katedry Technologii Celulozy i Papieru Wydz. Chemicznego w międzywydziałowy Instytut Papiernictwa i Maszyn Papierniczych, od 1999 r. działający pod obecną nazwą Instytut Papiernictwa i Poligrafii. W jego ramach działa 5 zakładów naukowo-dydaktycznych: Zakład Technologii Włóknistych Mas Papierniczych, którym kieruje prof. Paweł Wandelt, Zakład Technologii Papieru i Przetwórstwa Papierniczego pod kierownictwem prof. Kazimierza Przybysza, Zakład Maszyn Papierniczych i Płytowych (kierownik prof. Włodzimierz Kawka), Zakład Urządzeń Cieplnych i Przetwórczych (kierownik prof. Wiktorian Tarnawski) oraz Zakład Technologii Poligrafii i Maszyn Poligraficznych (kierownik dr inż. Krzysztof Stępień).
Początki poligrafii w Politechnice Łódzkiej wiążą się, jak przypomniał dr Stępień, z rozpoczęciem pracy w Instytucie przez doc. Kazimierza Stępniewskiego. Utworzył on pracownię, którą kierował, przekształconą następnie w Zakład Maszyn Poligraficznych. Dorobek w dziedzinie kształcenia specjalistów papierników w ciągu minionych 60 lat przedstawił dr Marek Kryczka - z-ca dyrektora ds. kształcenia. W tym okresie studia papiernicze ukończyło 1499 osób. Przez wiele lat Politechnika Łódzka była jedyną uczelnią kształcącą w tym kierunku. Rozwijano współpracę z wieloma instytucjami naukowymi w kraju i za granicą, m.in. z Niemiec, Holandii, Francji, Finlandii, USA, Kanady, Ukrainy, Węgier. Kształcenie specjalistów z dziedziny papiernictwa jest realizowane na trzech wydziałach: Mechanicznym, Chemicznym oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Obecnie we współpracy z Holenderskim Centrum Badawczym Przemysłu Papierniczego 6 studentów wykonuje prace dyplomowe za granicą.
Od 2007 roku kształcenie studentów będzie się odbywało w systemie dwustopniowym: inżyniersko-magisterskim. W najbliższych latach przewidywana liczba absolwentów ma wynosić rocznie ok. 50 osób. O działalności naukowo-badawczej i ścisłej współpracy z przemysłem, której forum stanowi organizowana cyklicznie konferencja INPAP, mówił prof. Tomasz Tyralski - z-ca dyrektora ds. nauki oraz kierownicy poszczególnych zakładów. Instytut współpracuje m.in. z takimi firmami jak PWPW, International Paper Kwidzyn, Arctic Paper Kostrzyn, Stora Enso Poland Ostrołęka, Mondi Packaging Paper Świecie.
W Instytucie realizowane są interdyscyplinarne projekty - od pomysłu, poprzez badania laboratoryjne, projektowanie urządzeń, zbadanie prototypu, aż do wdrożenia w skali przemysłowej. Główne kierunki badań to np. niekonwencjonalne i proekologiczne metody bielenia mas włóknistych, wodooszczędne technologie wytwarzania papieru, problemy technologii przetwórstwa papierniczego i poligrafii, proekologiczne i energooszczędne rozwiązania w konstrukcji i ekspolatacji maszyn i urządzeń papierniczych.
Aktywnie działające studenckie Koło Naukowe Papierników zaprezentował jego przewodniczący Marcin Bocian.
Następnie przyszła kolej na wystąpienia gości, m.in. prof. Zbigniewa Kikiewicza, przez wiele lat kierującego Katedrą Papiernictwa i Maszyn Papierniczych, który jako pierwszy w Polsce uzyskał (w 1964 r.) tytuł doktora habilitowanego z dziedziny papiernictwa, oraz prof. Stefana Libiszowskiego, który z ramienia przemysłu papierniczego przekazywał na ręce ówczesnego rektora czek z przeznaczeniem na otwarcie katedry papiernictwa. Gratulacje i okolicznościowe listy oraz kwiaty na ręce pani dyrektor Barbary Surmy-Ślusarskiej przekazali: dr Ewa Mudrak w imieniu Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Papierników Polskich, Muzeum Papiernictwa, współpracujących z IPiP firm i wielu innych organizacji oraz instytucji.
W przerwie obrad goście mogli obejrzeć interesującą wystawę jubileuszową i wpisać się do księgi pamiątkowej. Sesję zakończył bardzo ciekawy wykład Michała Jarczyńskiego, prezesa Arctic Paper Kostrzyn, poświęcony perspektywom rozwoju przemysłu papierniczego.