Automatyzacja osiągnięta
6 Dec 2016 14:55
Jeden z klientów określił maszynę Rotoman mianem „16-stronicowej Królowej”, ponieważ – podobnie jak nad Imperium Brytyjskim za panowania królowej Wiktorii – również w jej królestwie „słońce nigdy nie zachodzi”. Czy to w Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Niemczech, na całym świecie ponad 500 modeli Rotoman produkuje magazyny, mailingi bezpośrednie oraz suplementy.
W ostatnich miesiącach jakość najczęściej sprzedawanej 16-stronicowej maszyny rotacyjnej ponownie została potwierdzona. Niedawno maszyna Rotoman przekonała drukarnię Toppan w Chinach, drukującą magazyny z segmentu premium, m.in. „Elle China” i „Vogue China”; użytkownik maszyny Rotoman – Emirates Printing Press –otrzymał nagrodę Elephant Trophy 2010 w konkursie Sappi International Printers of the Year, natomiast niemiecka drukarnia Bechtle Druck z Esslingen wygrała German PrintStars Award w kategorii „najlepsza drukarnia czasopism lub periodyków” w latach 2009 i 2010. Są to dobre powody, aby napisać jeszcze więcej rozdziałów o historii sukcesu maszyn Rotoman oraz dalej rozwijać to urządzenie, żebyśmy mogli odpowiadać na zmieniające się potrzeby rynku. Jes-teśmy jednakże świadomi, że klienci wiele od nas oczekują: nowe wymagania potrzebują nowych rozwiązań technicznych. Dlatego postanowiliśmy, że w przyszłości będziemy oferować dwie wersje 16-stronicowej maszyny rotacyjnej – zapowiedział Hartmut Massierer, wiceprezes działu komercyjnych maszyn zwojowych w firmie manroland.
Jak twierdzi producent, obie maszyny zostały stworzone z myślą o różnych rodzajach zleceń. Podczas gdy model Rotoman HiPrint oferuje najwyższą jakość druku przy najlepszym stosunku ceny do wydajności, to Rotoman DirectDrive, oprócz uznanej jakości przy produkcji krótkich i zmiennych zleceń oraz powtarzalności, wyznacza nowe standardy w automatyzacji.
Automatyzacja w niskich i wysokich nakładach
Jak twierdzi firma manroland, maszyna Rotoman DirectDrive nie ma sobie równych dzięki możliwości zmiany formy druku podczas pracy urządzenia oraz prędkości produkcyjnej (bez utraty jakości) wynoszącej 70 tys. odbitek na godzinę. Każda wieża drukująca jest wyposażona w dwa silniki, dzięki którym cylindry mogą być od siebie tak oddalone, że wstęga papieru może między nimi przebiegać bezkontaktowo. Zaleta: wymagające czasu i wpływające na jakość przerzucanie wstęgi przez wałki przekazujące lub energochłonne i wymagające częstej konserwacji belki powietrzne oraz stosowanie „ślepych płyt” nie są już potrzebne.
Obsługa maszyny jest prosta. Dzięki odseparowanym cylindrom drukującym zarówno zmiana druków, jak i czasowe wykorzystywanie lakierów i kolorów specjalnych są znacznie uproszczone – użytkownik nie traci przy tym jakości i zachowuje elastyczność przy wyborze papieru.
Ważną innowacją – jak podaje firma manroland – jest też wysoka automatyzacja druku. Podczas zmiany zlecenia operator może wcześniej wsunąć płyty do łatwo dostępnych, całkowicie zamkniętych kaset bocznych. Po komendzie rozpoczynającej zmianę zlecenia funkcja autoprint obsługuje wszystkie dalsze zadania. Płyty są automatycznie zmieniane, a wszystkie ustawienia – automatycznie optymalizowane aż do momentu, gdy maszyna samodzielnie rozpozna zadany poziom jakości. W rezultacie czasy narządu i ilość makulatury są redukowane o 50 proc.
Bezkonkurencyjny stosunek kosztów do wydajności
Model Rotoman HiPrint został stworzony z myślą o najwyższej jakości druku przy prędkości 55 tys. odbitek na godzinę. Sprawdzona technologia pomaga drukarniom na całym świecie osiągać najlepszą jakość druku poprzez optymalizację funkcji i kosztów oraz standaryzację. Zespół farbowy z zaawansowaną kontrolą temperatury zastosowany w maszynie Rotoman pozwala na użycie szerokiego spektrum konwencjonalnych obciągów, które na całym świecie są dostępne w rozsądnych cenach, w przeciwieństwie do obciągów gumowych na płycie metalowej lub typu sleeve.
Wysoką niezawodność, trwałość i precyzję można osiągnąć na maszynie również dzięki automatyzacji zmiany płyt i złamywaka. Bezpieczeństwo produkcji dodatkowo jest wspierane przez międzynarodową sieć serwisową oraz TeleSupportCenter – narzędzie do zdalnej diagnostyki i optymalizacji procesów.
Na podstawie informacji firmy manroland opracowała DA