Agfa dla wielkoformatowego druku inkjetowego
16 Oct 2020 07:34

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wobec odwołania dwóch istotnych imprez targowych dedykowanych drukowi cyfrowemu – Fespa i Printing United – firma Agfa podjęła decyzję o zaprezentowaniu przygotowanych z myślą o nich rozwiązań w sposób wirtualny. 

W dniach 6-9 października br. w jej centrali w Mortsel odbył się cykl webinariów pod wspólną nazwą Studio 5D10 (nawiązano w ten sposób do numeru stoiska firmy na odwołanych targach Fespa), poświęconych z jednej strony – nowościom w ofercie belgijskiego producenta (z których najważniejsza to ploter Jeti Tauro H3300 S LED), z drugiej – jej kompleksowej ofercie w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego, skierowanej do drukarń offsetowych, producentów i przetwórców tektury falistej oraz firm wykorzystujących technikę inkjet UV w aplikacjach przemysłowych. Agfa poinformowała również, że dwa plotery z jej oferty – Jeti Tauro H3300 LED i Oberon RTR3300 – otrzymały nagrody za „Produkt roku”, przyznane przez Printing United Alliance. 

Prowadzący wszystkie trzy sesje Koen Steert – szef sprzedaży rozwiązań Sign & Display firmy Agfa na rynku europejskim podkreślał, że pomimo pandemii stara się ona normalnie funkcjonować, dostarczając wciąż na rynek nowe i udoskonalone rozwiązania w zakresie wielkoformatowego druku inkjetowego. Stąd m.in. nieprzerwanie realizowane działania badawczo-rozwojowe, których efekty – jak zapowiedziano podczas webinariów – ujrzą światło dzienne już niebawem. W kontekście zapowiedzi produktowych Tom Vermeulen – szef jednostki biznesowej Inkjet Sign & Display wspomniał m.in. o planowanych rozwiązaniach skierowanych na rynek soft signage, jak też o nowych aplikacjach przemysłowych, wykonywanych z udziałem specjalnie recepturowanych przez firmę Agfa atramentów inkjetowych UV i powstałych z jej partnerami technologicznymi z poszczególnych segmentów rynkowych. Podkreślał, że wiele innowacji wprowadzanych jest na podstawie opinii i doświadczeń klientów, którzy oczekują coraz wyższej wydajności, automatyzacji (w zakresie podawania i odbierania mediów) oraz jakości obrazowania. 

Jeti Tauro H3300 S LED – nowy przemysłowy ploter hybrydowy 

W przededniu projektu Studio 5D10 firma Agfa poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowego, hybrydowego plotera – Jeti Tauro H3300 S LED. Jak przekonywała podczas pierwszego z webinariów, skierowanego do drukarń offsetowych, Reinhilde Alaert – product manager w dziale Sign & Display firmy Agfa, nowe urządzenie (ozna- czone symbolem „S” – standard) ma być bazowym rozwiązaniem pozwalającym firmom na wejście na rynek przemysłowego druku wielkoformatowego, a jednocześnie – na rozbudowę maszyny (nawet do najszybszej, w pełni zautomatyzowanej wersji) wraz z rosnącymi potrzebami użytkownika i jego klientów. Ploter drukuje w trybie 6-kolorowym z opcjonalną bielą i primerem, oferując prędkość do 302 m2/h. Producent zaznacza, że maszyna zapewnia bardzo krótki czas rozruchu oraz równie szybką i łatwą konserwację, jak jej bardziej rozbudowana wersja, przy podobnym poziomie automatyzacji całego rozwiązania. Ploter Jeti Tauro H3300 S LED będzie dostępny w 6 wariantach, z których 4 dedykowane są aplikacjom z zastosowaniem kartonu – od wersji ręcznej do w pełni zautomatyzowanej. Model w 3/4 zautomatyzowany uwzględnia przy tym moduł ABF (automatic board feeder), który – jak podkreśla Agfa – jest przydatny do realizacji krótszych serii, gdyż pozwala na szybkie i wydajne przezbrojenie urządzenia w kontekście różnych typów podłoży i ich formatów. Dwie pozostałe wersje (master roll-to-roll i light roll-to-roll) bazują na technologii druku zwojowego.

Podobnie jak wszystkie maszyny inkjetowe Agfa, nowy ploter jest sterowany systemem workflow Asanti, zaprojektowanym z myślą o druku wielkoformatowym. Jak podkreśla Agfa, oprogramowanie to kontroluje i automatyzuje cały proces poligraficzny: od etapu prepress na finalnej obróbce skończywszy, zapewniając stabilność kolorystyczną i optymalizując zużycie atramentu.

Inkjet w drukarni offsetowej...

