Podczas marcowych Dni Otwartych firmy Edale, odbywających się w Hampshire w Wielkiej Brytanii, zaprezentowano innowacyjne rozwiązanie dla sektora druku fleksograficznego.
Alpha Multi – bo o niej mowa – zgromadziła na pokazie premierowym rzesze zainteresowanych widzów. Instytut Transferu Technologii Poligraficznych, wyłączny przedstawiciel firmy Edale w Polsce, zaprasza do zapoznania się z tą innowacyjną koncepcją.
„Alpha-biografia”
Alpha narodziła się w Wielkiej Brytanii jako kolejne dziecko znanego brytyjskiego lidera wśród producentów maszyn do druku i uszlachetniania, specjalizującego się w handlowych zabezpieczeniach, druku fleksograficznym, uszlachetnianiu i powlekaniu oraz rozwiązaniach druku cyfrowego.
Kariera Alphy przebiegała bardzo szybko, bowiem już w niespełna rok po wprowadzeniu jej na rynek, w 2001 r. doceniono jej zalety i w efekcie popularny magazyn „Flexo Tech” nadał jej tytuł „Najlepszej maszyny drukującej i uszlachetniającej” w konkursie „Innowacyjność druku na rynku międzynarodowym”. Przez kolejne lata producent systematycznie udoskonalał Alphę, wprowadzając znaczną liczbę dodatkowych opcji. Maszyna nieustannie poszerzała swoje możliwości w zakresie druku i uszlachetniania, dzięki czemu podbijała kolejne światowe rynki. W Polsce w 2005 r. uhonorowano jej wkład w rozwój przemysłu poligraficznego, przyznając jej Złoty Medal MTP.
Multirewolucja
Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie maszyną Alpha ze względu na jej zalety, cenione zwłaszcza przy druku niskich i średnich nakładów: połączenie niewielkich rozmiarów z nieustępującą innym maszynom fleksograficznym jakością druku i szerokim wachlarzem dostępnych opcji przy zachowaniu umiarkowanej ceny, Edale zdecydował się pójść dalej w rozwoju i połączyć dwie wieże maszyny Alpha. Powstało innowacyjne rozwiązanie w postaci Alphy Multi – konfiguracji składającej się z wieży bazowej, którą stanowi Alpha 250 lub 330, oraz drugiej wieży dającej możliwość druku 4 dodatkowych kolorów.
Proces zwiększenia liczby zespołów maszyny możliwy jest przez zestawienie dwóch modułów Alpha, pomiędzy którymi wstęga surowca z podajnika jednej z maszyn prowadzona jest specjalnym kanałem do drugiego modelu, gdzie następuje jej zadruk w 4-5 kolorach, a następnie wraca ona na pierwszą z maszyn, gdzie nadrukowywana jest reszta kolorów, wykonywane uszlachetnienia, cięcie, wykrawanie itd., po czym nawijana jest na rolę.
Alpha Multi pozwala zachować wszystkie pozytywne cechy pojedynczej Alphy oraz jej funkcje przy wykorzystaniu zarówno obu modułów, jak i jednego z nich w przypadku prostych prac (drukarz ma cały czas możliwość pracy na jednym module). Wówczas, na skutek odłączenia jednej maszyny z zestawu, wstęga nie przechodzi przez 8 zespołów drukujących, a jedynie przez 3-4 oraz uszlachetnianie, co również przekłada się na bezpośrednią redukcję odpadu.
Alpha Multi z pełnym uszlachetnieniem zajmuje nieporównywalnie mniejszą powierzchnię (ok. 5 m2) niż jej odpowiedniki wśród modułowych poziomych maszyn 8-kolorowych. Istotną cechą najnowszej koncepcji Edale jest fakt, że obecni użytkownicy Alphy w konfiguracji jednowieżowej mają możliwość poszerzenia produkcji o bardziej wyszukane produkty z większą liczbą kolorów i uszlachetnień, dokonując jedynie wzbogacenia dotychczas posiadanej maszyny o drugą wieżę, a wszystko to przy znacznie niższych kosztach bez konieczności ponoszenia dużego ryzyka inwestycyjnego w postaci zakupu nowej modułowej maszyny poziomej.
Gamma – wyjątkowa kompleksowość
Kolejna maszyna z fabryki Edale o nazwie Gamma jest przeznaczona do kompleksowych rozwiązań w technologii fleksograficznej. Jest to innowacyjna propozycja dla producentów opakowań, której efektem prac, oprócz pudełek kartonowych, są etykiety wielowarstwowe, rękawy termokurczliwe, blistry i różnego rodzaju opakowania giętkie. Z dwoma niezależnymi serwomotorami na każdej stacji, wyposażona w pasowanie wstępne, pasowanie automatyczne, kontrolę długości druku i innowacyjną głowicę drukującą, Gamma skraca czas zmiany prac do absolutnego minimum i redukuje powstawanie odpadu. Adoptowany w maszynie system zmiany kolorów (PSC – Pit Stop Colour Change) umożliwia operatorowi wykonanie kompletnej zmiany kolorów w czasie krótszym niż 2,5 min na każdą stację. Maszyna oferuje szerokość wstęgi do 510 mm i pracuje z prędkością do 200 m/min. Unikalny projekt głowicy drukującej cechuje brak zazębiania się pomiędzy cylindrem drukującym a wałkiem dociskowym. Wraz z zaawansowanym systemem kontroli naprężenia wstęgi Gamma umożliwia to zadruk materiałów w zakresie od 12 do 600 mikronów bez zmiany konfiguracji maszyny. Sekcja uszlachetniania Gammy oparta jest na właściwościach „plug&play”, które odnajdujemy w maszynach do uszlachetniania Lambda. Cechy te zapewniają możliwość zamiany miejscami różnych opcji uszlachetniania, laminowania, składania czy drukowania w celu ułatwienia wytwarzania produktów z jeszcze większą wartością dodaną.
Beta – elastyczność modułów
Omawiając produkty fabryki Edale nie sposób pominąć Bety – modułowej maszyny fleksograficznej z maksymalną liczbą stacji drukujących: do 14 i z trzema stacjami wykrawania. Urządzenie dostępne jest w szerokościach 250 i 330 mm, drukuje i uszlachetnia na materiałach od 30 do 450 mikronów. Pozwala to na produkowanie nie tylko etykiet, ale również giętkich opakowań i kartonów. W Becie można zastosować suszenie UV, IR lub też kombinowane. Jej zalety to szybkie narządzanie i trzypunktowa kontrola naprężenia, co pomaga w osiąganiu dużych prędkości i wysokiej jakości druku. Urządzenie posiada dodatkowo możliwość zadruku zarówno wierzchniej warstwy, jak i rewersu wstęgi w jednym przelocie. Natomiast dla optymalnej kontroli temperatury materiału, wałki transportujące chłodzone są wodą. System prowadzenia wstęgi napędzany jest mechanizmem serwo o niskim naprężeniu w celu umożliwienia pracy z większą ilością materiałów – od folii do kartonu. Maszyna jest wyposażona w jednostki czyszczenia i koronowania wstęgi. Złocenie na gorąco i na zimno odbywa się w linii (włączając w to hologramy dla ochrony marki). W linii możliwe jest również laminowanie, wytłaczanie, wykrawanie, cięcie na arkusze i perforowanie. Produkcja odbywa się z roli na rolę i z roli na gotowy produkt (arkusz) na stole wykładania (włączając w to składane opakowania farmaceutyczne z kartonu). Opcjonalne dodatki Bety to np. druk kombinowany: sito + druk cyfrowy, delaminacja/relaminacja do zadruku strony samoprzylepnej.