Ofensywa na rynku przemysłowego druku inkjetowego oraz dalsze rozwijanie oferty w zakresie cyfrowych systemów prepress, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów opakowań i gazet Đ to najważniejsze informacje przekazane przez Agfę podczas konferencji prasowej zorganizowanej 18 lutego w siedzibie firmy w Mortsel. W tym artykule, ze względu na specyfikę wydania marcowego, przedstawimy plany Agfy zwišzane z drukiem wielkoformatowym, za miesišc Đ systemy prepress.
Podczas lutowej konferencji belgijski koncern nawišzał przede wszystkim do ostatnich posunięć w zakresie wzmocnienia swojej pozycji na rynku cyfrowego druku wielkoformatowego. Przypomnijmy, że od kilku lat Agfa oferuje cieszšce się ogromnš popularnociš urzšdzenia :Sherpa, od dwóch lat dostępne też w wersji przeznaczonej do drukowania wielkoformatowych plakatów. Dwa miesišce temu Agfa poinformowała o przejęciu belgijskiej firmy dotrix, za w pierwszych dniach lutego podpisała umowę z niemieckš firmš Thieme, która zakłada, że w cišgu najbliższego roku obie firmy wspólnie zbudujš cyfrowš maszynę sitodrukowš.
:Sherpa Đ ponad 7000 instalacji!
Konferencja prasowa przed targami drupa stała się dla Agfy okazjš do małego więta. Firma poinformowała o sprzedaniu na całym wiecie ponad 7000 urzšdzeń z serii :Sherpa, :Grand Sherpa i :Sherpamatic. Większoć z nich znajduje zastosowanie przy produkcji cyfrowych odbitek próbnych, choć Đ jak przyznał w rozmowie z PoligrafikĽ dyrektor działu systemów wielkoformatowych i proofingowych Willy Van Dromme (na zdjęciu z prawej) Đ udział systemów używanych do druków wielkoformatowych jest coraz większy.
Przypomnijmy, że ofensywę na tym rynku Agfa zapowiedziała w ubiegłym roku, za zaledwie rok wczeniej, przed targami Ipex 2002, firma wprowadziła do oferty system :Grand Sherpa, przeznaczony włanie do zastosowań wielkoformatowych. W systemach tych, podobnie jak we wszystkich pozostałych urzšdzeniach z rodziny :Sherpa, zastosowano technologię inkjetowego druku piezoelektrycznego typu drop-on-demand, która Đ zdaniem producenta Đ zapewnia urzšdzeniom Agfy wyjštkowš trwałoć i niskie koszty użytkowania.
Na konferencji Agfa zapowiedziała też wprowadzenie na targach drupa 2004 nowego systemu wielkoformatowego :Grand Sherpamatic, który pozwala na produkcję dwustronnych wydruków próbnych. Nowe urzšdzenie jest wielkoformatowš wersjš znanego z rynku proofera impozycyjnego :Sherpamatic. Pozwala ono na produkcję 8-kolorowych wydruków o maksymalnej szerokoci 50 cali przy dwóch rozdzielczociach: 360x360 dpi bšd 720x720 dpi. :Grand Sherpamatic będzie dostępny w sprzedaży w listopadzie bieżšcego roku.
Zdaniem Willego Van Dromme po wprowadzeniu nowych produktów (poza nowš drukarkš Agfa pokaże też na drupa rozwišzania w zakresie soft proofingu i zdalnego proofingu) belgijski koncern będzie posiadał największe sporód wszystkich dostawców portfolio rozwišzań w dziedzinie inkjetowego proofingu. Jak zapewnia Willy Van Dromme, poza wprowadzaniem własnych rozwišzań Agfa zapewnia też współpracę swoich urzšdzeń ze wszystkimi dostępnymi na rynku systemami workflow.
Dotrix: od Barco do Agfy
Na poczštku tego roku Agfa przejęła 100% udziałów w innej belgijskiej firmie Đ dotrix, znanej m.in. z produkcji wielkoformatowych inkjetowych systemów produkcyjnych, znajdujšcych zastosowanie przy produkcji opakowań, etykiet i innych. Poza tym firma, wydzielona w 2001 roku ze struktur Barco Graphics, bardzo aktywnie działa w segmencie produkcji druków wartociowych. Jak poinformował w rozmowie z PoligrafikĽ były szef dotrix, a dzi dyrektor działu Agfa dotrix Rob Haak (na zdjęciu poniżej), jednym z jej klientów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartociowych.
