W dniach 21-23 listopada 2023 roku Ptak Warsaw Expo stało się międzynarodowym centrum rozwoju branży tekstylnej. Wszystko za sprawą 9. edycji Fast Textile, czyli najdynamiczniej rozwijających się targów w tej części Europy.
Oczekiwane przez gospodarkę obniżenie inflacji, stopniowy powrót konsumentów do aktywnych zakupów i ożywienie sprzedaży stanowią dla polskiego odłamu branży tekstylnej pozytywną perspektywę na kolejne miesiące. Portfel krajowych i zagranicznych zamówień w 2023 roku został zwiększony, przyczyniając się do dynamizacji rozwoju sektora. Wydarzeniem, które w ostatnim czasie otworzyło dyskusję o zmianach w branży i jej perspektywach, było Fast Textile, którego 9. edycja odbyła się w dniach 21-23 listopada w Ptak Warsaw Expo.
Rozmowy o przyszłości branży tekstylnej podczas Fast Textile
Międzynarodowe targi tekstylne Fast Textile dały początek dyskusji o istotnych zmianach dotykających sektor. Podczas Kongresu Branży Tekstylnej eksperci rozmawiali między innymi o materiałach tekstylnych w obuwiu, w tym w obuwiu specjalnym (dla osób chorych na cukrzycę, stopa wrażliwa). Ten wykład wygłosiły Tetiana Paruzel i Joanna Kwiecień z Centrum Materiałów Obuwniczych, Produktów Barwionych i Spożywczych. O zielonej i cyfrowej transformacji przemysłu włókienniczego opowiadała z kolei Edyta Sulak z Centrum Cyfryzacji Technologii i Rozwiązań Prototypowych, a Piotr Kantor (Dział Certyfikacji Wyrobów Tekstylnych i Skórzanych Textil-Cert) pochylił się nad kwestią certyfikatu OEKO TEX. Konferencyjne rozważania zamknęła Anna Pinar z Centrum Włókiennictwa z wykładem pod tytułem „Sektor produkcji odzieży zawodowej – metody zarządzania i jakość produktu w systemie rantal”.
Aktualna tematyka, branżowi eksperci i długie dyskusje po wykładach – te wszystkie czynniki sprawiły, że edukacyjnie Fast Textile stało na światowym poziomie.
Kontraktacje i networking na Fast Textile
Fast Textile stało się jednym z branżowych liderów również dzięki postawieniu na szeroko zakrojony networking. Doborowa grupa uczestników wydarzenia, klientela nastawiona na inwestycje i poszukiwanie najkorzystniejszych biznesowych rozwiązań spowodowały, że nawiązywanie umów kontraktacyjnych było łatwiejsze i skuteczniejsze.
Przed uczestnikami otworzyły się międzynarodowe możliwości. Po raz kolejny bowiem event gościł kontrahentów zagranicznych, umożliwiających polskim przedsiębiorstwom wejście na nowe rynki zbytu. W wydarzeniu wzięło udział 13 203 odwiedzających z Polski oraz 13 krajów Europy i 10 państw spoza Starego Kontynentu.
Wśród wystawców znaleźli się między innymi: KSM, Semaco, Metaks, Yaman, Linexim, Quality Textiles, Orox, Zelal, OrdaTekstil, Kamilena, Lama czy Bamboo.
Tym samym Fast Textile dało uczestnikom szerokie możliwości nawiązywania nowych relacji biznesowych, budowania sieci kontaktów i zwiększania konkurencyjności na rynku.
Opracowano na podstawie materiałów organizatora