Dwa ostatnie aspekty przewijały się podczas Studia 5D10 bardzo często, ale szczególny nacisk na nie położono w trakcie pierwszego webinarium, skierowanego do drukarń offsetowych, które myślą o rozbudowie portfolio swoich usług o wielkoformatowy druk inkjetowy. Reinhilde Alaert zwracała uwagę na fakt, że tego rodzaju hybrydowa produkcja (obejmująca technologię konwencjonalną i cyfrową) stanowi duże wyzwanie, gdyż uwzględnia zastosowanie różnych podłoży i technik drukowania, a przy tym wymaga zachowania idealnego pasowania barwnego, zwłaszcza w odniesieniu do kolorów firmowych czy specjalnych, nanoszonych na różne typy mediów. Podkreślała również, że skierowane do tego segmentu rynkowego maszyny Agfa bazują na technologii Thin Ink Layer, która ma zapewniać zoptymalizowane zużycie atramentu, a w konsekwencji – niski całkowity koszt eksploatacji urządzeń cyfrowych.

O zaletach wynikających z rozbudowy parku offsetowego o rozwiązania cyfrowe mówił podczas webinarium m.in. Dominique Robert – dyrektor francuskiej drukarni Créavi, specjalizującej się w produkcji typu POS. Firma jest użytkownikiem dwóch rozwiązań Jeti Tauro H3300 (6- i 4-kolorowego), ceniąc sobie – jak zapewniał jej szef – takie ich aspekty jak: wysoka automatyzacja, szybkie przezbrojenie, niskie koszty operacyjne oraz proekologiczność i ekonomia, wynikające z zastosowania technologii UV LED. W ciągu roku firma zadrukowuje ok. 3,5 mln m2 podłoży, z czego 75 proc. w technologii cyfrowej.

... i w druku na tekturze falistej

Drugi dzień webinariów z cyklu Studio 5D10 był poświęcony rynkowi zadrukowywania i przetwarzania tektury falistej. Poza grupą przedstawicieli europejskiego oddziału firmy Agfa wziął w nim udział Jason Hamilton – Director Strategic Marketing & Senior Solutions Architect z Centrum Technologicznego firmy w Toronto (Kanada). W specjalnie przygotowanej prezentacji, zatytułowanej „From flat to finish”, przedstawił różne aplikacje realizowane z wykorzystaniem tektury falistej z pomocą rozwiązań Agfa, zwłaszcza w kontekście realizowanych przez koncerny strategii marketingowych i sprzedażowych. Tu również głos oddano użytkownikom maszyn i oprogramowania Asanti. Elaine Scrima – wiceprezes ds. operacyjnych GSP Retail mówiła o doświadczeniach przy wykorzystywaniu ploterów Jeti Tauro w wysokonakładowej produkcji materiałów POS i displejów. Podkreślała przy tym, że technologia cyfrowa obecna jest w firmie, określającej samą siebie jako „solutions provider” (dostawca kompleksowych rozwiązań), od 15 lat i z powodzeniem użytkowana w 4 jej lokalizacjach na obszarze USA.

Dwie prestiżowe nagrody Printing United Alliance 

Webinaria zbiegły się w czasie z przyznaniem nagród za „Produkt roku” przez stowarzyszenie Printing United Alliance (powstałe w maju br. po połączeniu SGIA i Printing Industries of America). Dwie z nich trafiły do firmy Agfa. Ploter Jeti Tauro H3300 LED został uznany za najlepszą maszynę w kategorii wysokonakładowych rozwiązań hybrydowych/płaskich, bazujących na technice UV. Natomiast wprowadzony niedawno do oferty firmy Agfa ploter Oberon RTR3300 otrzymał nagrodę dla najlepszego urządzenia UV typu „roll to roll” o szerokości ponad 80 cali. Jak podkreśla producent, Oberon RTR3300 (oferowany w wersjach 6-kolorowej i 4-kolorowej z dodatkową bielą) łączy w sobie wysoką wydajność i jakość reprodukcji z bardzo szerokim spektrum obsługiwanych podłoży oraz prostotą w użytkowaniu. Maszyna wkrótce będzie miała swoją oficjalną północnoamerykańską premierę podczas wirtualnego wydarzenia Printing United Digital Experience. 

Rozwiązania do specjalistycznych zastosowań przemysłowych

Trzeci, ostatni dzień Studia 5D10 poświęcony był różnorodnym, także specjalistycznym zastosowaniom rozwiązań firmy Agfa, wykorzystywanym m.in. na szeroko rozumianym rynku przemysłowym. Zaprezentowana została tu część laboratoryjna i produkcyjna zakładów w Mortsel, gdzie powstają atramenty UV dedykowane poszczególnym aplikacjom, niejednokrotnie dostosowywane do indywidualnych potrzeb partnerów technologicznych firmy bądź użytkowników końcowych. Wspomniano o sojuszach strategicznych, jakie Agfa zawiera na różnych rynkach, m.in. laminatów podłogowych (od niedawna jest ona też członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Laminatów Podłogowych) czy produktów wykonanych ze skóry (w ramach projektu Alusa). 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Agfa