Początkowo systemy sterowania przepływem prac automatyzowały procesy prepress, szybko jednak stały się kluczowym elementem systemu kontrolującego i zarządzającego cała produkcją. Na Ipeksie zaprezentowano wiele rozwiązań integrujących poszczególne etapy produkcji poligraficznej. Zwiedzający zapoznawali się z nimi m.in. w ramach ekspozycji „PrintCity” oraz „The JDF Pavilion”.
Polskim akcentem na targach Ipex była firma ACC HSH Group, która prezentowała się w „Drupa innovation parc on tour” oraz „The JDF Pavilion”. Promowała tam najnowsze wersje swoich sztandarowych produktów - systemu produkcyjnego PuzzleFlow 2.4 i zestawu narzędzi do obsługi natywnych plików PDF - PdfTools.
Podczas targów ACC HSH Group zainaugurowała współpracę z chińską firmą Founder Electronics. Na konferencji prasowej poinformowano o włączeniu dwóch modułów systemu PuzzleFlow (preflightingu i trappingu) w skład systemu workflow ElecRoc, stworzonego przez firmę Founder. Na targach promowano też wspólne rozwiązania ACC HSH Group z dwiema innymi firmami oferującymi zaawansowane systemy dla branży poligraficznej: Global Graphics i Hiflex. Prezentowano je w ramach ekspozycji „ăThe JDF Pavilion”, gdzie znaleźli się dostawcy rozwiązań zgodnych z formatem JDF. Wspólnie z firmą Global Graphics stworzono workflow pozwalający na zautomatyzowane przesyłanie prac z systemu PuzzleFlow do współpracującego z formatem JDF, opartego na Harlequinie RIPa.
Z kolei wspólne rozwiązanie firm ACC HSH Group i Hiflex polegało na zintegrowaniu systemów PuzzleFlow i MIS (Management Information System).
Współwłaściciel ACC HSH Group Andrzej Czyż uznał targi Ipex 2006 za bardzo owocne dla firmy: Podpisaliśmy wiele nowych kontraktów na dostawę systemu PuzzleFlow z naświetlarkami CtP różnych producentów. Umowy dotyczą instalacji w Polsce i innych krajach. Udało nam się także podpisać kilka nowych umów dystrybucyjnych, dzięki czemu programy ACC HSH Group będą wkrótce dostępne w kolejnych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, na Ukrainie oraz w krajach Ameryki Południowej.
Agfa promowała najnowszą wersję systemu produkcyjnego :ApogeeX 3.0. Oferuje on łatwiejszą integrację z systemami workflow pochodzącymi od innych dostawców oraz szereg rozwiązań pozwalających na dalszą automatyzację procesów prepress. Dzięki wykorzystaniu standardów rynkowych w postaci JDF i JMF system :ApogeeX określa proces przetwarzania zleceń i dostarcza odpowiednie dane niezbędne do wyceny prac. Kolejna targowa premiera Agfy to najnowsza wersja systemu zarządzania produkcją :Delano 2.6. Jedną z nowych kluczowych funkcji systemu jest moduł :Delano WebApproval 2.6, pozwalający na przeglądanie, korektę i akceptację plików o wysokiej rozdzielczości za pośrednictwem standardowej przeglądarki internetowej. :Delano 2.6 wykorzystuje też format JDF do lepszej integracji z systemem :ApogeeX 3.0 i z różnymi systemami MIS, dostarczanymi przez producentów zewnętrznych. System :ApogeeX jest sztandarowym workflow dostarczanym przez Agfę wraz z systemami CtP sprzedawanymi w Polsce.
:ApogeeX 3.0 zawiera nowe wersje programów Adobe CPSI, Adobe PDF Trapper & IRT, Flattener, Normalizer 7 oraz Enfocus PitStop Server. System jest dostępny w 12 wersjach językowych, m.in. angielskiej i niemieckiej. W przygotowaniu jest również polska wersja oprogramowania. Posiadacze kontraktów technologicznych będą mogli otrzymać upgrade do wersji 3.0 nieodpłatnie, pozostali użytkownicy systemu :Apogee mogą już dziś zakupić jego rozbudowaną wersję.
Firma Markzware na stoiskach firm XChange International i ROI Distribution, swoich 2 brytyjskich dystrybutorów, zaprezentowała pełną gamę swoich rozwiązań w zakresie weryfikacji plików PDF i systemów workflow. Wśród promowanych produktów znalazł się program do zdalnej weryfikacji plików Đ FlightCheck Online. Program ten pozwala drukarniom na samodzielną weryfikację (preflighting), zbieranie, kompresję i przesyłanie plików.
