Rynkowa premiera atramentowej, cyfrowej maszyny drukującej w formacie B2+ AccurioJet KM-1 firmy Konica Minolta miała miejsce na targach drupa 2016. W ciągu niecałych dwóch lat, które minęły od tego czasu, japoński koncern zainstalował ponad 30 urządzeń na całym świecie, w tym kilka w Europie – m.in. w internetowej drukarni Chroma, która tym samym stała się pierwszym polskim użytkownikiem AccurioJet KM-1. Doświadczenia niemieckiej drukarni Rehms Druck, która decyzję o inwestycji podjęła już na targach drupa 2016 pokazują, że KM-1 jest uniwersalna i użyteczna niczym szwajcarski scyzoryk.
AccurioJet KM-1 to cyfrowa maszyna atramentowa Konica Minolta, która jest alternatywą dla nisko- i średnionakładowego druku offsetowego. Dzięki opatentowanej technologii atramentowej UV i obsłudze arkuszy do rozmiaru B2+ można łatwo realizować zlecenia na różnych nośnikach druku w zakresie grubości od 0,06 do 0,6 mm. Urządzenie jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla średnich i dużych drukarń, specjalizujących się w wysoko przetworzonych produkcjach i może stanowić uzupełnienie dotychczas posiadanego parku maszyn. KM-1 ma możliwość obsługi zleceń na różnych nośnikach w formacie B2+ dzięki podawaniu arkusza zapożyczonemu z maszyn offsetowych. Urządzenie nie wymaga również specjalnego rodzaju papieru ani jego wcześniejszego przygotowania. Do druku wykorzystywane są standardowe materiały offsetowe, co czyni ją odpowiednim rozwiązaniem dla firm specjalizujących się w produkcji książek, opakowań czy akcydensów. Wysoka jakość druku gwarantuje zwiększenie wartości dodanej dla klienta końcowego, przy jednoczesnym rozszerzeniu oferowanego portfolio swoich produktów. AccurioJet KM-1 wykorzystuje głowice drukujące 1800IS, które zapewniają rozdzielczość 1200x1200 dpi i umożliwiają osiągnięcie jakości zbliżonej do druku offsetowego.
Konica Minolta AccurioJet KM-1 umożliwia drukowanie nawet do 3000 arkuszy B2+ na godzinę (lub 1500 dwustronnie), wliczając w to broszury, foldery, opakowania, plakaty, książki czy obwoluty. Maszyna może drukować jednostronnie arkusze o grubości do 0,6 mm oraz dwustronnie o grubości do 0,45 mm w rozmiarze do 585x750 mm.
Zwrot z inwestycji w 3 lata
Informacje zwrotne, jakie otrzymujemy od naszych klientów dowodzą, że AccurioJet KM-1 nie tylko gwarantuje wysoką jakość i stabilność wydruków, ale także stanowi dla nich platformę pozwalającą na oferowanie nowych produktów i rozwój biznesu – powiedział Mark Hinder, szef rozwoju rynku odpowiedzialny za projekt KM-1 w Konica Minolta Business Solutions Europe. – Ta cyfrowa maszyna w formacie B2+ to swoisty szwajcarski scyzoryk branży poligraficznej, ponieważ ujawnia coraz więcej potencjalnych zastosowań. Wyposaża naszych klientów w narzędzia otwierające nowe aplikacje, które w przeszłości wymagały zastosowania wielu różnych technik.
Nasi klienci są pod wielkim wrażeniem możliwości AccurioJet KM-1 – potwierdza Daniel Baier, dyrektor zarządzający Rehms Druck, znanej niemieckiej drukarni z Borken (Westfalia). – Decyzja o inwestycji w tę maszynę otworzyła przed nami nowe możliwości rozwoju biznesu. Ani razu nie zwątpiliśmy w jej słuszność i jesteśmy przekonani, że zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu 3 lat.
Drukarnia Rehms Druck, zanim podpisała kontrakt, postawiła przed firmą Konica Minolta swego rodzaju wyzwanie polegające na wydrukowaniu różnych aplikacji na Accuriojet KM-1, łącznie z drukami mailingu bezpośredniego oraz opakowaniami i udowodnieniu ich opłacalności w przypadku transferu z technologii analogowych. Porównywano m.in. następujące czynniki: stabilność kolorystyczną w całym nakładzie, obsługę różnych rodzajów podłoży i związaną z tym elastyczność, sprawny workflow, obsługę zmiennych danych oraz integrację z wykorzystywanym przez Rehms Druck systemem Kodak Prinergy. Jakość druku sprostała wygórowanym wymaganiom drukarni oraz jej klientów, zaś punkt opłacalności w stosunku do technologii analogowych okazał się być na tyle wysoki, że umożliwił nie tylko osiągnięcie oszczędności, ale także skrócenie terminów realizacji zleceń. Zadrukowywanie tych samych podłoży, co na maszynach offsetowych pozwoliło nie tylko na utrzymanie kosztów papieru na tym samym poziomie, ale także na daleko idącą elastyczność. Sukcesem zakończyły się również próby druku na podłożach z tworzyw sztucznych takich jak arkusze PVC do produkcji np. kart lojalnościowych. Technologia cyfrowego druku UV jest bowiem kompatybilna z szerokim zakresem nośników, dzięki czemu możliwe jest drukowanie na cienkich substratach, nośnikach teksturowanych oraz nośnikach o wysokiej gramaturze, takich jak spersonalizowane opakowania kartonowe, a także – jak pokazuje doświadczenie drukarni Rehms Druck – tworzywa sztuczne.
Dodatkowo funkcja przetwarzania kolorów w KM-1 pozwala w prosty sposób dopasować i utrzymać dokładność barw spotowych i barw procesowych w ramach szerokiego wachlarza kolorystycznego. Zastosowanie tonera UV sprawia, że atrament szybciej wysycha, a przy tym charakteryzuje się dużą odpornością na działanie światła i zadrapania. W efekcie niewielkie nakłady mogą być wysyłane natychmiast po wydruku do dalszej obróbki introligatorskiej.
Projektanci urządzenia zadbali również, aby jego użytkownicy mogli sami dokonywać rutynowej obsługi, zmieniać głowice oraz inne części, jak w przypadku maszyn offsetowych. Dzięki temu produkcja nie będzie spowolniona przez oczekiwanie na serwis.
Chroma znów pionierem
Pierwszym polskim użytkownikiem AccurioJet KM-1 firmy Konica Minolta jest drukarnia internetowa Chroma z Żar, znana z inwestowania w najnowocześniejsze technologie poligraficzne. Prace niskonakładowe, które dotychczas z racji wymaganego formatu lub podłoża drukowaliśmy na ma- szynach analogowych, przenieśliśmy na maszynę cyfrową – mówi Andrzej Nowak, kierownik ds. badań i rozwoju w drukarni internetowej Chroma. – Zmiana ta pozwoliła nam znacząco skrócić proces planowania i produkcji. Jesteśmy przekonani o słuszności podjętej decyzji inwestycyjnej.
Od kilku lat inspirujemy klientów do poszukiwania niestandardowych dróg rozwoju. Podczas organizowanej przez nas Akademii Liderów Biznesu pokazujemy kierunek, w którym można rozwijać swój biznes – nie gotowe środki czy metody – mówi Tomasz Habierski, Industrial Printing product manager w Konica Minolta Business Solutions Polska. – Cieszy nas, że obecna współpraca z drukarnią Chroma i wdrożenie KM-1 w Polsce to efekt właśnie tych działań. Chcemy, żeby klienci postrzegali nas jako profesjonalnego partnera biznesowego, a nie tylko dostawcę rozwiązań.
Technologia Dot Freeze i inne partnerstwa
Dot Freeze Technology to nazwa specjalnego procesu w maszynie AccurioJet KM-1, polegającego na swoistym zamrożeniu kropli atramentu, co umożliwia perfekcyjne pasowanie kolorów oraz ich stabilność. Dotychczasowi użytkownicy potwierdzają, że delta E nie przekracza 1,5; co jest dużą przewagą konkurencyjną systemu. Konica Minolta ma już dalekosiężne plany na partnerstwa, które pozwolą przekształcić KM-1 w kompletną platformę produkcyjną. Brytyjska firma Rollem International ma umożliwić połączenie maszyny drukującej z systemami do obróbki po druku zewnętrznych producentów w zautomatyzowaną linię. Amerykańska firma Harris and Bruno
International została natomiast wybrana na dostawcę systemów do lakierowania wydruków z KM-1. Pięć kolejnych firm, które zostały ogłoszone oficjalnymi partnerami współpracującymi przy rozwoju platformy KM-1, to:
– Tharstern, brytyjski dostawca systemów MIS;
– ITOTEC Ltd, japoński producent maszyn tnących;
– Alwan Color Expertise, francuski specjalista od zarządzania barwą, standaryzacji oraz oprogramowania do kontroli procesów druku;
– Scissor Hands z Las Vegas (USA), dostawca technologii AI (sztucznej inteligencji) oraz DaVinciDesigner, oprogramowanie pozwalające na uzyskanie specjalnych wykończeń. Obie firmy są częścią Opensoft Inc.;
– Ultimate TechnoGraphics Inc., kolejny amerykański dostawca technologii do automatyzacji impozycji i procesów wykończeniowych dla branży poligraficznej.
Firma Konica Minolta potwierdziła w lutym br. kolejnego europejskiego użytkownika AccurioJet KM-1 – jest nim francuska drukarnia Realisaprint.com, dla której decydującym o inwestycji czynnikiem była zdolność maszyny do zadruku różnorodnych podłoży takich jak papiery powlekane i niepowlekane, podłoża strukturalne, canvas oraz PVC bez konieczności ich wstępnego przygotowania. AN