11 października br. do zaszczytnego grona Honorowych Obywateli Miasta Inowrocławia dołączył Tadeusz Chęsy – właściciel Drukarni POZKAL i prezes Uzdrowiska „SOLANKI”.
Oficjalna uroczystość nadania tego chlubnego tytułu miała miejsce w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu. Wydarzenie to uświetniła obecność władz miasta z prezydentem Ryszardem Brejzą oraz posłem na Sejm Krzysztofem Brejzą na czele, bliskich i przyjaciół Tadeusza Chęsego oraz pracowników i osób, które na co dzień współpracują z nim w licznych instytucjach, klubach i stowarzyszeniach.
Przypomnijmy, że 27 czerwca na posiedzeniu sesji Rady Miejskiej Inowrocławia zaakceptowano wniosek Rotary Clubu o nadanie Tadeuszowi Chęsemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia (o czym informowaliśmy w lipcowej Poligrafice – red.). Właściciel Drukarni POZKAL, a od 2010 roku również prezes zarządu spółki „SOLANKI” został w ten sposób uhonorowany za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju szeroko pojętej kultury, sztuki, sportu i edukacji, a także za bogatą i bezinteresowną działalność charytatywną i filantropijną. Tym zaszczytnym tytułem doceniono także wieloletnie zaangażowanie Tadeusza Chęsego w dziedzinie promocji Inowrocławia, wspieranie finansowe i rzeczowe inowrocławskich instytucji, bezinteresowne wspomaganie rozwoju kultury i sztuki, niesienie pomocy fundacjom, stowarzyszeniom oraz lokalnym placówkom oświatowym.
Choć Tadeusz Chęsy urodził się w Bydgoszczy i tam zdobył wyższe wykształcenie, to całe swoje dorosłe życie zarówno uczuciowe, jak i zawodowe związał z Inowrocławiem. Podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia nie krył wzruszenia, a i wielu obecnych na sali uroniło niejedną łzę, słuchając jego przemówienia. Tadeusz Chęsy zwrócił się w nim do wszystkich mieszkańców miasta podkreślając radość z tego, że dane mu jest być jednym z nich i poprzez swoje liczne aktywności społeczne oraz biznesowe może współuczestniczyć w utrwalaniu i popularyzowaniu lokalnej historii, m.in. poprzez ratowanie grobów wybitnych rodaków czy kultywowanie pamięci o bohaterach powstań narodowych.
Podsumowując swoje wystąpienie, serdecznie podziękował władzom miejskim za wsparcie i wielokrotną pomoc oraz za współpracę organizacjom pozarządowym takim jak m.in.: Polskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Rotary Club, Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”, Stowarzyszenie im. Księcia Kujawskiego, Sekcja Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Naczelna Organizacja Techniczna. Zwracając się do zgromadzonych wyraził pogląd, iż tylko wspólnie można zrobić coś naprawdę wielkiego, wartościowego dla kolejnych pokoleń, przywołując jako symbol tej współpracy powstające właśnie historyczne drzwi do inowrocławskiej fary, które nie tylko będą wprowadzać do odnawianej świątyni, ale także na trwałe upamiętnią stulecie niepodległości, ukazując w pięknych płaskorzeźbach najwspanialsze karty z dziejów miasta. Na zakończenie ze wzruszeniem powiedział: Staję w tym miejscu i w tej szczególnej chwili − pełen zadumy, pełen wdzięczności. Bo oto znajduję się w szeregu wspaniałych poprzedników wyróżnionych przez Miasto honorowym obywatelstwem.
Ten wielki honor ma wyjątkowy, historyczny wymiar, który zaszczyca, ale też onieśmiela, a nade wszystko zobowiązuje. Do tegoż zobowiązania jestem gotów, póki sił i życia starczy.
Niechaj więc kwitnie nasz kochany Inowrocław, ja zaś, dziękując Wysokiej Radzie za wielkie wyróżnienie, pozostaję sługą chylącym w pokorze czoło osiemsetletnim murom i wszystkim mieszkańcom – tym, którzy już odeszli i tym, którzy współtworzą współczesne oblicze miasta.
Raz jeszcze z całego serca dziękuję!
Opracowano na podstawie materiałów Drukarni Pozkal