Wśród promowanych przez firmę Markzware rozwiązań znajdują się też dwa programy do konwersji plików: Q2ID (konwersja plików zapisanych w programie QuarkXPress do formatu Adobe InDesign) i ID2Q (w drugą stronę). Zdaniem producenta aplikacje te pozwolą projektantom, tłumaczom i innym osobom mającym do czynienia z różnymi formatami danych na wyeliminowanie pracochłonnego procesu skanowania, przepisywania czy też odtwarzania ich zawartości. Firma Markzware prezentowała także FlightCheck Professional Đ narzędzie do weryfikacji plików PDF oraz program FlightCheck Studio, skierowany do projektantów, dyrektorów artystycznych i wydawców. Aplikacja zapewnia kompletną weryfikację plików, nie tylko informując użytkownika o potencjalnych problemach wynikających z użycia niewłaściwego koloru czy braku fontów, ale też w automatyczny sposób je naprawiając.
Głównym punktem strategii workflow Screena jest pełna zgodność środowiska Trueflownet ze standardem JDF, który jest wpleciony w powiązane ze sobą operacje integrujące oprogramowanie Screena z obszerną ofertą komplementarnych produktów innych firm. Wszystkie przyszłe opracowania dla potrzeb Trueflownetu będą rozwiązaniami pakietowymi ze wspólnym interfejsem użytkownika; należą do nich prezentowane na targach Ipex: pakiet Rite Suite przeznaczony do obsługi klientów, pakiet Trueflow Suite do zarządzania produkcją oraz pakiet Color Suite do kontroli jakości barw.
W dziedzinie workflow firma Kodak przedstawiła na Ipex 2006 nowy produkt w zakresie zarządzania: Enterprise Management Solution (EMS), pozwalający na poprawę wydajności operacyjnej oraz obniżkę kosztów działania. Program EMS obejmuje nie tylko kwestie zarządzania związane z drukowaniem tradycyjnym i cyfrowym, ale spełnia też szereg funkcji dotyczących planowania produkcji, kontroli sprzedaży, zarządzania przygotowaniem dystrybucji produktów i ekspedycją pocztową wykonanych druków. Program przygotowano w wielu wersjach językowych z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań finansowych. W ofercie na Ipex 2006 znalazła się też nowa wersja programu planowania produkcji Kodak Upfront Version 4.0.
W dziedzinie oprogramowania stosowanego w przemyśle poligraficznym wiele rozwiązań ma do zaoferowania amerykańska firma EFI Inc., dostawca urządzeń oraz programów zarządzania Print Management Information Systems (MIS). Jednym z prostszych elementów MIS jest program Print Smith przeznaczony do zarządzania usługami drukowania na życzenie (print-on-demand) o różnej skali produkcji. Drukarniom akcydensowym firma EFI poleca program planowania i zarządzania produkcją Prograph. Dla produkcji o bardzo dużych nakładach złożonych prac wielobarwnych i wysokiej jakości EFI Inc. oferuje serię serwerów Fiery Q. Dla produkcji o średniej wielkości, agencji projektowych, działów prepressu i dru-
kowania na żądanie przy zachowaniu wymogów wysokiej jakości proponuje się serwery Fiery S, natomiast dla małych zakładów - serię serwerów X. Na targach firma EFI prezentowała najnowsze oprogramowanie dla serwerów serii Fiery Q i Fiery S o nazwie Fiery System 7. Może ono sterować pracą połączonych w sieć wielu maszyn i drukarek. Najsprawniejsze systemy mogą sterować produkcją aż 2000 wielobarwnych odbitek na minutę. Program ten zawiera wiele nowych elementów przydatnych przy produkcji na dużą skalę, w tym programy sprawnego zarządzania, przetwarzania plików PostScript i PDF oraz programy do wykonywania makiet.
OneVision Software zaprezentował na Ipeksie pełen przegląd swoich rozwiązań workflow oraz możliwości integracji ich poszczególnych elementów z innymi systemami przepływu prac dla prepressu. Podstawową korzyścią w nowych wersjach aplikacji Asura jest zintegrowane zarządzanie barwą, automatyczne krycie farbą lub redukcja krycia całkowitego (TAC) są bowiem integralnymi częściami oprogramowania. Użytkownicy narzędzi OneVision mogą dzięki nim kontrolować ilość farby użytej w procesie drukowania, bez wpływu na zmianę barwy elementu. Nie jest to możliwe przy technologii zarządzania barwą (np. profile ICC), ponieważ w tym przypadku rozwiązanie dotyczy całej strony, a nie jej części. Programy OneVision są kompatybilne z technologią JDF i mogą być zaimplementowane do istniejących systemów workflow.
Artwork Systems pokazał nowe wersje swoich produktów dla rynku akcydensów, opakowań oraz wydawnictw: Odystar w wersji 2.5 oraz nową wersję WebWay, która zdaniem producenta ma zapoczątkować nowy rozdział we współpracy za pośrednictwem internetu. W ramach projektu nowego rastrowania Concentric Screening Artwork pokazał półtonalną technologię punktową. Na stoisku firma prezentowała również znane już na rynku workflow Nexus oraz oprogramowanie dla prepressu ArtPro.
Targi Ipex 2006 pozwoliły więc utwierdzić się w przekonaniu, że do systemów workflow można już z powodzeniem włączać nie tylko podstawowe funkcje produkcyjne prepress, prooferów i naświetlarek, ale i urządzeń wykończeniowych.
Opracowanie: Anna Naruszko