:Amigo już w Polsce
6 Dec 2016 14:45
Płyty termiczne :Amigo, oparte - podobnie jak płyty :Azura - na technologii :ThermoFuse, to jedna z ostatnich premier Agfy w dziedzinie materiałów eksploatacyjnych prezentowanych na targach Ipex.
11 kwietnia br. w warszawskim hotelu Hyatt Regency odbyły się Dni Otwarte zorganizowane przez firmę Agfa, poświęcone temu nowemu rodzajowi płyt development-free. Spotkanie odbyło się w dniu zakończenia targów Ipex, najważniejszej tegorocznej imprezy poligraficznej na świecie. Wzięło w nim udział ponad 50 osób reprezentujących firmy poligraficzne z różnych części kraju oraz grupa studentów warszawskiego Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej.
Technologię CtP z uwzględnieniem płyt termoczułych i termorozpuszczalnych omówił prof. Herbert Czichon z Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej, natomiast najnowsze „dziecko” Agfy w dziedzinie bezablacyjnych płyt CtP przedstawił Tomasz Nojszewski, pre-sales & product manager.
:Amigo to płyta, która na tradycyjnym aluminiowym podłożu posiada pojedynczą warstwę cząstek lateksu wraz z pigmentem, uczulaczem i substancją wiążącą. Jej naświetlanie odbywa się za pomocą lasera termicznego 830 nm. Miejsca nienaświetlone rozpuszczane są w specjalnym roztworze :Amigo Clean-Out Solution, który charakteryzuje się imponującą wydajnością: tylko 30-50 ml/m2, czyli 4-5-krotnie mniej niż w przypadku technologii tradycyjnej. Roztwór ten nie wymaga podgrzania. Jego zaletą jest również wyeliminowanie konieczności kontroli czasu i temperatury wywoływania. Mycie wywoływarki polegające na przepłukaniu jej wodą również nie jest zbyt kłopotliwe, ponieważ przeprowadza się je co 3-5 tys. m2, a to, jak podkreślił Tomasz Nojszewski, w niektórych drukarniach oznacza okres nawet półroczny. Płytę można wymyć we wszystkich dostępnych na rynku wywoływarkach, co dodatkowo obniża koszty przestawienia się na produkcję takich właśnie płyt.
Jak zapewnia producent, płyty :Amigo są odporne na farby UV i hybrydowe, substytuty IPA oraz na agresywne dodatki. W odróżnieniu od płyty :Azura można je także wygrzewać, co przekłada się na możliwość osiągnięcia wyższych nakładów (nawet do 500 tysięcy po wypaleniu). Profesor Herbert Czichon wymienił różnice między obiema płytami, zwracając uwagę na wyższą światłoczułość i rozdzielczość :Amigo oraz możliwość zastosowania jej przy produkcji wyższych nakładów (dzięki wypaleniu).
Zdaniem prof. Czichona dużą zaletą obu płyt Agfy jest ich przyjazność dla środowiska naturalnego. Podobnie jak w przypadku płyty :Azura, tak i przy produkcji :Amigo nie są stosowane środki chemiczne. Obszary niedrukujące na płycie są jedynie wymywane za pomocą specjalnego roztworu. W przypadku :Amigo jest to roztwór wymywająco-gumujący, zaś cały proces może zostać przeprowadzony w zwykłej wywoływarce (:Azura wymaga specjalnego urządzenia czyszczącego).
Płyty :Amigo zapewniają odwzorowanie punktów rastrowych w zakresie 1-99% (przy liniaturze 200 lpi). Przy zastosowaniu rastra :Sublima osiągana liniatura zwiększa się do 240 lpi, zaś przy rastrze stochastycznym (FM) naświetlane są punkty wielkości 25 µ.
Jak zwykle w czasie Dni Otwartych Agfy odbył się także pokaz wywoływania płyty :Amigo przeprowadzony przez Mirosława Opolskiego, specjalistę ds. materiałów eksploatacyjnych. Płyty, wcześniej naświetlone w warszawskiej firmie Studio MJM (będącej pierwszym w Polsce użytkownikiem płyt :Azura), zostały poddane proce-
sowi usunięcia elementów niedrukujących i zagumowania. Proces zajął zaledwie kilka minut, co oznacza, że czas produkcji płyt :Amigo nie odbiega od standardowego czasu produkcji typowej płyty termicznej. Uczestnicy spotkania mogli się przekonać na własne oczy, że obraz po wypłukaniu w specjalnym roztworze jest kontrastowy w stosunku do podłoża, co ułatwia ocenę poprawności naświetlenia i wywołania płyty.
Jak podkreślił otwierający spotkanie Stefan Piotrowski, dyrektor działu systemów graficznych Agfa Sp. z o.o., płyty :Amigo, choć będące absolutną nowością, są produktem, który można nabyć praktycznie „od ręki”, także w Polsce. AN
***
Kolejne Dni Otwarte :Amigo dla firm z regionu Podkarpacia odbyły się 20 kwietnia w podrzeszowskim hotelu Nowy Dwór. Gospodarzami tego spotkania byli Lesław Chmiel, współwłaściciel firmy Janlex zaopatrującej drukarnie w materiały poligraficzne, oraz Andrzej Wasielak, kierownik sprzedaży Regionu Południowego w Dziale Systemów Graficznych Agfa Sp. z o.o.
Podobnie jak na warszawskich Dniach Otwartych płytę :Amigo zaprezentował Tomasz Nojszewski. Przedstawił on specjalny kalkulator opracowany przez Agfę, z którego wynika, że przy średniej produkcji płyt na poziomie 500-1000 m2 miesięcznie koszty produkcji 1 m2 płyty :Amigo w porównaniu z innymi płytami CtP mogą być niższe nawet o kilkanaście procent.
Mirosław Opolski zaprezentował obróbkę płyty :Amigo w praktyce.
Wykorzystano do tego tradycyjną wywoływarkę VA66EP firmy Glunz & Jensen, w której w ciągu kilku minut płyta została wyczyszczona za pomocą specjalnego roztworu wymywająco-gumującego.
Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa