Agfa Thermofuse Đ przełom w technologii form drukowych
6 Dec 2016 14:44
Nowa technologia termiczna niewymagajšca obróbki chemicznej
Płyty offsetowe z warstwami termoczułymi sš produkowane i stosowane w technologii CtP już ponad 10 lat.
W stosowanych obecnie najpopularniejszych systemach wykonywania form drukowych najczęciej po etapie napromieniowania płyty następuje proces wywołania. Każda obróbka chemiczna jest procesem, w którym zmienne czynniki mogš w niekontrolowany sposób zmieniać parametry formy drukowej. Wpływ obróbki chemicznej na obraz zależy w znacznym stopniu od temperatury i stopnia zużycia odczynników, czasu wywoływania, dokładnoci płukania i powlekania ochronnš warstwš gumy oraz od opcjonalnych procesów wygrzewania i mycia wstępnego. Niedokładnoci w tych procesach mogš skutkować tonowaniem, podmyciem punktów rastrowych lub niskš ogólnš wytrzymałociš płyty. Jeżeli z technologii wykonywania formy wyeliminuje się chemiczne wywoływanie, to otrzymamy całkowicie ăcyfrowyÓ proces, który zapewnia doskonałš powtarzalnoć.
Podobnie jak systemy CtP wyeliminowały zmienne czynniki zwišzane z nawietlaniem i obróbkš błon graficznych oraz kopiowaniem ich na płyty, technologia Thermofuse ma za zadanie wyeliminować słabe punkty występujšce w systemach cyfrowego nawietlania i obróbki płyt.
Zasada technologii ThermoFuse
W najpopularniejszych systemach termicznych CtP stosowane sš płyty aluminiowe z warstwš termorozpuszczalnš lub termoutwardzalnš. Po napromieniowaniu laserem obraz musi być wywołany, dzięki czemu następuje usunięcie warstwy kopiowej z miejsc niedrukujšcych i odsłonięcie hydrofilowej powierzchni aluminium.
W technologii Thermofuse na podłoże aluminiowe naniesiona jest pojedyncza, cienka warstwa termoczuła w postaci lateksu. Nawietlenie silnym laserem podczerwonym o długoci fali 830 nm powoduje stopienie i połšczenie bardzo drobnych czšstek termoplastycznych. Powstały obraz nie wymaga wywoływania i dalsze czynnoci nie wprowadzajš w nim żadnych zmian. Jedynš czynnociš, którš trzeba wykonać po utworzeniu obrazu, jest usunięcie lateksu z obszarów nienawietlonych, a więc tych, które nie zawierajš obrazu. Czyszczenie lateksu następuje jednoczenie z gumowaniem, bezporednio po napromieniowaniu płyty.
Zalety technologii Thermofuse
Technologia Thermofuse eliminuje wszystkie czynniki zmienne zwišzane z obróbkš chemicznš. Bardzo prosty sposób wykonania Đ czyszczenie i gumowanie ochronne w jednym etapie Đ zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez operatora. Aluminiowe podłoże zapewnia wysokš stabilnoć procesu drukowania. Rysunek obrazu jest dobrze widoczny i bardzo trwały. Dodatkowo jest to jedna z najbardziej przyjaznych rodowisku technologii CtP Đ nie zawiera odczynników i odpadów, które wymagałyby recyklingu. Czšsteczki termoplastyczne lateksu sš chemicznie obojętne. Płyty sš powlekane bardzo cienkš, pojedynczš warstwš roztworu wodnego gumy o wartoci pH zbliżonej do pH wody z kranu. Guma nie zawiera rodków powodujšcych korozję ani rozpuszczalników zasadowych. W technologii Thermofuse iloć powstałych, zupełnie bezpiecznych dla rodowiska odpadów jest tak niewielka, że należy jš zaliczyć do technologii nieablacyjnej.
