Na targach drupa 2024 pojawiły się dwa kluczowe megatrendy. Jednym z nich jest zrównoważony rozwój, a drugim – cyfryzacja. Nikt w branży nie zaprzecza, że są to rzeczywiście najważniejsze tematy obecnej epoki, ale istnieją również inne, które w równym stopniu definiują przyszłość opakowań, a mianowicie automatyzacja, a wraz z nią łączność.
Kiedy kilka lat temu BOBST zaprezentował swoją wizję branży dotyczącą kształtowania przyszłości świata opakowań, jej czterema filarami były: automatyzacja, łączność, cyfryzacja i zrównoważony rozwój. Te cztery wzajemnie powiązane fundamenty całkowicie zmieniły branżę w ostatnich kilku latach. Na stoisku BOBST podczas targów drupa 2024 można było zauważyć, jak daleko zaszły zautomatyzowane rozwiązania i jaki wpływ mają one na przetwórców i innych graczy w sektorze.
Uderzające były słowa Jeana-Pascala Bobsta, który na targach drupa ogłosił, że BOBST „stanie się firmą programistyczną”. A to dlatego, że dane stają się wyjątkowo integralną częścią branży. W przyszłości wszystko będzie napędzane danymi, a korzystanie z danych wymaga oprogramowania. I to właśnie dane napędzają skuteczną automatyzację.
Automatyzacja wymaga, aby dane maszynowe i procesowe były przechwytywane, analizowane i wykorzystywane do optymalizacji w czasie rzeczywistym, w ramach w pełni zdigitalizowanych procesów. Z tego powodu konieczne jest stopniowe eliminowanie istniejących luk cyfrowych w dzisiejszych procesach. BOBST opracował swoją opartą na chmurze platformę cyfrową BOBST Connect, aby spełnić te wymagania. Wszystkie podłączone do niej maszyny mogą przesyłać swoje dane produkcyjne do chmury i odbierać z niej dane – począwszy od procesu konfiguracji, poprzez korekty wprowadzane w trakcie bieżącej produkcji, aż po raportowanie jakości podczas i po produkcji. Era odizolowanych maszyn w produkcji opakowań dobiegła końca.
W jaki sposób automatyzacja usprawnia produkcję opakowań na każdym etapie?
Przeniesienie ustawień maszyn do prepressu
Zadania wykonywane wcześniej na maszynach – a zwłaszcza procesy konfiguracji – można teraz przenieść na etap przygotowania do druku. Przykładem jest zarządzanie recepturami na potrzeby kontroli jakości za pomocą ACCUCHECK. Wystarczy jedno kliknięcie, aby przenieść receptury do systemów ACCUCHECK, które następnie konfigurują się w automatyczny sposób.
Przynosi to kilka korzyści: przyspieszenie procesu konfiguracji, uproszczenie pracy operatorów maszyn oraz eliminację błędów wejściowych.
Producenci etykiet korzystający z cyfrowych maszyn drukujących BOBST są już zaznajomieni z wygodą automatycznych ustawień maszyn. Muszą po prostu zaimporto- wać pliki PDF swoich klientów do cyfrowego interfejsu BOBST, zdefiniować dane konfiguracyjne dla maszyn i wysłać do nich zadania. Maszyny drukujące zaczynają pracę natychmiast po spełnieniu tych warunków. W taki sposób w przyszłości będą działać wszystkie urządzenia BOBST.
Jedną z najbardziej ekscytujących zapowiedzi na targach drupa 2024 była nowa platforma all-in-one DIGITAL MASTER 55, specjalnie dostosowana do produkcji pudełek składanych. Platforma, która oferuje pełne możliwości automatyzacji ustawień druku i kontroli jakości, idealnie nadaje się dla zleceń do 6000 (ekwiwalentów) arkuszy B1, umożliwiając skrócenie czasu produkcji nawet o 80 proc. i obniżenie kosztów krótkich serii do 80 proc., eliminując jednocześnie problemy odpadów, logistyki i przestojów, typowych dla tradycyjnych procesów produkcyjnych. Jest wyposażona w cyfrowy interfejs, który pozwala klientom dostarczać małe serie pudełek składanych tego samego dnia, w którym zostały zamówione.
Integracja narzędzi
Proces cyfryzacji BOBST nie kończy się na maszynach. Rozwiązanie do zarządzania narzędziami TooLink w procesie wycinania było kolejną atrakcją podczas drupy na targowym stoisku BOBST. Dzięki TooLink narzędzia wykrawające są wyposażone w cyfrowe chipy, które przechowują ich numery. Po zamocowaniu narzędzi w wykrawarkach maszyny rozpoznają poszczególne zadania na podstawie numerów i automatycznie dokonują podstawowych ustawień. Ten etap automatyzacji dodatkowo skraca czas konfiguracji w procesie wykrawania i eliminuje błędy wprowadzania danych.
