Rosnące ceny podłoży i farb, coraz wyższe opłaty za transport i niedobory siły roboczej powodują, że sieci handlowe, drukarnie oraz przetwórcy opakowań giętkich aktywnie poszukują sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie produktywności, wydajności i szybszego zwrotu z inwestycji, aby złagodzić presję cenową w całym łańcuchu wartości.
W obliczu presji cenowej
Marki, przetwórcy i sieci handlowe stoją w obliczu zwiększonej i trwałej presji finansowej. W przeprowadzonym niedawno przez Stowarzyszenie Technologii Fleksograficznej (FTA) sondażu dotyczącym oczekiwań na rok 2022, 80 proc. drukarń fleksograficznych najbardziej martwiło się o koszty surowców, przy czym respondenci zgłaszali liczne problemy związane z zakłóceniami w łańcuchu dostaw i mówili o niezbędnych korektach finansowych w związku z inflacją i rosnącymi cenami. Jeśli dodać do tego rosnące ceny podłoży i farb, wyższe opłaty za transport i niedobory siły roboczej, staje się jasne, dlaczego sieci handlowe, drukarnie i przetwórcy aktywnie poszukują sposobów na obniżenie kosztów i zwiększenie produktywności, wydajności oraz szybszego zwrotu z inwestycji, aby złagodzić presję cenową w całym łańcuchu wartości.
Jesteśmy w pełni zaangażowani we współpracę ze środowiskiem fleksograficznym w celu dalszego rozwoju technologii i maksymalizacji zasobów, od przygotowalni po wydajność na maszynie drukującej – deklaruje Grant Blewett, dyrektor handlowy w firmie Miraclon. – Jest to sedno tego, nad czym pracuje nasz zespół badawczo-rozwojowy, jeśli chodzi o innowacje w ramach systemu KODAK FLEXCEL NX i na czym skupiają się nasze zespoły wsparcia technicznego. Nawet przy tych wyzwaniach widzimy, że jest duży apetyt na rozwój, ponieważ nasi klienci odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie rynku. Ten trend jest również odzwierciedlony w ostatniej ankiecie FTA, gdzie 78 proc. drukarń oczekuje wzrostu w 2022 roku. Obserwujemy również, że wielu producentów przenosi zadania z wklęsłodruku lub offsetu do fleksografii, ponieważ korzystają z dziesięcioleci udoskonaleń procesu i poprawy jakości. Na tym inflacyjnym rynku istnieje coraz większa potrzeba pełnego wykorzystania wszystkich tych inwestycji i innowacji we fleksografii, przy każdym zleceniu. Dzięki większej kontroli procesu i wyższej wydajności wzrost w 2022 r. może być nadal opłacalny, nawet jeśli marże są redukowane.
Maksymalizacja wydajności i automatyzacja
Grant Blewett wskazuje, iż poprzez maksymalizację wydajności w prepressie i przygotowalni oraz wdrożenie automatyzacji tam, gdzie to możliwe, pozytywnie wpływa się na cały łańcuch wartości produkcji. Wymaga to jednak zajęcia się następującymi obszarami:
Wydajny prepress – wykorzystanie oprogramowania automatyzującego, na przykład do optymalizacji układu na formie drukowej, może drastycznie poprawić wykorzystanie form, zmniejszając ich ogólną liczbę. Pozwala to nie tylko na obniżenie kosztów, ale także na zmniejszenie zużycia energii i rozpuszczalników, co przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Automatyzacja układu na formie drukowej ogranicza również liczbę błędów poprzez minimalizację interwencji człowieka, zapewniając jednocześnie spójne wyniki drukowania. Oznacza to także oszczędności w postaci zmniejszenia liczby interwencji serwisowych.
Wydajny druk – drukarnie i przetwórcy opakowań koncentrują się na maksymalizacji wydajności i zwiększeniu czasu pracy posiadanego parku maszynowego. Lepsze procesy produkcyjne i wydajność form druko- wych mogą zmniejszyć ilość odpadów i ograniczyć przestoje maszyn, przynosząc korzyści w całym łańcuchu wartości. Wyeliminowanie tylko jednego przestoju dziennie może przynieść drukarni oszczędności rzędu 50-60 tys. EUR rocznie. Kolejnym kluczowym krokiem na drodze do rentownej produkcji jest uzyskanie wysokiej gotowości do druku. Lepsza wydajność na maszynie może zarówno zwiększyć swobodę jej działania, jak i wyeliminować nieplanowane przestoje. Dzięki temu nie tylko każde zlecenie staje się bardziej opłacalne, ale również czas na maszynie zostaje uwolniony na inne zadania, co znacząco wpływa na szybszy zwrot z inwestycji.
Automatyzacja – podczas gdy automatyzacja staje się coraz bardziej zaawansowana i powszechna, musi być częścią wydajnego, zoptymalizowanego systemu, aby przyniosła prawdziwe korzyści. Procesy powinny być zautomatyzowane i usprawnione już na etapie przygotowania do druku, niezależnie od tego, czy chodzi o szybsze procesy produkcji form drukowych, czy o w pełni zoptymalizowane układy. W miarę jak maszyny stają się coraz bardziej zautomatyzowane, proces produkcji form również powinien być bardziej zautomatyzowany, aby negatywnie nie wpływać na wydajność maszyny.
Dobrze przeprowadzona automatyzacja przygotowalni pozwala uzyskać formy, które spełniają oczekiwania marek w zakresie wyższej jakości, przy mniejszej ilości czasu poświęconego na układanie poszczególnych wzorów. Wyższa wydajność wynikająca z automatyzacji układu na formie to oszczędność pracy. Nie tylko maksymalizuje to liczbę godzin pracy personelu na każdej zmianie, ale także pomaga nowym operatorom szybciej dojść do wprawy.
Wykorzystanie form drukowych – przy obecnych kosztach surowców i dopłatach za transport efektywne wykorzystanie każdego zasobu – od formy, przez farbę, po podłoże – jest niezbędne, aby utrzymać rentowność. Bezpośrednio przekłada się również na dostępność, wydajność, jakość i ogólną efektywność sprzętu (OEE), a także zwrot z inwestycji. AN