Płyty Thermolite
Po raz pierwszy technologia Thermofuse została wykorzystana w płytach :Thermolite i :Thermolite Plus wprowadzonych na rynek już w 2000 roku. Metoda wykonania formy drukowej w sposób wolny od obróbki chemicznej i odpadów pozwoliła na zastosowanie tej płyty do bezporedniego nawietlania na maszynie drukujšcej. W procesie nawietlania płyt :Thermolite laserem o długoci fali 830 nm następuje utwardzenie miejsc drukujšcych. Następnie roztwór nawilżajšcy zmiękcza nienawietlone obszary, z których wałki farbowe usuwajš warstwę lateksu. Niepotrzebny lateks przechodzi na kilka pierwszych odbitek nie zanieczyszczajšc zespołu farbowego. Taki proces zapewnia bardzo krótki czas przygotowania kompletu form drukowych.
Płyty :Thermolite sš używane obecnie na ponad 100 maszynach z nawietlaniem bezporednim i Đ jak wynika z informacji Agfy Đ cieszš się dobrš opiniš drukarzy.
Ostatnio technologia Thermofuse została zastosowana w nowej offsetowej płycie termoczułej :Azura.
Płyty :Azura
Mija już ponad rok od ogłoszenia przez firmę Agfa rozpoczęcia testów eksploatacyjnych nowych płyt offsetowych:Azura wykorzystujšcych technologię Thermofuse. Płyta :Azura została publicznie zaprezentowana w maju 2004 na targach drupa w Dsseldorfie, gdzie zgłoszono jš do konkursu ăInnowacje w niemieckiej branży poligraficznejÓ. Głównym organizatorem tego konkursu był najpopularniejszy magazyn z branży poligraficznej w Niemczech Đ ăDeutscher DruckerÓ. Jego czytelnicy uznali płytę :Azura za najbardziej nowatorski produkt na targach drupa 2004 w kategorii prepress. Zdobycie tej prestiżowej nagrody pomogło w przyjaznym przyjęciu nowego produktu przez rynki poligraficzne całej Europy. Płyty :Azura umożliwiajš odwzorowanie punktów rastrowych w zakresie od 2 do 98%. Mogš być stosowane w drukarniach o przeciętnej wydajnoci (maksymalnie 8000 m2 rocznie) i maksymalnym formacie B1.
Po szeciu miesišcach od ostatnich targów drupa :Azura znalazła już ponad 130 nabywców, którzy, jak zapewnia Agfa, wyrażajš pozytywne opinie o nowej technologii. Drukarze potwierdzajš wysokš jakoć płyt, łatwoć wykonywania form drukowych i szeroki zakres tolerancji drukowania. Ważnym elementem, często decydujšcym o zakupie nowej technologii, jest brak koniecznoci wywoływania chemicznego, co w krótkim czasie przynosi wymierne korzyci.
Przyszłoć płyt termoczułych
Pomimo że Agfa jako jeden z potentatów na rynku płyt offsetowych ma w swojej ofercie kilka rodzajów płyt wykorzystujšcych inne technologie (z warstwš termorozkładalnš Thermostar, z warstwš halogenosrebrowš Lithostar Ultra, z warstwš polimerowš N91 oraz poliestrowe SetPrint i Laser-Ink), uważa się, że Thermofuse jest technologiš o największych możliwociach rozwoju. Obecnie dostępne sš dwa typy płyt, jednak w przyszłoci może ich być znacznie więcej. Zdaniem Agfy, Thermofuse to najbardziej prawdopodobny kierunek rozwoju bezprocesowych systemów CtP. W opinii dyrektora działu systemów CtP Agfy Đ Theo De Keersmaeckera Đ ă:Azura otwiera nowš erę w technologii wykonywania form drukowych. Jest to kolejny krok na drodze do celu, jakim będzie płyta całkowicie obywajšca się bez obróbki chemicznejÓ.
Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Agfa Sp. z o.o.