Oprócz danych dotyczących zleceń w BOBST Connect przechowywane są dane dotyczące produkcji i wydajności narzędzi wykrawających przez cały cykl ich życia, dostępne za naciśnięciem jednego przycisku. Kompletna inwentaryzacja narzędzi wykrawających jest możliwa w chmurze. Przetwórcy mogą zobaczyć kompleksowy przegląd ich stanu i wymienić lub naprawić zużyte narzędzia w odpowiednim czasie.
Rozwiązania do automatyzacji maszyn
Na tegorocznych targach drupa BOBST zaprezentował wiele rozwiązań do automatyzacji różnych etapów pracy na poziomie maszyny. Obejmowały one przełomowy cyfrowy stół inspekcyjny (DIT) do kompleksowej kontroli jakości w produkcji opakowań. Umożliwia on proofing pliku za pomocą cyfrowych projekcji na drukowanych produktach, pozwalając na dostosowanie wizualnych reprezentacji w czasie rzeczywistym do cyfrowych wydruków próbnych na wszystkich etapach procesu produkcyjnego.
Dla producentów etykiet firma BOBST przygotowała maszyny cyfrowe oraz maszyny typu all-in-one (AIO) zapewniające zaawansowaną automatyzację, najwyższą jakość druku i płynność procesów end-to-end. Na przykład przetwórca może produkować etykiety wielowarstwowe w jednym przejściu zamiast wykonywać wiele przejść z udziałem więcej niż jednego operatora. Dzięki integracji wielu procesów w jednej maszynie te wybitnie modułowe rozwiązania BOBST typu „wszystko w jednym” znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na dodatkowy sprzęt i siłę roboczą, co prowadzi do obniżenia kosztów produkcji.
Inne przykłady wydajnych koncepcji automatyzujących obejmują szeroko stosowany system smartGPS do cyfrowej automatyzacji procesu konfiguracji druku fleksograficznego na maszynach z centralnym cylindrem oraz nowy system smartGRAVURE, który znacznie upraszcza i przyspiesza proces konfiguracji maszyn do druku wklęsłego ze zautomatyzowaną technologią cyfrową. Dzięki onePRINT rozwiązanie to obejmuje również system zamkniętej pętli do automatycznej korekty kolorów w procesie drukowania.
W maszynach powlekających BOBST rozwiązanie Strain Control automatycznie kontroluje naprężenie wstęgi podczas produkcji, podczas gdy rozwiązanie Reflex monitoruje i reguluje gramaturę powłoki. W metalizacji próżniowej nowy, inteligentny i oparty na sztucznej inteligencji BOBST Metallizing Assistant wspiera operatorów maszyn poprzez automatyzację procesu metalizacji, zwiększając w ten sposób jego wydajność przy jednoczesnej poprawie stabilności jakości produktu.
Robotyka
Włączenie robotyki do firmowego portfolio sprawiło, że BOBST jest jedynym dostawcą na rynku oferującym kompletne rozwiązania w zakresie wyposażenia linii pakujących dla przemysłu tektury falistej.
Bobst Novara to nowa gama zrobotyzowanych systemów do załadunku wysokowydajnych maszyn do produkcji tektury falistej i litej, a także do paletyzacji gotowych produktów.
Automatyzacja tych etapów pracy za pomocą własnych koncepcji od dawna była elementem planu BOBST. Firma może teraz oferować kompletne rozwiązania do zautomatyzowanej produkcji opakowań z jednego źródła.
Automatyczny dostęp do innych korzyści
Automatyzacja przynosi również korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju produkcji opakowań, a tym samym ich śladu środowiskowego. W zdigitalizowanych, zautomatyzowanych i połączonych w sieć procesach zmniejsza się m.in. ilość odpadów. Co więcej, przyspieszenie procesów produkcyjnych oznacza, że możliwe jest wyprodukowanie większej liczby opakowań w jednostce czasu, a tym samym zużycie tej samej energii na więcej produktów. Coraz wyraźniej widać, jak wzajemnie korzystne są wszystkie filary wizji BOBST: automatyzacja, połączenie, cyfryzacja i zrównoważony rozwój.
A co z przyszłością? Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe są wykorzystywane przez BOBST już teraz, dostarczając nowe i ekscytujące rozwiązania. Firma obecnie realizuje interesujące projekty we współpracy z klientami i partnerami branżowymi. Przyszłość zapowiada się wspaniale. Przyszłość jest zautomatyzowana.
Opracowano na podstawie materiałów firmy BOBST
Tłumaczenie: TK