70-lecie Adama Grzelaka
6 Dec 2016 14:49
Adam Grzelak, urodzony 23.11.1938 r. w Łodzi, ukończył Wydział Elektryczny PŁ uzyskując tytuł inżyniera elektryka, a następnie UŁ z tytułem magistra ekonomii.
Pracę w przemyśle poligraficznym rozpoczął w 1965 roku w Łódzkich Zakładach Graficznych na stanowisku głównego energetyka, które piastował do 1972 roku, kiedy otrzymał propozycję objęcia stanowiska dyrektora technicznego w Zakładzie Techniki Biurowej PREDOM-ORG w Łodzi.
W roku 1974, w związku ze zmianami organizacyjnymi w Łódzkiej Drukarni Akcydensowej spowodowanymi podjęciem przez Zjednoczenie Przemysłu Poligraficznego decyzji dot. rozbudowy i modernizacji drukarni, zostaje powołany na wniosek ówczesnego dyrektora ŁDA – W. Rzążewskiego na stanowisko z-cy dyrektora ds. technicznych. W Łódzkiej Drukarni Akcydensowej Adam Grzelak wraz z grupą pracowników przyczynił się do modernizacji maszyn wklęsłodrukowych. Oprócz nagrody pieniężnej otrzymanej od ZPP zostaje mu przyznany tytuł racjonalizatora produkcji.
W roku 1981 po śmierci dyrektora W. Rzążewskiego inż. A. Grzelak został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego.
Rok 1991 to prywatyzacja i przekształcenie ŁDA w spółkę akcyjną, a kol. A. Grzelak zostaje prezesem i dyrektorem generalnym drukarni.
W roku 1994 ŁDA SA jako jedna z pierwszych firm poligraficznych debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych.
W 1998 r., w związku z różnicą zdań z głównym udziałowcem co do kierunków dalszego rozwoju drukarni, prezes Grzelak zostaje wraz z całym zarządem odwołany i przechodzi na emeryturę, a następnie zostaje pełnomocnikiem w nowej firmie Serwis Print P.W., której właścicielem jest jego małżonka Zofia Grzelak.
Kol. Adam Grzelak aktywnie uczestniczył także w działalności społecznej.
W latach 1981-1997 był wiceprezesem Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Brał też udział w pracach Zarządu Głównego Sekcji Poligrafów SIMP w XIV kadencji w latach 1987-1990 jako członek zarządu, a w XV kadencji jako wiceprzewodniczący zarządu.
W roku 1992 z inicjatywy Sekcji Poligrafów SIMP zostaje utworzona Polska Izba Druku. Pierwszym prezesem PID zostaje A. Grzelak, który pełni tę funkcję przez trzy kolejne kadencje (w latach 1992-1998).
Po wielu rozmowach z przedstawicielami kolejnych rządów, Radzie PID pod kierownictwem A. Grzelaka udało się uzyskać zerową stawkę celną na importowane maszyny i urządzenia poligraficzne oraz zawieszenie ceł na papiery i kartony powlekane, w tym LWC, papier gazetowy i papier offsetowy, jak również wiele innych korzystnych dla przemysłu poligraficznego uregulowań.
W czerwcu 1999 zostaje powołana Fundacja Rozwoju Kadr Poligraficznych. Grono założycieli stanowią szefowie drukarń oraz firm współpracujących z naszym przemysłem, jak również przedstawiciele szkolnictwa z terenu Łodzi. Należy nadmienić, że propozycja w tej sprawie wypłynęła od Sekcji Poligrafów SIMP, której przewodniczącym był doc. K. Stępniewski. Rada Fundacji na swym pierwszym posiedzeniu powierzyła koledze A. Grzelakowi funkcję prezesa, którą sprawuje już 10. rok i przyczynił się do powstania oddziałów Fundacji w Warszawie – „Mazowsze” i Krakowie – „Małopolska”. Jest też członkiem Koła Seniorów SIMP w Łodzi.
Adam Grzelak był również współinicjatorem i współorganizatorem pierwszego Kongresu Poligrafów Polskich.
Za działalność społeczną i zawodową został wyróżniony m. in.: Srebrną i Złotą Odznaką SEP, Srebrną i Złotą Odznaką SIMP, Srebrną i Złotą Odznaką NOT.
W roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski za całokształt działalności przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Józef Kurek, Kazimierz Stępniewski