W branży poligraficznej nowe technologie kojarzone są z nowymi inwestycjami.
Prawidłowo dobrane i zastosowane, powinny wyraźnie poprawić efektywność produkcji, a tym samym zwiększyć konkurencyjność firmy w grze rynkowej.
W Polsce, jeśli chodzi o niektóre inwestycje w poligrafii, bywa jeszcze tak, że inwestor mając do wyboru rozwiązanie sprawdzone i popularne oraz nowe, bardzo zawansowane technologicznie i nawet tańsze, decyduje się jednak na wybór pierwszego rozwiązania. Tak jak każda branża, tak i interesująca nas szczególnie branża poligraficzna rozwija się dzięki zmianom, niekonwencjonalnym pomysłom oraz patentom. Bardzo wysokie wymagania jakościowe wobec produktów drukowanych, przy tym zróżnicowanych pod względem nakładów i projektów, wymuszają na drukarniach korzystanie z 8-, 10- i 12-kolorowych maszyn offsetowych, które pozwalają na realizację takich potrzeb rynkowych.
Podczas targów (ale nie na „wystawie” targowej) zaprezentujemy Państwu maszynę, która dzięki swoim unikalnym rozwiązaniom została uznana za bardzo innowacyjną, kwalifikującą się do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Akiyama Jprint, bo o niej mowa, jest jedyną sprawdzoną, odnoszącą liczne sukcesy na świecie maszyną, posiadającą możliwość zadruku arkusza równocześnie z obydwu stron bez użycia perfektora. Maszyny te cieszą się zasłużonym
powodzeniem na zagranicznych rynkach poligraficznych: w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, we Francji, w Turcji i Rosji. Ostatnie lata przyniosły pewien zwrot w proporcjach oddanych do użytku maszyn Jprint. Coraz większe sukcesy dystrybucyjne odnotowują europejscy przedstawiciele firmy Akiyama, którzy mają siedziby w uprzednio wymienionych krajach.
W Hiszpanii i Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch ostatnich lat zainstalowano najwięcej modeli Jprint. Brytyjska drukarnia Cambridge University Press zdecydowała się na zakup dwóch maszyn kierując się wyłącznie możliwościami Jprint w dziedzinie drukowania na cienkim papierze o gramaturze 27 g/m2. Wybór tej znanej i renomowanej brytyjskiej drukarni padł na Akiyamę Jprint jako jedyną maszynę zdolną do wykonania tego skomplikowanego jakościowo zadania w jak najkrótszym czasie. Kilka maszyn Jprint, dostosowanych do różnorodnych potrzeb rynkowych, pracuje obecnie w hiszpańskich drukarniach. Mag-D-Print – hiszpański przedstawiciel firmy Akiyama – sprzedał pierwszą maszynę Jprint w 2002 roku, wkrótce po tym, jak zaprezentował model JP5P540 (10 kolorów w układzie 5/5) na targach poligraficznych w Barcelonie. Nabywcą okazała się drukarnia Tecfoto, zajmująca się drukiem broszur i magazynów ilustrowanych. Do tego czasu Tecfoto był wiernym klientem marki Komori. Przykładem jakości pracy i wykonania modeli Jprint jest sytuacja, w której hiszpańska drukarnia Igol, drukująca katalogi i książki, zakupiła równocześ-nie dwie maszyny: Akiyama Jprint JP4P440 (8 kolorów) oraz Komori SL 640. Według zapewnień tego klienta porównanie potencjału maszyn okazało się bardzo korzystne dla marki Akiyama, ponieważ lepsze jakościowo wydruki otrzymywano z tego właśnie urządzenia przy produktywności wyższej o 25% w stosunku do maszyny konkurencyjnej.
W tym miejscu wypada wspomnieć, że Akiyama Jprint będzie również miała swój debiut w Polsce! Już w marcu podczas targów Poligrafia 2007 nowa technologia Akiyamy „zapuka” do drzwi drukarni poznańskiej, która jako pierwsza w naszym kraju doceniła walory tej japońskiej maszyny wykonując bardzo wyszukane testy druku i wyliczenia matematyczne. Zapewniamy, iż jest to dopiero początek – miejmy nadzieję, że dobry dla Klienta i dla nas!
