60 lat z wydawcami
6 Dec 2016 14:53
24 września br. Drukarnia Naukowo-Techniczna Oddział PAP z okazji swojego 60-lecia zorganizowała piknik dla wydawców, dostawców oraz pracowników drukarni. Uroczystość, w której udział wzięło blisko 150 osób, miała miejsce w „Gościńcu Oycowizna” w podwarszawskiej Lesznowoli.
Prezes PAP – Jerzy Paciorkowski, dyrektor DNT Oddział PAP – Dorota Pietkiewicz oraz wicedyrektor Pionu Handlowego – Małgorzata Woźniakowska witając gości podziękowali wydawcom za życzliwość oraz zaufanie, jakim od lat obdarzają drukarnię. Wydawcy najbardziej związani z DNT otrzymali dyplomy i kosze wypełnione delikatesami. Odwdzięczyli się ciepłymi słowami podziękowań i życzeniami dalszych sukcesów.
Kierownictwo drukarni nagrodziło również pracowników wyróżniających się sumienną pracą i zaangażowaniem.
Po części oficjalnej rozpoczął się zupełnie nieformalny piknik w scenerii tradycyjnej polskiej wsi, w trakcie którego serwowane były potrawy z grilla. Słoneczna i wyjątkowo ciepła pogoda sprzyjała integracji na świeżym powietrzu. Dodatkową atrakcją pikniku był pokaz iluzjonisty, a wieczorem co odważniejsi ruszyli nawet do tańca.
60 lat, ponad 100 milionów książek
Drukarnia Naukowo-Techniczna została założona w 1950 r. i do dziś jest jedną z wiodących drukarń dziełowych w Polsce. Jako pierwsza po II wojnie światowej realizowała zlecenia dla angielskiego wydawnictwa Pergamon Press, a także wydawnictw szwedzkich, niemieckich oraz fińskich. Do
dziś zresztą produkuje książki na eksport, głównie na zlecenie firm ze Skandynawii i Anglii. DNT to przede wszystkim jednak ponad 100 milionów książek w oprawie twardej, broszurowej oraz zeszytowej wykonanych dla polskich wydawnictw. Za wiele z nich oficyny otrzymały wyróżnienia: „Rewolucja Gutenberga” wydawnictwa Prószyński i S-ka została w 2004 roku nagrodzona przez PTWK; rok później Towarzystwo doceniło „Ich noce i dnie. Korespondencja Marii i Mariana Dąbrowskich.” Publikacja ta została wykonana na zlecenie wydawnictwa Iskry. Pisma i organizacje branżowe doceniały nie tylko wysoką jakość realizowanej przez DNT produkcji (Złote Gryfy w 2006 i 2007 roku), ale również wysoką jakość obsługi, rzetelność i terminowość, o czym świadczą wyróżnienia takie jak: 1. miejsce w organizowanym przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” rankingu polskich drukarń dziełowych w latach 2004, 2005 i 2007 oraz 1. miejsce w rankingu „Wydawcy wybierają drukarnię” miesięcznika „Wydawca” w 2006 roku. W roku ubiegłym DNT zajęła 4. miejsce w rankingu „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.
Dział druku Drukarni Naukowo-Technicznej wyposażony jest w 4-kolorowe, arkuszowe maszyny offsetowe firm Heidelberg i manroland, a także w maszyny zwojowe, umożliwiające wydajną i ekonomiczną produkcję książek jednobarwnych w wyższych nakładach. Dział introligatorni pozwala na przygotowanie opraw zeszytowych, broszurowych (klejonych, szytych, a także ze skrzydełkami) oraz twardych. Wykonywane są książki o standardowym wykończeniu, jak również pozycje o podwyższonym standardzie: z tłoczeniem, złoceniem oraz lakierem wybiórczym. Większość procesów uszlachetniających takich jak laminowanie folią błyszczącą czy matową oraz tłoczenie wykonywana jest we własnym zakresie. Dział introligatorni jest wyposażony w maszynę do montażu okładek Kolbus DA 260 oraz nowoczesną maszynę do oprawy twardej Diamant firmy Müller Martini. W grudniu 2008 roku pracę rozpoczęła nowa linia do oprawy broszurowej – Acoro A5, również firmy Müller Martini. Oprócz wymienionych linii w drukarni pracuje także wiele nowoczesnych urządzeń peryferyjnych takich jak: maszyna do szycia nićmi bloków książkowych Ventura, złamywarka Heidelberg, urządzenie do przyklejania wklejek i wyklejek Hunkeler czy maszyna pakująca Sitma 740LT z możliwością obkurczania termicznego. W 2004 roku w DNT wdrożono System Zarządzania Ja-kością zgodny z normą ISO 9001:2000, a w czerwcu 2010 drukarnia pozytywnie przeszła audyt na zgodność Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008.
DNT to przede wszystkim ludzie. Doświadczeni pracownicy o wysokich kwalifikacjach, życzliwi wobec wydawców, tak zawsze było i jest – o sukcesie decyduje nie tylko wyposażenie. AN