W tym roku jeden z największych producentów maszyn drukujšcych wiata, japońska firma Komori, obchodzi 80-lecie istnienia. Firma, od poczštku kierowana przez rodzinę Komori, w dalszym cišgu pozostaje przedsiębiorstwem familijnym.
Wszystko zaczęło się w 1923 roku, kiedy powstała Komori Corporation. Firma od poczštku była ukierunkowana na produkcję i rozwój maszyn drukujšcych. Już w 1928 roku powstał projekt pierwszej maszyny 32-calowej z ręcznym podawaniem. Kolejnym milowym krokiem było stworzenie 49-calowej arkuszowej maszyny 4-kolorowej w 1957 roku. Cztery lata póniej, na zlecenie japońskiego Ministerstwa Finansów, firma Komori stworzyła maszynę drukujšcš banknoty w technice offsetu bezwodnego.
W 1967 roku powstała fabryka maszyn drukujšcych Komori w Toride. Rok póniej firma uruchomiła Szkołę Drukowania. W 1978 roku w nowym zakładzie w Sekiyado ruszyła produkcja offsetowych maszyn zwojowych. Dwa lata póniej wiatło dzienne ujrzała seria maszyn arkuszowych Lithrone 40. W 1982 roku stworzono amerykański oddział firmy Đ Komori America Corporation z siedzibš w Chicago. W kolejnym roku firma zaczęła być notowana na giełdzie papierów wartociowych w Tokio. W roku 1984 w Wielkiej Brytanii powstała firma Komori Europe Limited, która dzi nosi nazwę Komori UK Limited. Z kolei w roku 1988 w Holandii utworzono spółkę Komori Europe B.V. (obecnie Komori International Europe B.V.). Po roku we francuskim Chambon powstał pierwszy europejski zakład produkcyjny Komori, zajmujšcy się wytwarzaniem maszyn do drukowania opakowań.
Drupa Đ przełomowe targi
Przed trzynastoma laty na wystawie w Dsseldorfie firma Komori pokazała produkt, który w znaczšcy sposób zmienił technologię stosowanš w maszynach drukujšcych. Był to pierwszy na wiecie system automatycznej zmiany i nastawiania płyt. W 1997 roku w ofercie Komori pojawiła się kolejna seria maszyn pełnoformatowych, tym razem wyposażonych w system odwracania arkusza Đ Lithrone 40 SP. Na jubileuszowej Drupie w 2000 roku japoński producent jako pierwszy zademonstrował pełnoformatowš maszynę z systemem bezporedniego nawietlania płyt (direct imaging), znanš wówczas pod nazwš Project D (obecnie maszyna ta nosi nazwę Lithrone S40D).
Kolejne znaczšce targi naszej branży Đ Ipex 2002 Đ przyniosły premierę nowej serii maszyn w formacie B1 Đ Lithrone S 40. Z kolei na tegorocznych targach Igas w Tokio firma zaprezentowała ich udoskonalonš wersję, poza tym demonstrowano m.in. nowš wersję maszyn półformatowych Lithrone L-28 New i nowš maszynę w półformacie o nazwie Spica.
Od wizytówek do banknotów
Firma Komori jest nie tylko jednym z największych na wiecie producentów maszyn drukujšcych; posiada też bardzo szerokš ofertę rozwišzań, które pozwalajš na drukowanie różnego rodzaju produktów.
Najbardziej znanš rodzinš maszyn oferowanych przez Komori sš offsetowe maszyny arkuszowe i zwojowe z wyposażeniem dodatkowym. Ta częć produkcji stanowi największy procent przychodów Komori Corporation. Co ciekawe, japoński producent ma na rynkach zachodnioeuropejskim i amerykańskim znaczšce udziały w sprzedaży arkuszowych maszyn offsetowych, w różnych klasach formatowych (co widać w tabeli przedstawionej obok).
Mniej znanš częciš działalnoci Komori jest produkcja maszyn do drukowania banknotów i papierów wartociowych. Tymczasem firma ta jest jednym z dwóch Đ obok KBA Đ producentów maszyn tego rodzaju. Od ponad 40 lat Komori posiada wyłšcznoć japońskiego Ministerstwa Finansów na dostawę maszyn do drukowania produktów typu security printing. Firma eksportuje też swoje maszyny do wielu krajów wiata Đ na maszynach Komori drukowane sš m.in. banknoty euro w Niemczech.
Kolejny segment w produkcji Komori to maszyny zwojowe przeznaczone do drukowania opakowań, pracujšce w technikach fleksograficznej i wklęsłodrukowej.