Co się tyczy samej maszyny, słów kilka o niej poniżej. Zwrócę uwagę Państwa wyłącznie na kilka cech maszyny Jprint, które przekładają się na olbrzymie korzyści dla każdego nabywcy.
Osiągnięcie znakomitej jakości druku na maszynie Jprint możliwe jest dzięki unikalnemu rozwiązaniu, które sprawia, że odwracanie arkusza podczas drukowania jest niepotrzebne. Dzięki temu na obu stronach arkusza uzyskuje się idealne wręcz pasowanie. Brak mechanizmu odwracania eliminuje ryzyko uszkodzenia, zarysowania czy zabrudzenia zadrukowywanego arkusza. Cylindry dociskowe pierwszej i drugiej strony arkusza posiadają ceramiczne osłony, co zapewnia jednolite drukowanie z tą samą jakością na obu stronach. Arkusz zadrukowany w każdym z kolorów przechodzi przez cylinder przekazujący, zapewniając wystarczający czas na utrwalenie farby i podwyższając tym samym radykalnie jakość druku.
Nie od dziś wiadomo, że samą jakością nikt nie jest w stanie konkurować. Drukarnia chcąca skutecznie konkurować na wymagającym rynku poligraficznym musi być również konkurencyjna pod względem oferty cenowej. Akiyama Jprint proponuje Państwu redukcję kosztów produkcji danego zlecenia. Zadrukowany arkusz
nie wymaga odwracania, więc margines na łapki jest niezbędny tylko na jednej jego krawędzi, tak jak w maszynach drukujących jednostronnie. Dlatego obszar zadruku może być powiększony o strefę marginesu na łapki. To pomaga w zmniejszeniu kosztów zadruku, szczególnie małych arkuszy. Nie ma potrzeby przycinania zadrukowywanych arkuszy, aby wyeliminować różnice w rozmiarach arkusza. Bezkontaktowy system myjący umożliwia równoczesne mycie cylindrów offsetowego i dociskowego, dzięki czemu przedłużana jest żywotność osłon ce-ramicznych. Jprint gwarantuje także niższe niż w konwencjonalnych maszynach zużycie energii elektrycznej, co naturalnie przekłada się na konkretną oszczędność finansową.
Akiyama Jprint została zaprojektowana nie tylko z myślą o uzyskiwaniu najlepszych z możliwych produktów i redukcji kosztów. Maszyna posiada rozwiązania sprawiające, iż jej obsługa jest nad wyraz wygodna. Przecież to operator maszyny spędza przy niej codziennie kilkanaście godzin, więc i dla niego jest ważne, czym „kieruje”. Jprint jest przyjazny operatorowi. Przemawia za tym choćby fakt, że płyty drukowe zmieniane są równocześnie na wszystkich zespołach drukujących. Konsola operacyjna stanowi standardowe wyposażenie wszystkich modeli Akiyama Jprint. Pozwala ona na zdalną obsługę wszystkich funkcji maszyny, w tym regulacje profili farbowych, registrów, prędkości duktorów. Konsola operacyjna daje również możliwość zapamiętywania nastawów dla poszczególnych prac. Radykalnie mniejsza powierzchnia zajmowana przez maszynę ułatwia obserwację jej pracy i oszczędza obsłudze wielu pieszych obchodów maszyny. Z kolei zespół drukujący składający się z cylindrów ułożonych poziomo zapewnia wystarczającą wielkość przestrzeni roboczej, co powinno ucieszyć nawet inspektorów PIP, którzy przecież nie oszczędzają polskich drukarń.
Wszystkich zainteresowanych pełną ofertą maszyn offsetowych Akiyama oraz ich walorami zapraszam na nasze strony internetowe: www.akiyama.pl oraz www.mercatorpoligrafia.pl, gdzie znajdzie się także relacja on line z instalacji pierwszej maszyny Akiyama w Polsce.
Bogusław Kiszka
Wiceprezes Zarządu Mercator Poligrafia SA