Kiedy na przełomie lat 2005/2006 organizowała się grupa entuzjastów pod hasłem: obchody jubileuszu 80-lecia działalności Warszawskiej Szkoły Poligraficznej, temat wydawał się prosty i łatwy do zrealizowania. Praktyka, jak to często bywa, okazała się zgoła inna. Dzisiaj – po ponad półtorarocznym okresie – można stwierdzić, że udało się jednak pokonać różne problemy i program obchodów 80 lat istnienia Warszawskiej Szkoły Poligraficznej został zrealizowany.
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że 80 lat historii WSP to faktycznie okres obejmujący dzieje różnego typu szkół, poczynając od przedwojennej Szkoły Przemysłu Graficznego do aktualnie funkcjonującego Zespołu Szkół Poligraficznych, a swoistą klamrą spinającą 80 lat historii warszawskiego szkolnictwa drukarskiego i poligraficznego jest patron – Marszałek Józef Piłsudski. Marszałek patronował Szkole Przemysłu Graficznego w latach 1931-1939 i powrócił jako patron Zespołu Szkół Poligraficznych w roku 1991.
Faktem jest też, że nazwa Warszawska Szkoła Poligraficzna jest na dzień dzisiejszy nazwą bardziej symboliczną i sentymentalną niż formalną, ale być może w przyszłości nabierze także mocy urzędowej.
Obchody 80-lecia Warszawskiej Szkoły Poligraficznej rozpoczęły się czerwcowymi uroczystościami w Zespole Szkół Poligraficznych w 2006 r. – jeszcze za kadencji dyr. Elżbiety Lenarczyk-Jasińskiej, co zostało wcześniej udokumentowane na łamach „Poligrafiki” . Zakończyły się – już za kadencji dyr. Danuty Woluntarskiej – pierwszym Zjazdem Absolwentów Warszawskiej Szkoły Poligraficznej, który odbył się 15 września br., na tydzień przed 81. rocznicą rozpoczęcia działalności przez Szkołę Przemysłu Graficznego!
Okazało się jednak, że największe problemy związane były z realizacją wydania Księgi Jubileuszowej – okolicznościowej publikacji upamiętniającej jubileusz 80-lecia WSP. Miała ona zawierać opis dziejów szkoły, wspomnienia, informacje o bieżącej działalności oraz spisy świadków historii naszej szkoły: dyrektorów, kierowników warsztatów, pedagogów, pracowników i oczywiście absolwentów.
Braki w szkolnej dokumentacji oraz nieubłagany upływ czasu, czyli luki w pamięci spowodowały, że prace przy korygowaniu spisów absolwentów trwały prawie trzy kwartały. Efekty są widoczne, ale nie wszystko udało się skorygować i w rozdziale pt. „Listy Obecności” są pewnie jeszcze zarówno błędy, jak i braki. Dlatego przy okazji tego artykułu jeszcze raz apeluję do pedagogów i absolwentów szkół, które funkcjonowały, szczególnie w pierwszych trzech dziesięcioleciach powojennych, w ramach Warszawskiej Szkoły Poligraficznej – o przysyłanie sprostowań i uzupełnień dot. absolwentów. Cenne będą także wszystkie informacje faktograficzne i wspomnieniowe. Należy je adresować do twórców Księgi Jubileuszowej.
Trzeba podkreślić, że Księga Jubileuszowa mogła być przygotowana i wydana dzięki ofiarności sponsorów; zarówno tych, którzy są wymienieni we fragmencie „Podziękowania”, jak i tych trzech, którzy z mojej winy zostali pominięci – za co bardzo przepraszam. Są to firmy: Norma System, Drukarnia DRUKOBA, która wydrukowała część „Listy Obecności” Księgi Jubileuszowej oraz Drukarnia ELLERT.
Ostatnim przedsięwzięciem w ramach jubileuszowych obchodów było zorganizowanie pierwszego Zjazdu Absolwentów Warszawskiej Szkoły Poligraficznej. Dzięki sponsorowi medialnemu obchodów – czasopismu „Poligrafika” – informacja o zjeździe została skierowana do jej czytelników oraz ukazała się na jej stronie internetowej. Dyrekcja Zespołu Szkół Poligraficznych zgodziła się udostępnić pomieszczenia szkolne na potrzeby zjazdu zaplanowanego na 15 września 2007 r.
W sumie uczestników tego pierwszego w dziejach Zjazdu Absolwentów WSP było, wraz z zaproszonymi gośćmi, około 150.
Niewątpliwą atrakcją Zjazdu Absolwentów była możliwość stania się posiadaczem jeszcze „ciepłych” egzemplarzy Księgi Jubileuszowej, które dotarły z Drukarni Naukowo-Technicznej/Oddziału PAP na dwie godziny przed rozpoczęciem uroczystego spotkania. Wykonanie oprawy w DNT było finałem procesów produkcyjnych wykonanych wcześniej przez Drukarnię LOTOS, wspomnianą wcześniej Drukarnię DRUKOBA oraz firmę FOLLAK. Bardzo znaczący, sponsorski wkład w procesy produkcyjne związane z wykonaniem nakładu Księgi Jubileuszowej wniosły również firmy: Antalis Poland, Igepa – Oddział Warszawa, Heidelberg Polska i Agfa Graphics.
Sądząc po reakcjach uczestników pierwszego Zjazdu Absolwentów WSP, warto było podjąć się trudu zorganizowania takiego wielopokoleniowego, bo obejmującego absolwentów od roku 1960 do 1997, spotkania absolwentów naszej szkoły.
Absolwenckim seniorem Zjazdu był Janusz Fakler – absolwent Technikum Poligraficznego dla Pracujących z 1960 r.
Nie tylko życzliwie, ale wręcz owacyjnie została przyjęta obecność na Zjeździe Pani Haliny Sarosiek, która przez wiele lat wkładała adeptom drukarstwa do głowy przede wszystkim tajniki materiałoznawstwa poligraficznego.
Uczestnikom Zjazdu dopisywał humor, a niemała w tym zasługa obsługi cateringowej zorganizowanej przez firmę Fabryka Smaq oraz oprawy muzycznej elastycznie dostosowywanej przez DJ Pawła do zabawowych nastrojów uczestników.
Na koniec tego swoistego podsumowania jubileuszu 80 lat historii Warszawskiej Szkoły Poligraficznej chciałbym zwrócić uwagę, że nie wolno zapominać o roli i wkładzie przedwojennych warszawskich właścicieli drukarń w powstanie Naszej Szkoły.
Nie wolno też zapominać o tych wszystkich, którzy rozwijali i unowocześniali Naszą Szkołę w latach powojennych. Biorąc przykład z ich zaangażowania obecne środowisko warszawskich poligrafów powinno wspierać Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w bieżących działaniach i pomagać we wszystkich sprawach, w których szkoła sama nie może dać sobie rady. Ten apel odnosi się zarówno do firm, jak i znaczących osób.
Dziękuję raz jeszcze tym wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania marzeń i planów związanych z obchodami jubileuszu 80-lecia WSP.
I to by było na tyle – cytując Jana Tadeusza Stanisławskiego.