90 lat PWPW SA
6 Dec 2016 14:50
25 stycznia Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA skończyła 90 lat. Jest spółką akcyjną, w której 100% udziałów należy do Skarbu Państwa. Firma produkuje wszystkie banknoty znajdujące się obecnie w obiegu. W PWPW SA produkowane są blankiety dowodów osobistych, książeczki paszportów biometrycznych, spersonalizowane prawa jazdy, dowody rejestracyjne czy karty tachografu cyfrowego. Do jej produktów należą również: papier zabezpieczony, znaki akcyzy, znaczki pocztowe, karty plastikowe oraz usługi podpisu elektronicznego i platformy przetargowej. PWPW SA posiada własny ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami w dziedzinie zabezpieczeń. Jednym z takich rozwiązań jest PCP – nagrodzona już kilkakrotnie i zgłoszona w Urzędzie Patentowym technologia kolorowej personalizacji kart poliwęglanowych.
Jednym z naszych priorytetów są obecnie przygotowania do produkcji papieru i druku banknotów euro – wyjaśnia Krzysztof Żarnotal, prezes zarządu PWPW SA. – Już dziś posiadamy wstępną akredytację Europejskiego Banku Centralnego w zakresie systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem produkcji, inwestujemy w niezbędne maszyny i urządzenia, a w ramach prac badawczo-rozwojowych testujemy rozwiązania zastosowane w banknotach euro.
Doświadczenie PWPW SA jest coraz częściej doceniane w innych krajach. W latach 2004-2006 dla Narodowego Banku Słowacji PWPW SA produkowała banknoty o nominałach 20 i 100 koron, a od początku 2008 roku w konsorcjum z litewską spółką Garsu Pasaulis dostarcza kompletne książeczki paszportów biometrycznych, uznane za jedne z najlepiej zabezpieczonych dokumentów na świecie. Firma eksportuje także papier zabezpieczony ze znakiem wodnym do krajów takich jak: Austria, Grecja, Holandia, Łotwa, Szwecja oraz Turcja.
25 stycznia 1919 roku Rada Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego podjęła decyzję o utworzeniu Państwowych Zakładów Graficznych, przekształconych w 1925 roku w Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA. Była to jedna z pierwszych instytucji powołanych w wolnej Polsce. Po roku od powołania firma wyprodukowała pierwszy banknot – 100 marek polskich, projektu Adama Jerzego Półtawskiego. W czasie Powstania Warszawskiego gmach PWPW SA przez 27 dni był jednym z głównych punktów powstańczego oporu. Zginęło tu ok. 100 żołnierzy, budynek firmy został zniszczony w 60%. Zniszczeniu uległa również większość maszyn i urządzeń. Do dzisiaj na parkanie Wytwórni znajdują się ślady kul i odłamków.
Z okazji rocznicy firma zorganizowała specjalną wystawę – do końca roku na parkanie PWPW SA będzie można oglądać 90 tablic upamiętniających 90 lat historii firmy.
Opracowano na podstawie informacji PWPW SA