Maszyny, podzespoły, elektronika
Produkcja maszyn Komori odbywa się w czterech zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych w Japonii, oraz w fabryce we Francji. Najstarszy z nich mieci się w Toride i zatrudnia 550 osób, z czego 360 pracuje przy produkcji. W Toride wytwarzane sš offsetowe maszyny arkuszowe z serii Lithrone 40/44 (w tym z systemem odwracania arkusza) i Lithrone S40 (także w wersji z odwracaniem arkusza i maszyna typu DI).
Drugi zakład Komori zajmujšcy się produkcjš maszyn arkuszowych to Komori Machinery Co. Ltd., zatrudniajšcy 340 osób. Fabryka, posiadajšca certyfikat jakoci ISO 9001, wytwarza maszyny z serii Sprint, a także półformatowe maszyny z rodziny Lithrone: 20, 26/28, 26P/28P (z systemem odwracania arkusza) i 32. Komori Machinery produkuje też precyzyjne sprzęgła do maszyn Komori.
W zakładzie w Sekiyado pracuje 360 osób, z czego 110 jest zatrudnionych w dziale badań i rozwoju, za 250 przy produkcji. W fabryce Sekiyado sš wytwarzane maszyny zwojowe z rodziny System (m.in. znana bardzo dobrze na rynku maszyna System 38SII) oraz maszyny do drukowania banknotów z rodziny Currency.
W lipcu ubiegłego roku oddano do użytku najnowszš fabrykę Komori w Tsukuba. Na powierzchni 185 tys. m2 powstały nowoczesne zakłady mogšce w każdej chwili poszerzyć zdolnoci produkcyjne w zakresie wytwarzania maszyn Lithrone S40 i Lithrone SP. Fabryka jest w całoci klimatyzowana, posiada też wiele niestandardowych rozwišzań, jak np. szczelnie izolowane powietrzne rękawy dokujšce do załadunku ciężarówek oraz specjalne poduszki pod centralnym dwigiem, tłumišce wibracje.
W Japonii zlokalizowana jest też wchodzšca w skład grupy spółka Komori Electronics, zajmujšca się projektowaniem i produkcjš układów elektronicznych oraz dodatkowego wyposażenia do maszyn.
W Europie, poza spółkami handlowymi, Komori posiada też zakłady produkcyjne w Chambon we Francji. Tu wytwarzane sš maszyny do drukowania opakowań.
Nr 1 w Japonii, nr 3 na wiecie
Firma Komori pozostaje największym japońskim producentem sprzętu poligraficznego. W skali wiata plasuje się na 3. miejscu, ustępujšc jedynie niemieckim gigantom Đ firmom Heidelberg i MAN Roland. Jak wynika z danych firmy, na całym wiecie w grupie Komori zatrudnionych jest ponad 2350 osób, z czego 1320 pracuje w Japonii.
Przychody firmy ze sprzedaży (dane za rok 2002) wynoszš 101 mld jenów, z czego na zagranicę przypada ok. 60%. Sprzedaż do krajów europejskich stanowi jednš czwartš całej sprzedaży firmy, udział rynku amerykańskiego jest na podobnym poziomie.
Co ciekawe, w niektórych segmentach maszyn udział eksportu jest jeszcze wyższy. Jak wynika z danych Komori, niemal trzy czwarte produkowanych przez firmę maszyn półformatowych jest sprzedawanych za granicę; w przypadku maszyn pełnoformatowych odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 76%. Nieco mniejsze znaczenie eksport ma w przypadku maszyn zwojowych i do drukowania banknotów Đ tu sprzedaż krajowa stanowi aż 70%, za udziały Komori w japońskim rynku maszyn zwojowych w połowie 2002 roku wynosiły 66% (w roku 2001 odsetek ten wyniósł 60%). Firma notuje też znakomite wyniki na rynku maszyn zwojowych w krajach Unii Europejskiej. Jak wynika z danych firmy, w połowie 2002 roku co drugš sprzedawanš w UE zwojowš maszynš 16-stronicowš była włanie maszyna Komori.
Według informacji Komori, jej udziały w rynkach maszyn arkuszowych sš nieco mniejsze, choć w niektórych krajach, w okrelonych klasach formatowych można mówić wręcz o dominacji (vide 50% rynku maszyn B1 w Norwegii czy 45% rynku maszyn B2 we Francji). W Polsce Đ dzięki umowie podpisanej z Reprografem Đ historia firmy Komori zaczyna się od nowa. W Rzeszowie ruszyła niedawno pierwsza od wielu lat nowa maszyna tej firmy. Za kilka lat przekonamy się, czy udziały Komori w polskim rynku maszyn pół- bšd pełnoformatowych mogš być zbliżone do poziomu notowanego w Europie Zachodniej.
Opracowano na podstawie materiałów firm Komori i Reprograf