Alternatywa czy uzupełnienie?
6 Dec 2016 14:49
Od pewnego czasu obserwujemy wielką ekspansję technologii CtP, która prawie zupełnie wyparła tradycyjne metody przygotowania do druku. Niestety, koszt zakupu niezbędnego sprzętu przekracza często możliwości małych i średnich zakładów poligraficznych. W tej sytuacji pozostaje im naświetlanie płyt na zewnątrz, w zakładach usługowych.
I tu pojawia się możliwość dalszego rozwoju – nowa technologia niewymagająca finansowych nakładów porównywalnych z technologią CtP, a nawet kilkakrotnie tańsza. To PTP – Plotter-to-Plate, technologia prosta i… ekologiczna, co zarówno obecnie, jak i w perspektywie najbliższych lat jest szczególnie ważne. Autorem i właścicielem technologii PTP jest włoska firma Digital Mind. We Włoszech sukcesem zakończyło się już ponad 50 instalacji. Czas więc na upowszechnienie w innych krajach.
Krakowska firma Primar-B, działająca w branży poligraficznej od ponad 17 lat, przygotowuje się do wprowadzenia tej nowej technologii na rynek polski. Trwają rozmowy, konsultacje, testy, wyjazdy na szkolenia. Dzięki jednej z krakowskich drukarń zdobywane są nowe doświadczenia, organizowane są pokazy i próby druku. Wszystko wygląda bardzo obiecująco.
PTP jest systemem kompletnym – tworzy obraz na aluminiowych płytach offsetowych, drukuje impozycje, wydruki próbne zarówno w małych, jak i bardzo dużych formatach. Ploter wyposażony w głowicę piezoelektryczną tworzy obraz na płycie. Płyty są umieszczane na kilka minut w specjalnym piecu, gdzie w temperaturze 200°C obraz jest utrwalany i utwardzany. To wszystko! Żadnego wywoływania, żadnej chemii! Po tych dwóch prostych operacjach płyty są gotowe do umieszczenia w maszynie offsetowej i do druku.
Płyty offsetowe są dostępne w rozmiarach od 25x37 cm do 160x200 cm i grubościach od 0,15 do 0,50 mm. Gęstość rastra sięga 176 lpi. Wydajność urządzenia to 4 płyty 70x100 cm na godzinę, przy pokryciu 80% i maksymalnej rozdzielczości. Trwałość płyt jest bardzo wysoka – sięga 100 000 odbitek. Ważną cechą charakteryzującą system PTP jest fakt, że zarówno finalny obraz na płycie offsetowej, jak i kolorowe oraz jednokolorowe odbitki próbne są tworzone i drukowane z tego samego pliku, generowanego przez postscriptowy RIP PTP. Zapobiega to błędom spowodowanym różną interpretacją pliku źródłowego.
PTP to system produkcji płyt zasadniczo różny od dotychczasowych – zastępuje sprzęt niezwykle drogi zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji. Dodatkowo dzięki praktycznie bezgłośnej pracy nie wymaga specjalnego pomieszczenia. Nie jest wymagana klimatyzacja. Instalacja i kalibracja systemu oraz wyszkolenie obsługi zajmuje tylko kilka dniJako system „bezprocesowy” jest absolutnie nieszkodliwy dla środowiska. Oznacza to, że nie występują żadne szkodliwe dla środowiska odpady, a używanie systemu nie wymaga żadnych zezwoleń służb sanitarnych.
Ze względu na innowacyjność tej technologii kupujący może starać się o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.
Wkrótce informacje na temat nowej technologii ukażą się na stronie internetowej firmy Primar-B. Oficjalna prezentacja systemu będzie miała miejsce na targach Poligrafia 2009.
Opracowano na podstawie informacji firmy Primar-B