ăTechnologia & Trans & DesignÓ
6 Dec 2016 14:44
Nowym możliwociom w dziedzinie produkcji opakowań wysoko przetworzonych powięcona była konferencja ăTechnologia & Trans & DesignÓ zorganizowana przez firmę poligraficznš Cezar przy współudziale czasopisma ăPackaging PolskaÓ.
Jednodniowa sesja odbyła się w warszawskim hotelu Sheraton w trzech terminach: 7, 8 i 9 wrzenia. Adresatami spotkania byli specjalici pracujšcy w branży opakowaniowej, przede wszystkim pracownicy studiów graficznych, agencji reklamowych i projektanci opakowań. Cel przedsięwzięcia to zaprezentowanie najnowszych inwestycji oraz zwišzanych z nimi możliwoci technologicznych Cezara, niejednokrotnie nowatorskich na gruncie polskim.
Pierwszym omawianym tematem było: ăProjektowanie i tworzenie modeli opakowań za pomocš programu Artios CAD i plotera Kongsberg.Ó Zaprezentowany program przeznaczony jest do projektowania wykrojników opakowań i form przestrzennych. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie profesjonalnego wyrysu wykrojnika, co jest o tyle ważne dla klienta, że szata graficzna opakowania może być tworzona w oparciu o gotowy wykrojnik. Stół tnšcy Kongsberg pozwala natychmiast wycišć opakowanie z użytku i je poprzegniatać (pobigować).
Kolejna prelekcja dotyczyła możliwoci, jakie w produkcji opakowań daje sitodruk. Dzięki jednej z najnowoczeniejszych maszyn używanych w tej technologii możliwe jest projektowanie opakowań z intensywnym kolorystycznie nadrukiem. Możliwe jest także uzyskiwanie specjalnych efektów przez np. całopowierzchniowe lub wybiórcze nakładanie lakieru UV czy lakieru z dodatkiem brokatu, pigmentów specjalnych, metalicznych, perlistych, luminescencyjnych.
Kolejnš możliwociš, jakš zaprezentował grafikom i projektantom Cezar, jest wycinanie z użytków nawet bardzo skomplikowanych kształtów za pomocš okienkarki firmy Heiber+Schrder.
O wykorzystaniu laminatów i tworzyw sztucznych w produkcji opakowań opowiedziała zgromadzonym Barbara Kozielska Đ technolog firmy Cezar. Zupełnie nowe możliwoci w produkcji laminatów i produktów z okienkami omówiła Aleksandra Wolff, dystrybutor folii celulozowych Clarifoil w Polsce.
Krzysztof Pindral, reprezentujšcy firmę Heidelberg, przedstawił potencjał technologiczny unikalnej w skali wiatowej maszyny Speedmaster CD 102 Duo, pozwalajšcej łšczyć dwie technologie: offset i fleksografię. Maszyna ta zadrukowuje skrajnie różne powierzchnie takie jak: karton z różnym przebiegiem włókna, papier niepowlekany i powlekany, laminaty, a także folie. Urzšdzenie pozwala na jednej stronie prowadzonego arkusza nałożyć grubš warstwę farby w 5, 6 lub więcej kolorach, w tym bieli kryjšcej. Stanowi ono optymalne rozwišzanie w drukowaniu produktów skomplikowanych takich jak opakowania luksusowe, również ze względu na możliwoci wykonania wielu różnych uszlachetnień w linii.
Stanisław Moczulski omówił możliwoci wykorzystania w druku kartonów i papierów Chromolux produkowanych przez firmę Zanders & M-real.
Konferencję zakończył wykład Jarosława Wonego, który przybliżył zebranym system farb Aniva. System ten jako standard drukarski w natężeniu farb i zakresie oddziaływania kolorów orientuje się na standardzie zdjęcia fotografii barwnej, co pozwoli uzyskiwać zupełnie nowe efekty druku.
Dwie częci, na które podzielony był dzień konferencyjny, zamykały dyskusje panelowe.
Opracowano na podstawie informacji firmy Cezar