Jednak dla Agfy najważniejszym argumentem przemawiajšcym za przejęciem firmy dotrix były rozwišzania w dziedzinie przemysłowego druku inkjetowego, przede wszystkim drukarka the.factory. Mimo że na razie dokonano zaledwie kilku instalacji tego urzšdzenia, Agfa jest zdania, że w technologii tej drzemie olbrzymi potencjał. Zdaniem Roba Haaka największš zaletš systemu the.factory jest technologia drukowania w jednym przejciu oraz możliwoć zastosowania bardzo szerokiej palety podłoży. Maszyna drukuje z prędkociš 907 m2/h na wstędze o maksymalnej szerokoci 63 cm, co daje jej Đ jak zapewnia Agfa Đ pozycję najbardziej wydajnego cyfrowego systemu przemysłowego na rynku.
Na targach drupa zostanie pokazana zarówno znana już wersja maszyny drukujšcej z roli na rolę, jak również urzšdzenie skonfigurowane z mylš o drukowaniu na tekturze falistej i produkcji etykietowej, także w wersji z odwijakiem i urzšdzeniem do cięcia roli na arkusze.
Rob Haak powiedział Poligrafice, że najważniejszym docelowym rynkiem dla maszyny the.factory sš branże produkcji opakowań, etykiet oraz zastosowań dekoracyjnych. Dotrix oferuje też dwie inne maszyny, w tym zbudowanš w kooperacji z firmš Mark Andy maszynę wšskowstęgowš, w której zespoły fleksograficzne i offsetowe zastšpiono modułami inkjetowymi. Rob Haak jest pewien, że rozwišzania, które wniósł do Agfy dotrix, nie będš tworzyć wewnętrznej konkurencji ani dla rozwišzań wielkoformatowych z rodziny :Sherpa, ani dla maszyn, które Agfa ma zamiar produkować we współpracy z Thieme.
Cyfrowy sitodruk Đ już za rok
Podpisanie umowy z Thieme to drugi spektakularny tegoroczny ruch Agfy w zakresie przemysłowego druku wielkoformatowego. Na poczštku lutego obie firmy poinformowały o nawišzaniu współpracy, w rezultacie której w cišgu roku na rynku pojawi się tzw. cyfrowa maszyna sitodrukowa, łšczšca technologię inkjetowš z elementami tradycyjnej techniki sitodrukowej, stosowanej w konwencjonalnych maszynach Thieme.
Agfa i Thieme zapowiadajš, że nowo zbudowana maszyna będzie wykorzystywać technologię płaskš, coraz popularniejszš wród drukarń stosujšcych rozwišzania cyfrowe obok klasycznego sitodruku. Maszyna ma znaleć zastosowanie przy niskonakładowych tradycyjnych zastosowaniach sitodrukowych, za do drukowania będzie wykorzystywać nowej generacji technologię inkjetowš. Firmy planujš przedstawić pierwszy owoc wspólnych prac na przyszłorocznych targach Fespa, które odbędš się w Monachium.
Z kolei targi drupa będš z pewnociš znakomitš okazjš, by przekonać się o nowej strategii Agfy w zakresie druku wielkoformatowego. Jedno jest pewne Đ po przejęciu firmy dotrix i podpisaniu umowy z Thieme oraz wobec cišgłego rozwijania urzšdzeń z serii :Sherpa (zarówno do drukowania w wielkim formacie, jak i z mylš o proofingu) Agfa weszła do cisłej czołówki dostawców systemów wielkoformatowych. I jest na dobrej drodze, by zrealizować ubiegłoroczne zapowiedzi Jana Van Daele, szefa działu druku cyfrowego, który stwierdził, że w najbliższym czasie Agfa zamierza zwiększyć swoje udziały w europejskim rynku produkcji wielkoformatowej do 30%. SS